Lai uzlabotu ēdināšanu izglītības iestādēs, Smiltenes novada pašvaldības Izglītības pārvalde piesaistīja uztura speciālisti Anniju Albertiņu, kura pārskatīja iestāžu ēdienkartes un to atbilstību normatīvajam regulējumam. Speciāliste noskaidroja izglītības iestāžu vajadzības un prioritātes ēdināšanas jomā un tikās ar to vadītājiem un pavāriem, lai dotu reālus priekšlikumus ēdienkaršu uzlabošanai.
Ar uztura speciālistes palīdzību iestādēs, kur ēdināšanu nodrošina pašvaldības pieņemtie pavāri, tika izveidota vienota ēdienkarte vienam gadam, atbilstoši pašvaldības budžeta finansējumam un Ministru kabineta noteikumu prasībām Smiltenes novada pašvaldības vispārizglītojošajām un pirmsskolas izglītības iestādēm. Jaunizveidotā ēdienkarte ir kā paraugs, ko var pielāgot pēc vajadzības.
Pārāk liels kaloriju daudzums
“Sākotnēji tika izlabotas esošās ēdienkartes, lai izglītības iestādes redzētu, kādas ir biežāk pieļautās kļūdas, un tad izveidoti ieteikumi un jaunas ēdienkartes pēc Ministru kabineta noteikumiem. Kā biežākās kļūdas ēdienkartēs varētu minēt – pārāk liels kaloriju daudzums, dārzeņi, augļi un ogas nav pietiekamā daudzumā, porcijas ir pārāk lielas. Bieži dienas laikā nebija atbilstošs uzturvielu sadalījums un pārsniegts dienas ieteicamais cukura daudzums. Darbs un sadarbība ar izglītības iestādēm vēl turpināsies, jo atsaucība ir liela un bija arī redzams, ka iestāžu pārstāvji ir gatavi darboties un uzlabot esošās ēdienkartes,” par pozitīvu sadarbību stāsta A. Albertiņa. Uztura speciālistes mērķis bija sagatavot ne tikai ieteikumus ēdienkartēm, bet arī kopā ar pavāriem radīt jaunas un garšīgas recepšu idejas – gan sezonalitātei atbilstošākas, gan arī svētkiem.
Bērni – zinoši
Uztura speciāliste Apē, Gaujienā, Trapenē un Vidagā vadīja lekcijas bērniem, jauniešiem un pieaugušajiem, kurās pastāstīja par uztura piramīdu, cukura daudzumu dažādos produktos, ēdienos un dzērienos. Uztura speciāliste atzīst, ka bērni par veselīgu uzturu ir zinoši, taču liela nozīme ir arī ģimenes iesaistei. “Kopumā bērni ir ļoti zinoši par šo tēmu, viņi zina pamatlietas. Viens ir zināt, bet cits ir pielietot. Ir svarīgi atcerēties, ka tas ir komandas darbs un visai ģimenei ir jānāk pretī, lai mainītu ieradumus. Tas jādara soli pa solim. Tik, cik svarīga ir bērna izglītošana par šīm tēmām, tikpat svarīga ir visas ģimenes iesaiste un gatavība mainīt lietas,” norāda viņa.
Lekciju aktivitātes īstenotas projekta “Pasākumi vietējās sabiedrības veselības veicināšanai un slimību profilaksei Apes pilsētā, Apes, Gaujienas, Trapenes un Virešu pagastos” ietvaros.
Reklāma