Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Soli tuvāk iedzīvotāju padomei

16 Alūksnes novada iedzīvotāji – no katra pagasta pa vienam un viens no pilsētas – pārstāvēs visa Alūksnes novada iedzīvotāju intereses, sniegs ieteikumus novada pašvaldībai un nepieciešamības gadījumā izzinās iedzīvotāju viedokli, pirms novada dome pieņem kādu visam novadam svarīgu jautājumu konkrētās nozarēs. Tas būs Alūksnes novada iedzīvotāju padomes uzdevums. Šobrīd nav zināms, kad tā sāks darbu, taču zināms, ka Alūksnes novada iedzīvotāju padomes nolikums stāsies spēkā nākamā gada 1. janvārī, kas dos zaļo gaismu padomes izveidei. Kā tas notiks un kāda būs padomes kompetence, aktīvie novada iedzīvotāji varēja uzzināt piektdien konferencē “Iedzīvotāju padomes veidošana Alūksnes novadā”, ko organizēja biedrības “Alūksnes nevalstisko organizāciju atbalsta centrs”, “Alūksnes lauku partnerība” un nodibinājums “Alūksnes un Apes novada fonds” sadarbībā ar Alūksnes novada pašvaldību. “Iedzīvotāji maz zina par iedzīvotāju padomēm un kāds būs tās pienesums novadam,” konferencē teica Kaspars Gusts (attēlā) no Jaunannas pagasta. Viņaprāt, šis jautājums ir vairāk jāskaidro, jāsniedz informācija vienkāršā valodā, lai iedzīvotājiem rastos ne tikai izpratne, bet viņi piedalītos kandidātu izvirzīšanā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Par nolikumā svarīgāko informēja pašvaldības sabiedrisko attiecību speciāliste Evita Aploka. Laikrakstā varam atspoguļot vien daļu no nolikuma, viss teksts lasāms Alūksnes novada pašvaldības mājas lapā www.aluksne.lv sadaļā “Sabiedrība/ Sabiedrības līdzdalība”. Tur gan publicēta nolikuma pirmā redakcija bez grozījumiem, par kuriem novada pašvaldības dome lems decembra domes sēdē. Grozījumi saistīti ar iedzīvotāju padomju ievēlēšanu – tas notiks klātienē vai elektroniski, izmantojot drošu elektronisku parakstu, nevis elektroniskās balsošanas platformā, jo pašvaldībai nav pieejams šāds tehnoloģiskais risinājums.

Iedzīvotāju iniciatīva

Vērts zināt, ka iedzīvotāju padomes izveides process sāksies vien tad, kad paši iedzīvotāji būs tam gatavi. Proti, pašvaldības dome var lemt par padomes vēlēšanu izsludināšanu, ja ir saņemta iniciatīva veidot padomes no vismaz deviņu novada teritoriālo vienību (pilsētas un pagastu) iedzīvotājiem. Padomes vēlēšanu ierosināšanai ir nepieciešama vismaz desmit attiecīgās teritoriālās vienības iedzīvotāju rakstveidā izteikta iniciatīva. Tas nozīmē, ka pašvaldībā ir jāsaņem iesniegumi no vismaz deviņiem pagastiem un/vai pilsētas, kurus parakstījuši vismaz desmit šo teritoriju iedzīvotāji, kuri ir tiesīgi ievēlēt iedzīvotāju padomi. Tomēr iniciatīvas izteikšana vēl nenozīmē kandidēšanu. Kandidātu pieteikšanu izsludinās vien tad, kad pašvaldība būs saņēmusi iepriekš minētos iesniegumus un pašvaldības dome pieņēmusi lēmumu par padomes vēlēšanu procesa sākšanu, skaidro E. Aploka. No katras teritorijas, piemēram, pagasta varēs izvirzīt vairākus kandidātus, bet ievēlēs tikai vienu – visvairāk balsis ieguvušo. Slieksnis, cik balsis vai procenti obligāti jāsaņem, nav noteikts. Galvenais – no katra pagasta un pilsētas pa vienam.

