Izsniegt caurlaides vai regulāri izvietot un noņemt ceļa zīmes – tas jālemj Apes novada domes deputātiem, kuri saņēmuši zemnieku pārmetumus, ka dēļ masas ierobežojumiem uz pašvaldības ceļiem traucēts viņu darbs.
Domāja par citiem
“Zemniekiem tehnika ir smagāka nekā mūsu izliktie masas ierobežojumi. Kad likām svara ierobežojumus, vairāk domājām nevis par zemniekiem, bet kokvedējiem un mežizstrādātājiem. Ir jāmeklē risinājums, lai nebūtu divas reizes gadā zīmes jāliek un jāņem nost. Viennozīmīgi pavasara un rudens periodā ierobežojumiem jābūt, bet, tā kā šobrīd ir sauss laiks, ierobežojumi nav nepieciešami. Ir priekšlikums izsniegt mūsu zemniekiem caurlaides, lai viņi pašvaldības ceļus var izmantot bez svara ierobežojuma noteiktos gadījumos, piemēram, zemes apstrādes vajadzībām, ražas novākšanai,” rosināja domes priekšsēdētājs Jānis Liberts.
Jāļauj strādāt visiem
Par ieceri deputāti runāja augusta tautsaimniecības komitejas sēdē. Diskusijas raisīja gadījumi, kad tieši varētu izmantot ceļus, neievērojot masas ierobežojumus, piemēram, vai drīkstētu siena rulonus vest arī pavasara šķīdonī. J. Liberts norādīja, ka rulonus var aizvest pēc ražas novākšanas, negaidot ziemu vai pavasara šķīdoni, vai arī vadāt ar mazāku tehniku. Deputāts Jānis Uskliņģis, kurš arī pats ir zemnieks, tam nepiekrita, norādot, ka, strādājot saimniekam vienam, ir grūti paspēt apdarīt visus darbus un nereti tie iekavējas. Vienkārši aizliegt, viņaprāt, nav pareizi, jo zemnieki arī maksā zemes nodokli, tādēļ jāļauj strādāt.
“90.-tajos gados Virešos bija ļoti daudz asfaltētu ceļu, tagad tie visi sabojāti tieši baļķvedēju dēļ. Kad par to iestājos, lai ievērotu tomēr svara ierobežojumus, man teica, ka svaru pārbaudīt nevar. Diemžēl ir situācijas, kad svara ierobežojumi tiek bezkaunīgi pārkāpti. Būtu jāmainās attieksmei pret sabiedrisko mantu. Virešos ir sakāroti vairāki ceļi, bet, ja turpinās neievērot ierobežojumus, tad arī šos ceļus ātri vien sagandēs,” akcentēja deputāts Ivars Kalniņš. J. Liberts norādīja, ka svaru var kontrolēt – tas ir arī ierakstīts transportlīdzekļa tehniskajā pasē.
Jau tagad ir izņēmumi
Izpilddirektors Viesturs Dandens izpētījis, kā problēmu risina citās pašvaldībās. “Pārsvarā zīmes uzliek un pēc tam noņem vai aizsedz. Atļaut braukt zem zīmes varam tikai ar īpašu domes lēmumu, taču vai tas nebūs pretlikumīgi. Jau tagad dod atļaujas atsevišķos gadījumos, piemēram, izvest mirušus lopus, aizvest svaigpienu un īpašos gadījumos uzņēmējam atvest milzīgu kalti, celtni vai torni. Varam lemt par šādu caurlaižu izsniegšanu, kurā norādītu tehnikas numuru, svaru, veicamos darbus. Citās pašvaldības tomēr seko līdzi laika apstākļiem un ņemt nost zīmes vai aizklāj tās. Ceļa posmu nav daudz. Neapzinīgie būs vienmēr,” teica V. Dandens.
Dubultā morāle
Deputāte Iluta Apine šā brīža situāciju nosauca par dubulto morāli. “Ja ļaujam lopkopjiem izvest svaigo pienu, kas ir viņu raža, tad jāļauj arī strādāt zemniekiem, jo viņu raža ir graudi, siens vai ruloni. Ja ieviešam caurlaides, tad tām jābūt uz ilgāku periodu, lai nav katram braucienam jāmeklē jauna caurlaide, zemniekiem tam nebūs laika,” pauda I. Apine. Arī deputāts Andris Rubins norādīja, ka nedrīkst zemnieku ražas laikā sodīt par to, ka viņš graudus vāc. “Līdz šim neviens nav sodīts par to, ka vestu graudus. Pa šiem gadiem neatceros, ka kāds būtu sodīts,” teica J. Liberts. “Izvietojam zīmes ar ierobežojumiem, bet visi braucam “zem zīmēm”. Tad nav jābrīnās, ka pārkāpjam vēl kādus noteikumus. Šobrīd mēs liekam zemniekam braukt “zem zīmes”,” teica I. Apine.
Traktori ar caurlaidēm
J. Liberts atzina, ka vienīgais risinājums ir caurlaižu izsniegšana, kas varētu būt derīgas gadu. “Ir jāapzinās, ka mēs nevaram laikā noņemt un uzlikt zīmes. Tas nav viens vai divi ceļi. Kā mums tie darbi veicas, ļoti labi zinām. Ir citi darbi, ko darīt, kā tikai skrūvēt zīmes. Daudz vienkāršāk būtu zemnieku saimniecībām izsniegt atļaujas, un mums ir tiesības to darīt. Ja noņemsim zīmes, “fūres” brauks pilnīgi likumīgi, tas nebūtu pareizi,” uzskata J. Liberts.
Reklāma