Šobrīd valsts aizsardzības mācība (VAM) tiek īstenota kā izvēles priekšmets vidējās izglītības iestādēs, kuras VAM īstenošanai pieteikušās brīvprātīgi, tostarp Alūksnes novada vidusskolā, kur mācība ieviesta kā pilotprojekts. Savukārt no 2024./2025. mācību gada VAM tiks iekļauta vispārējās vidējās izglītības standartā kā obligāts mācību priekšmets.
Jaunsardzes centra sabiedrisko attiecību speciāliste Aiva Priedīte – Tirziņa uzsver, ka ideja par VAM kā obligāto mācību priekšmetu veidojusies tad, kad sarežģījās ģeopolitiskā situācija, un arvien aktualizējas atbilstoši jaunajiem izaicinājumiem valsts aizsardzības jomā. Mācība veidota kā nozīmīga daļa no jaunās valsts aizsardzības koncepcijas.
Jautāta, vai jaunā mācību priekšmeta ieviešana rit, kā plānots, speciāliste skaidro, ka šobrīd lielākie izaicinājumi ir tālmācību programmas un speciālās skolas. “Valsts aizsardzības mācība ir praktiski apgūstams priekšmets. Iedzīvotājiem trūkst zināšanu par rīcību krīzes situācijās un fiziskās sagatavotības, lai veiktu praktiskos uzdevumus. VAM mērķis ir veidot aktīvu, mobilu un rīkoties spējīgu sabiedrības locekli, kurš grib un spēj aizstāvēt sevi, līdzcilvēkus un Latviju krīzes gadījumā. Lai sasniegtu šo mērķi, ir nepieciešama sistemātiska un motivēta apmācība,” uzsver A. Priedīte – Tirziņa.
Izglītības iestāžu skaits, kurās varēs apgūt valsts aizsardzības mācību, katru gadu tiks kāpināts (temps atkarīgs no pasniedzēju skaita un finanšu resursu pieejamības), lai, sākot ar 2024./2025. mācību gadu, VAM varētu apgūt visās vidējās mācību iestādēs Latvijā.
Reklāma