Darbam padomē kandidātus pieteikt un interesenti savu kandidatūru varēs izvirzīt arī paši tam būs nepieciešams vismaz 10 attiecīgās teritorijas (pagasta vai pilsētas) iedzīvotāju rakstisks atbalsts. Nolikums nosaka, ka kandidātus izvirza, pieteikumu noformējot papīra vai elektroniskā dokumenta veidā, ne mazāk kā 10 iedzīvotāji no attiecīgās teritoriālās vienības, kuri ir tiesīgi vēlēt padomi. Kandidātam pieteikuma veidlapā būs jāapliecina sava brīvprātīga piekrišana kandidēt. Izpilddirektors apstiprinās kandidātu sarakstus un izsludinās vēlēšanu periodu. Plānotie grozījumi nolikumā paredz, ka vēlēšanas notiks vienu nedēļu un vēlēt varēs klātienē vai elektroniski. Klātienē to varēs izdarīt klientu apkalpošanas centros ar vēlēšanu zīmēm, bet elektroniski ar drošu elektronisko parakstu, nosūtot vēlēšanu zīmi uz noteiktu e-pasta adresi. Vērts zināt, ka vēlēt varēs atbilstoši savai dzīves vietai, piemēram, Jaunlaicenes pagastā deklarētie iedzīvotāji varēs balsot vien par Jaunlaicenes pagasta kandidātiem. Ja no kādas teritoriālās vienības būs izvirzīti vairāki kandidāti un vēlēšanās viņi būs ieguvuši vienādu balsu skaitu, priekšroka būs tam, kurš izvirzīts pirmais jeb pieteikums iesniegts ātrāk. Vēlēšanu rezultātus apkopos pašvaldības Centrālā administrācija un apstiprinās pašvaldības izpilddirektors ar rīkojumu. Ievēlētie padomē strādās piecus gadus un par darbu nesaņemot atlīdzību.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vai maksās?

No klātesošajiem izskanēja ierosinājums, ka iedzīvotāju padomēs ievēlētajiem tomēr vajadzētu saņemt kādu atalgojumu. Tas varētu nebūt liels, bet simbolisks. To gan neparedz nolikums, tādēļ Anita Pētersone no Ilzenes pagasta izteica priekšlikumu katram pašvaldības domes deputātam no savas algas atvēlēt 50 līdz 70 eiro iedzīvotāju padomes locekļiem, piemēram, transporta izdevumu segšanai. E. Aploka skaidroja, ka pašvaldība iedzīvotāju padomes darbībai nodrošinās telpas un kancelejas priekšmetus, bet cita veida atbalsts nolikumā nav paredzēts. Sanākušie izteica bažas par to, ko darīs situācijās, ja no kāda pagasta nevienu kandidātu neizvirzīs. Vai šādā gadījumā pastāv iespēja pārstāvēt citu pagastu, kurā nav deklarēts? Piemēram, dzīvo un deklarēts Jaunlaicenē, bet iedzīvotāju padomē pārstāv Veclaicenes pagastu. Teorētiski likums to neaizliedz. Kandidātu saraksti tiks apkopoti pa novada teritoriālajām vienībām. Grozījumi, kas tiek gatavoti iedzīvotāju padomes nolikuma pirmajā redakcijā, paredz, ka iedzīvotāji balsos teritorijā, kur ir viņu deklarētā dzīvesvieta, par tiem kandidātiem, kas būs izvirzīti attiecīgajā teritoriālajā vienībā. Savukārt, ja no kādas teritorijas neievēlēs nevienu no pieteiktajiem kandidātiem, vieta tiks citas teritorijas pārstāvim, kurš vēlēšanās savā pagastā būs ar otro lielāko balsu skaitu.

