Stājoties spēkā jaunajam Administratīvās atbildības likumam un grozījumiem Ceļu satiksmes likumā, ar 1. jūliju par ceļu satiksmes noteikumu pārkāpumiem daļā gadījumu soda naudās ir jāmaksā vairāk. Valsts policijas Vidzemes reģiona pārvaldes Alūksnes iecirkņa Kārtības policijas biroja Patruļpolicijas nodaļas satiksmes uzraudzības rotas vecākais inspektors Aleksandrs Fins stāsta, ka pirmie “dārgākie” pārkāpumi jau fiksēti.
Vissāpīgāk izmaiņas skars nelielus pārkāpumus izdarījušos, mopēdu vadītājus un šoferīšus alkohola reibumā, vēsta LETA. Par ļoti smagiem pārkāpumiem fiziskās personas varēs sodīt ar 2000 eiro un transportlīdzekļu vadīšanas tiesību atņemšanu uz pieciem gadiem, juridiskās personas – ar 7000 eiro naudas sodu.
Latvijas administratīvo pārkāpumu kodekss zaudēja spēku 30. jūnijā, dodot vietu Administratīvās atbildības likumam, kurā vairs nav aprakstīti ceļu pārkāpumi un par tiem piemērojamie sodi. Tie, sākot ar 1. jūliju, ir ietverti Ceļu satiksmes likumā, saskaņā ar kuru par šādu pārkāpumu var piemērot brīdinājumu vai naudas sodu transporta līdzekļa vadītājam divu naudas soda vienību (NSV) apmērā. Saskaņā ar Administratīvās atbildības likumu, viena NSV ir pieci eiro. Tiesa, tik niecīgs sods kā viena NSV Ceļu satiksmes likuma grozījumos, kas stājās spēkā 1. jūlijā, nav paredzēts. Par nelieliem pārkāpumiem ir paredzēta iespēja piemērot uzreiz divas NSV jeb 10 eiro. Tas attiecas arī uz gājējiem, velosipēdu vadītājiem, kā arī pajūgu vadītājiem, jātniekiem un dzīvnieku dzinējiem, kurus līdz šim par noteiktu pārkāpumu izdarīšanu varēja sodīt ar septiņu eiro soda naudu. Pēc 1. jūlija viņiem jārēķinās, ka par tādu pašu pārkāpumu draud 10 eiro naudas sods.
Detalizētāka informācija par izmaiņām sodu apmērā pieejama mūsu laikraksta portālā www.aluksniesiem.lv ievietotajās infografikās.
Aicina iepazīt jaunā likuma izmaiņas
Aleksandrs Fins, Alūksnes iecirkņa Kārtības policijas biroja Patruļpolicijas nodaļas satiksmes uzraudzības rotas vecākais inspektors:
“Soda bardzība pieaug gan par nelieliem pārkāpumiem ceļu satiksmē, gan par smagajiem, piemēram, transportlīdzekļu vadīšana alkohola vai narkotisko vielu reibumā, kā arī citi, kas saistīti ar braukšanu reibumā, piemēram, alkohola lietošana pēc negadījuma un tamlīdzīgi.
Jaunums ir ievērojami sodi arī mopēdu vadītājiem. Iepriekš tie tika pielīdzināti velosipēda vadīšanas pārkāpumiem, bet tagad viņu atbildība ir tāda pati kā autotransporta vadītājiem. Ja mopēda vadītājs, kurš brauc alkohola ietekmē, iepriekš par šo pārkāpumu nezaudēja tiesības, tad tagad zaudē, kā arī sods būs krietni bargāks.
Bieži vien satiksmes uzraudzības darbā ir problēmas noskaidrot negadījumu izraisījušās personas personību, tādēļ tagad, ja transportlīdzekļa īpašnieks policijai likumā noteiktā kārtībā nesniedz ziņas par faktisko sava transportlīdzekļa lietotāju, par to var sodīt ar naudas sodu līdz pat 700 eiro. Iepriekš par šo pārkāpumu lielākais sods bija 140 eiro. Iepriekšminētās ir būtiskākās un bargākās izmaiņas, kas būtu uzsveramas, viss pārējais ir ierastajā kārtībā.
Policija līdz 30. jūnijam pabeidza visas iesāktās lietvedības pēc vecās kārtības jeb administratīvo pārkāpumu kodeksa, savukārt pēc 1. jūlija lietas skata, vadoties pēc Administratīvās atbildības likuma. Jau pirmajā dienā tika fiksēti vairāki pārkāpumi un sastādīti lēmumi administratīvā pārkāpuma lietā.
Jāatzīst, kā plašsaziņas līdzekļos minēja arī Valsts policijas vadība, arī šīm izmaiņām ir “jāieietas”, un daudz darba šajā ziņā jāiegulda arī policijas darbiniekiem. Tādēļ lūgums arī sabiedrībai būt iecietīgai, ja dokumentu formēšana patērē vairāk laika nekā iepriekš. Tāpat lūgums pašiem iepazīt likuma normu izmaiņas, lai nebūtu nepatīkami pārsteigumi. Tas ir katra pilsoņa pienākums.”
Reklāma