Alūksnes novada muzejā lieliskā atmosfērā un daudzu biatlona interesentu klātbūtnē “finišējusi” izstāde “Alūksnes biatlonam 50”. Tā kā ekspozīciju atklāja maija sākumā, bija salīdzinoši maz laika, lai to varētu aplūkot skolēnu auditorija, tādēļ radusies doma, ka būtu noderīgi organizēt vēl vienu pasākumu. Tas noritēja lieliskā atmosfērā un piesaistīja daudzus biatlona interesentus, kuri ieradās, lai baudītu ne vien izstādi, bet piedalītos dažādās aktivitātēs.
Alūksnes novada muzeja izglītojošā darba un darba ar apmeklētājiem vadītāja Jolanta Baldiņa uzsver, ka Alūksnes novada muzejs, kas vienmēr aktīvi piedalās vietējās vēstures un kultūras izzināšanā un popularizēšanā. “Ar izstādi “Alūksnes biatlonam 50” noslēgts vēl viens nozīmīgs notikums vietējās, kā arī plašāka mēroga sporta vēstures kontekstā. Šī izstāde ne tikai atzīmēja Alūksnes biatlona kustības pusgadsimta jubileju, kas vainagojies ar Andreja Rastorgujeva vicečempiona titulu, bet arī apvienoja vairākas sporta paaudzes ar kopīgu mīlestību pret šo sporta veidu,” teica J. Baldiņa. Izstāde bija piemērs tam, kā Alūksnes novada muzejs un Alūksnes Sporta skola, bijušie un esošie sportisti, iedzīvotāji un arī citi atbalstītāji vienojas ne tikai, lai saglabātu vēsturisko mantojumu, bet arī, lai veicinātu kopienas saliedētību un jauno paaudžu izglītošanu. “Ar izstādes palīdzību ne tikai apkopota Alūksnes biatlona vēsture, apzināti sportisti un treneri, bet arī stiprināta saikne starp sporta pagātni un nākotni, apliecinot, ka Alūksnes biatlonam jāturpina attīstīties un jātrenē jaunie talanti.
Ideja – Centim Silerovam
Ideja par izstādes veidošanu radās biatlonistam, trenerim Centim Silerovam, ar kuru interviju laikrakstā varēja lasīt jubilejas gada sākumā. Alūksnes Sporta skola šo domu atbalstīja, un Sporta centra vadītājs Guntis Kozilāns uzrunāja muzeja kolektīvu uzņemties izstādes veidošanu. “Laika sagatavošanās darbiem un izpētei nebija daudz, bet, pateicoties atsaucīgiem bijušajiem un esošajiem sportistiem un muzeja sadarbībai ar Latvijas Kara muzeju un Latvijas Sporta muzeju, izmantojot arī muzeja krājumu, 2024. gada 5. maijā tika atklāta izstāde “Alūksnes biatlonam 50”. Uz to pulcējās vairāk nekā 100 biatlonistu un viesu. Saliedētība un prieks, aplūkojot izstādi, bija neviltots un vienoja visus pasākuma dalībniekus. Izstādi tūrisma sezonas laikā apskatījuši vairāk nekā 5000 muzeja apmeklētāju, tostarp arī sportisti, biatlonisti un interesenti no Latvijas Biatlona Federācijas, sporta klubiem, dažādiem Latvijas novadiem, arī no kaimiņvalstīm. Prieks bija vērot, ar kādu lepnumu un cieņu izstādes apmeklētāji novērtēja sportistu veikumu, apbrīnoja viņu uzņēmību, neatlaidību, gribasspēku un mērķtiecību,” stāsta J. Baldiņa.
Interesanta programma apmeklētājiem
Pasākuma galvenie viesi bija viens no Alūksnes biatlona aizsācējiem Centis Silerovs, daudzu ievērojamu sportistu treneris Valdis Bērziņš un kādreizējais sportists, tagadējais treneris Aleksandrs Meirāns. Viņi dalījās savās atmiņās par biatlona attīstības vēsturi Alūksnē, raksturoja katra perioda iezīmes, dalījās ar savu personīgo pieredzi. Šīs atmiņas bija īpaši vērtīgas, jo atklāja nianses, veiksmes un grūtības, ar kurām saskārās biatlonisti, kā arī biatlona popularitātes un attīstības ceļu Alūksnē.
Aizraujošu aktivitāti pasākumā nodrošināja daudzu biatlonistu pirmais treneris Sergejs Sverčkovs, dodot apmeklētājiem unikālu iespēju iejusties biatlonista lomā un piedaloties improvizētā šaušanas sacensībā ar elektroniskajiem mērķiem.
