Pašlaik skolēnu ēdināšanu Alūksnes novadā pašvaldība nodrošina, sniedzot šo pakalpojumu pati, gan arī, pērkot ārpakalpojumu un iesaistot uzņēmēju. Taču turpmāk, tāpat kā citos novados, šo pakalpojumu plānots pilnībā nodot uzņēmēju pārziņā.
Sarežģīti nodrošināt mazas piegādes
Šajā mācību gadā trīs Alūksnes pilsētas skolās un Jaunannas mūzikas un mākslas pamatskolā ēdināšanu skolēniem nodrošina uzņēmējs, bet novada pirmsskolas izglītības iestādēs un lauku skolās – pašvaldība. Domes priekšsēdētāja vietniece attīstības un investīciju piesaistes jautājumos Līga Langrate laikrakstam teic, ka tādēļ materiālie un fiziskie apstākļi šajā jomā izglītības iestādēs ir ļoti atšķirīgi. “Pašvaldība nav tik elastīga, lai, veicot iepirkumu, nodrošinātu visu ēdināšanas pakalpojuma sniegšanai nepieciešamo, piemēram, aprīkojot virtuves ar nepieciešamo inventāru,” saka L. Langrate. “Arvien sarežģītāka mazajām izglītības iestādēm kļūst spēja nodrošināt produktu piegādi bērnu ēdināšanai, jo uzņēmēji, kuri tos piegādā, vairs nevēlas tērēt savus līdzekļus neliela apjoma produktu vešanai,” stāsta Alūksnes novada pašvaldības Izglītības pārvaldes vadītāja Gunta Kupča. Tādēļ Alūksnes novada pašvaldības Izglītības pārvalde veica aprēķinus, izvērtējot pašreizējo situāciju, un pašvaldība secināja, ka ēdināšanas pakalpojums visās novada izglītības iestādēs turpmāk jānodrošina, pērkot ārpakalpojumu.
“Pašlaik Izglītības pārvaldes darbinieki gatavo tehnisko specifikāciju un iepirkumu, lai izsludinātu konkursu uzņēmējiem ēdināšanas pakalpojumu nodrošināšanai novada izglītības iestādēs. Iepirkums būs sagatavots vairākās daļās, tā, lai uzņēmējiem ir izvēles iespēja. Ja kāda no daļām paliks neapgūta, sludināsim atkārtotu konkursu,” stāsta L. Langrate.
Ēdināšanas kvalitāte nesamazināsies
Viņa uzsver, ka, veicot šos pārkārtojumus, izglītojamiem skolās un bērnudārzos nekādā gadījumā nesamazināsies ēdināšanas kvalitāte. “Tos līdzekļus, kurus pašvaldība pašlaik iegulda, piemēram, ēdināšanas nodrošināšanai nepieciešamo telpu uzturēšanai vai amortizācijai, turpmāk varēsim novirzīt uzņēmējam šī pakalpojuma sniegšanai, kurš ar tiem varēs brīvāk rīkoties,” saka domes priekšsēdētāja vietniece. Ēdināšanas kvalitātes kontrole tāpat kā līdz šim paliks konkrētās izglītības iestādes vadītāja kompetencē, jo izglītības iestādēs ēdienkartes gatavo atbilstoši dažādiem bērnu vecuma posmiem pēc vairākiem kritērijiem, ņemot vērā arī speciālās nepieciešamības un saslimšanas. “Zinot katram bērnam nepieciešamo atbalstu, pašvaldība var spriest par kopējo ēdināšanas maksas atvieglojumu iestādēs, kas arī pašlaik ir ļoti dažāds, sākot no nepilniem 0,60 eiro līdz pat 10 eiro dienā,” norāda L. Langrate.
Konkursu plānots izsludināt jau janvāra beigās. Nolikums tam ir ļoti sarežģīts, jo prasības ir augstas. Piedāvājums jāsagatavo arī ēdienkartei divām nedēļām uz priekšu. “Ļoti ceram, ka atklātajā konkursā par skolēnu ēdināšanas pakalpojumu nodrošināšanu novadā piedalīsies vietējie uzņēmēji. Tā ir lieliska iespēja tiem, kuri veic sezonas darbus vasarā, bet ziemā iespējams strādāt izglītības iestādēs,” saka L. Langrate.
Reklāma