Lai uzlabotu bērnu un jauniešu drošu iekļaušanos satiksmē, Satiksmes ministrija (SM) ar Ceļu satiksmes un drošības padomes (CSDP) atbalstu uzsāk izglītojošu kampaņu “Laid kā lielais!”. Tās galvenais tēls ir digitālais varonis “Asvalters”, kas palīdzēs sniegt un atkārtot ielas gudrības.
Kampaņā “Laid kā lielais!” ar uzsaukumu “Mācies ielas gudrības ar Asvalteru!” vērsīs uzmanību atbildīgiem ceļu satiksmes paradumiem. Mērķis ir uzlabot bērnu un jauniešu zināšanas par tādiem tematiem kā atstarojošie elementi, aizsargķivere, braukšanas prasmes un Ceļu satiksmes noteikumi, no kā ir atkarīga ikkatra velosipēdista un elektroskrejriteņa vadītāja drošība.
“Arvien vairāk bērnu un jauniešu izmanto dažādus mikromobilitātes rīkus, lai ikdienā pārvietotos. Diemžēl rezultāts ir bēdīgs – gūto traumu un smagu traumu skaits turpina pieaugt. Atsākoties skolas gaitām, ceļu satiksmes drošības jautājums kļūst vēl aktuālāks, un vieglprātība maksā dārgi. Pētījuma rezultāti apliecina, ka iedzīvotāji sagaida visu iesaistīto pušu aktīvu līdzdarbību, lai bērni satiksmē iekļautos atbildīgi un droši, neapdraudot sevi un citus. Tieši tāds ir mūsu sociālās kampaņas “Laid kā lielais!” mērķis,” skaidro SM Sabiedriskā transporta pakalpojumu departamenta direktores vietnieks Jānis Kalniņš.
Vairākums (76 %) respondentu ir pārliecināti, ka bērni un jaunieši pievērš pārāk maz uzmanības ceļu satiksmes drošībai, pavadot laiku ārā ar draugiem, secināts SM un kompānijas “Norstat” realizētajā pētījumā.
Uz jautājumu, ko Jūs uzskatāt par lielāko bērnu un jauniešu drošības risku ceļu satiksmē, pārvietojoties ar mikromobilitātes rīkiem, gandrīz divas trešdaļas (64%) iedzīvotāju izceļ viedierīču lietošanu, kas ir sastopamākā atbilde. Par otru populārāko atbildi teju puse (45%) cilvēku izvirza aizsargelementu trūkumu, pēc tam nedaudz mazāk – 43% aptaujāto – ierindo nepareizu ielu šķērsošanu.
“Nemaz neizbrīna, ka aizsargķiveru obligātu lietošanu nepilngadīgajiem velosipēdistiem atbalsta 85% aptaujāto iedzīvotāju Latvijā. Sabiedrības vairākums saprot, ka aizsargķiveres kalpo kā viens no drošības uzlabošanas risinājumiem. SM šo jautājumu virza grozījumiem Ceļu satiksmes noteikumos, kas stāsies spēkā jau nākamgad,” uzsver eksperts J. Kalniņš.
Lai pārbaudītu zināšanas par ceļu satiksmes drošību un noteikumiem, digitālais varonis “Asvalters” aicina visus izpildīt testu par mikromobilitātes rīku lietošanu un atbildīgu attieksmi pret citiem satiksmes dalībniekiem vietnē www.asvalters.lv.
Gan statistika, gan mediķu paustais satraukums par ceļu satiksmes negadījumos cietušiem bērniem un jauniešiem rosina īstenot pasākumus drošības veicināšanai ceļu satiksmē. Līdztekus izglītojošām kampaņām un jau veiktajām izmaiņām Ceļu satiksmes likumā, tiek virzīti grozījumi Ceļu satiksmes noteikumos, paredzot papildu drošības prasības mikromobilitātes rīku lietotājiem.
Pētījumu par ceļu satiksmes drošības tendencēm un pārvietošanās paradumiem SM realizēja sadarbībā ar kompāniju “Norstat” šī gada septembrī, intervējot 1010 Latvijas iedzīvotājus vecumā no 18 līdz 74 gadiem. Sociālo kampaņu un tās ietvaros veikto pētījumu finansē no CSDP līdzekļiem.
Reklāma