Skolēni pasākumā ar interesi klausījās vienaudžu biatlonistu Kristapa Širaka un Kaja Fogeļa aizraujošo stāstījumu. Viņiem bija interesanti uzzināt par abu jauniešu aizraušanos – biatlonu. Puišu skolasbiedri teica, ka viņu vieglā un aizraujošā pieeja stāstījuma laikā un paraugdemonstrējumi veicināja lielāku izpratni par to, kā tehnoloģijas un sporta inventāra attīstība ir mainījusi šo sporta veidu, vienlaikus saglabājot sporta būtību un garu.
Pasākuma laikā apmeklētājiem bija iespēja ieklausīties Jolantas Baldiņas stāstījumā par Alūksnes biatlona vēstures nozīmīgākajām lappusēm, gūstot dziļāku izpratni par sporta veida attīstību gan vietējā, gan starptautiskā mērogā.
LĪGA TOMSONE, Alūksnes Sporta skolas direktore:
“Biatlons Alūksnes novadā visu laiku ir bijis vērā ņemams sporta veids – viszināmākais un ar visaugstākā kaluma medaļām bagātākais. Jubilejas gada pasākums ir Centa Silerova iniciatīva, viņu droši varam saukt par Alūksnes biatlona aizsācēju, kurš ir bijis pie pašiem pirmsākumiem, un viņa atmiņas mums ir visneapšaubāmākās. Kopējā “prāta vētrā” domājām, ko varētu iesākt, kādas ir iespējas. Guntim Kozilānam radās ideja ņemt palīgā Alūksnes muzeju, kam ir vislielākā pieredze, kā veidot izstādes, krājumus, kā visu noformēt. Lielākais izaicinājums bija no vecajiem un jaunajiem biatlonistiem sagādāt materiālus izstādei. Muzeja darbinieki ar lielu entuziasmu pieslēdzās mūsu idejai, un domāju, ka rezultāts bija patīkams pārsteigums visiem – ieej izstāžu zālē, un tur ir visa mūsu biatlona vēsture! Prieks, ka bijušie biatlonisti ir saglabājuši vecās lietas, kas tagad ir ārkārtīgi interesantas jauniešiem, un viņi var pasmaidīt par to, kā agrāk notikuši treniņi. Kādas agrāk bija šautenes un lodes, kas tagad šķiet pat bīstamas, un kā tā varēja būt. Arī pašiem muzeja darbiniekiem šis projekts bijis ļoti interesants, jo pirmo reizi veidojuši izstādi par sportu – arī Latvijas mērogā līdzīgu izstāžu ir bijis ļoti maz. Veidot un vākt šo izstādi bijis liels izaicinājums, tajā pašā laikā – aizraujoši.
Pajautājot jebkuram alūksnietim – visi zinās, ka mums ir Andrejs Rastorgujevs un biatlons. Izstādē varējām redzēt šī sporta veida 50 gadu esenci. Priecājos, ka to varēja novērtēt ne tikai iedzīvotāji, bet arī pilsētas viesi. Liela interese bija no jauniešiem, kuri noslēguma pasākumā uzdeva ļoti daudz jautājumu, jo bija pārsteigti, kā ir bijis agrāk un kā ir tagad. Saprata, ka bez ļoti smaga treniņu darba neko nevar panākt gan toreiz, gan tagad. Šo sporta veidu izvēlas paši spēcīgākie un motivētākie jaunieši, jo treniņi notiek jebkuros laika apstākļos – rezultāti nāk smagi, ieguldot lielu darbu. Tā gluži nav, ka pēc šīs izstādes ir pieplūdums sporta skolas biatlona sekcijā, taču pierāda, ka šis sporta veids nav nekāds vienkāršais – grūts, bet ļoti interesants, skatāms arī līdzjutējiem. Zinot jauno valsts finansējuma sistēmu, mēs noteikti nedrīkstam šo sporta veidu pazaudēt Alūksnē, Latvijā. Kas tālāk? Daļa izstādes materiālu nonāks krājumā, savukārt planšetes nonāk Sporta centra īpašumā – tās ik pa laikam izstādīsim. Uz nākamo lielo jubileju mums jau būs materiāli, kurus varēsim papildināt. Tagad mums ir pieredze, kā jāveido šādi pasākumi, izstādes un jāvāc materiāli. Ja kādam entuziastam radīsies iecere izveidot līdzīgu pasākumu kādam no citiem sporta veidiem ar senām tradīcijām, Sporta centrs noteikti atbalstīs un palīdzēs, lai to paveiktu labi un kvalitatīvi, lai celtu pašapziņu un iemūžinātu vēsturi.”
Reklāma