
Alūksnē vēl līdz pirmdienai ir iespēja parakstīties par pasākumiem vilku skaita ierobežošanai. Parakstīties var trīs vietās: LLKC birojā, veterinārajā klīnikā “Priedkalni” un “Narvesen” kioskā Tirgotāju ielā. Parakstu vākšana notiek Alūksnes, Balvu un Gulbenes novados.
“Šobrīd mums ir aktuāla problēma, kas apdraud gan vietējo kopienu, gan dzīvnieku labklājību. Regulāri notiek vilku uzbrukumi, kuru uzvedība ir kļuvusi nekontrolējama. Šie uzbrukumi apdraud gan mājdzīvniekus, gan savvaļas dzīvniekus, īpaši aitu ganāmpulkus, mājas suņus un meža pārnadžus. Šie incidenti ne tikai bieži notiek, bet arī rada nopietnus ekonomiskos un emocionālos zaudējumus vietējiem iedzīvotājiem,” stāsta alūksnietis Dzintars Salaks. 2-22.gadā Valsts meža dienestā Alūksnes, Balvu, Gulbenes novados reģistrēti 10 vilku uzbrukumi, 2023.gadā – 25, 2024.gadā – 26. Patiesais vilku uzbrukumu skaits varētu būt lielāks, jo daļa iedzīvotāju par to neziņo VMD.
“Ņemot vērā pašreizējos ierobežojumus vilku medību kvotām, mēs esam nobažījušies par turpmāko situācijas attīstību. Pieaugt vilku populācijai, mēs aicinām veikt šādas darbības – pārskatīt un grozīt esošo vilku aizsardzības plānu – jāpalielina atļauto nomedījamo vilku kvota, lai atjaunotu līdzsvaru starp plēsējiem un pārējo faunu. Kompensēt saimniecībām nodarītos zaudējumus – vilku uzbrukumu radītās sekas jāatzīst par dabas izraisītiem zaudējumiem, un jāievieš kompensāciju mehānismi. Ieviešot “vilku nodokli” – veidojot atbalsta fondu no tiem, kas atbalsta plēsēju populāciju saglabāšanu, lai segtu radītos zaudējumus un nodrošinātu līdzsvaru starp interesēm,” vēstulē pausto skaidro Dz. Salaks.
Ierosinājums Latvijā katrā virsmežniecībā un mežniecībā vajadzētu noteikt atļauto nomedījamo vilku skaitu.

Reklāma