Sēdes atklātas

Padome no sava vidus ievēlēs priekšsēdētāju, priekšsēdētāja vietnieku un sekretāru. Sēdes notiks ne retāk kā reizi ceturksnī, tās būs atklātas un tajās drīkstēs piedalīties jebkurš iedzīvotājs. Diskusijas raisīja norma, ka padomē lēmums būs pieņemts vien tad, ja par to būs nobalsojusi vairāk kā puse no padomē ievēlēto locekļu skaita, Alūksnes novada gadījumā 9. Kaspars Gusts no Jaunannas norādīja, ka tas ir atšķirīgi no pašvaldības domes, kur pusi skaita no uz sēdi atnākušo deputātu skaita, nevis kopējā. Ja uz iedzīvotāju padomes sēdi, piemēram, būs ieradušies 9 padomes locekļi, lai lēmumu pieņemtu, par to jānobalso visiem deviņiem uz sēdi atnākušajiem, nevis tikai pieciem, kā tas būtu pašvaldības domes gadījumā. Pēc K. Gusta domām, tas nav pareizi un kādā brīdī var traucēt padomes darbu.

Ir novadi, kur iedzīvotāju padomes darbu jau sākušas, piemēram, kaimiņu Smiltenes novadā, tādēļ, kā domā iedzīvotāji, Alūksnes novads atpaliek un ir pat zaudētājs. “Likums ir stājies spēkā jau gada sākumā, un pa šo gadu vajadzēja pagūt noorganizēt iedzīvotāju padomi. Nolikums varēja stāties spēkā ar 1. janvāri, bet darbs varēja sākties jau iepriekš. Šobrīd liekam tādu kā ielāpu. Manuprāt, ļoti daudz kas jau ir pazaudēts. Iedzīvotāju padomes mainīs arī deputātu darbu – viņu sejas pagriezīsies pret iedzīvotājiem. Jā, ir īstenoti daudzi labi projekti, bet vienlaikus skolas ir slēgtas, ar autobusiem aizbraukt nekur nevaram un visu laiku deklarē, ka iedzīvotāju skaits samazinās un samazinās,” teica Dzintars Salaks. E. Aploka oponēja, sakot, ka pašvaldības var veidot iedzīvotāju padomes un var to arī nedarīt, obligāti tas nav. Alūksne to dara un ir starp 18 pašvaldībām, kurās ir izstrādāts un apstiprināts nolikums padomei. Tāpat arī padomes nevarēja sākt veidot, kamēr nebija nolikuma, uz kā pamata tās strādātu.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Padomes kompetencei noteikti konkrēti virzieni
■ teritorijas labiekārtošana un sanitārā tīrība, teritoriju un būvju uzturēšanas prasību noteikšana saistībā ar sabiedrības drošību, sanitārās tīrības uzturēšanu un pilsētvides ainavas saglabāšanu,
■ daudzveidīgs kultūras piedāvājums un iespēja piedalīties kultūras dzīvē, kultūras mantojuma saglabāšana un atbalsts kultūras norisēm,
■ saimnieciskās darbības sekmēšana pašvaldības teritorijā.
AVOTS: ALŪKSNES NOVADA IEDZĪVOTĀJU PADOMES NOLIKUMS

GALVENIE IEGUVUMI IEDZĪVOTĀJU PADOMES IZVEIDEI
■ Vietējo teritoriju interešu pārstāvība
■ Precīzāka informācija pašvaldībai
■ Vietējo iedzīvotāju aktivizēšana
■ Labāka informācijas aprite pašvaldība – iedzīvotājs
■ Nomales efekta mazināšana
■ Iedzīvotāju saliedētība un noturība krīzē

KAS IR IEDZĪVOTĀJU PADOME?
Iedzīvotāju padome ir brīvprātīga iedzīvotāju konsultatīva institūcija, lai nodrošinātu vietējo kopienu iedzīvotāju interešu pārstāvību un pašvaldības teritorijas attīstību, veicinot iedzīvotāju savstarpējo sadarbību un saskaņotu rīcību kopējam labumam.
(PAŠVALDĪBU LIKUMS, 58. PANTA PIRMĀ DAĻA)

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par “Soli tuvāk iedzīvotāju padomei” saturu atbild “Alūksnes un Malienas Ziņas”

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.