Valsts meža dienesta mērķis ir nodrošināt meža un nozares ilgtspēju Latvijā. Tā īstenošanai dienests veic vienu no galvenajām darbības funkcijām – meža apsaimniekošanu un izmantošanu, ugunsdrošību un medības reglamentējošo normatīvo aktu ievērošanas uzraudzīšanu, normatīvo aktu pārkāpumu pārtraukšanu un novēršanu, tostarp sastādot aktus un protokolus par pārkāpumiem.
Alūksnes novadā nepieaug
Ziemeļaustrumu virsmežniecības vecākā inspektore juridiskajos jautājumos Vita Kravale stāsta, ka pērn virsmežniecības teritorijā, kurā ietilpst Alūksnes, Gulbenes un Smiltenes mežniecības, reģistrēts 81 gadījums par mežu apsaimniekošanu, medību regulējošo normatīvo aktu un citiem pārkāpumiem. Par tiem 37 protokoli iesniegti kriminālprocesa uzsākšanai un nosūtīti Alūksnes, Gulbenes un Valkas policijas iecirkņiem vainīgās personas noskaidrošanai, noformēti 44 administratīvā pārkāpuma protokoli.
“2020. gadā administratīvi ar naudas sodu sodīta 21 persona, kas gan ir tikai par vienu personu mazāk nekā 2019. gadā. Kopējais naudu sodu apmērs ir 1905 eiro,” stāsta V. Kravale.
Salīdzinot Ziemeļaustrumu virsmežniecības teritorijā ietilpstošos novadus, inspektore norāda, ka ar meža vidi saistīto pārkāpumu skaits pērn Alūksnes novadā ir samazinājies, bet tendence tiem palielināties vērojama Gulbenes un Smiltenes novados.
Patvaļīga koku ciršana
No pārkāpumu veidiem dominējošais ir patvaļīga koku ciršana – 44 gadījumos, par 15 gadījumiem vairāk nekā 2019. gadā. Meža atjaunošana pārkāpta deviņos gadījumos, tāpat arī meža kopšana nav ievērota deviņos gadījumos. Meža iznīcināšana, nevērīgi rīkojoties ar uguni, konstatēta sešos gadījumos, bet dabas aizsardzības prasību pārkāpšana – vienā.
“Par pārkāpumiem administratīvi 2020. gadā kopumā sodīta 21 persona, no kurām 16 ir fiziskas, bet piecas juridiskas personas. Lietvedība izbeigta 10 gadījumos, izsakot mutvārdu aizrādījumu. Piecas personas izmantojušas iespēju vienreiz gadā lūgt uzliktā administratīvā soda apmēru samazināt par 50 %. Taču priecē tas, ka labprātīgi naudas sodi ir samaksāti 99 % gadījumu, iekasēti netika vien 30 eiro vienā gadījumā, jo vainīgā persona mirusi,” atklāj V. Kravale.
Zaudējumi tūkstošos
Ziemeļaustumvidzemes virsmežniecībā meža videi 2020. gadā aprēķināti zaudējumi 141 828 eiro, no kuriem medību saimniecībai tie ir 10 750 eiro. Labprātīgi no tiem atlīdzināti tikai meža videi nodarītie zaudējumi 17 495,65 eiro apmērā. Īpaši aizsargājamās dabas teritorijās, mikroliegumos, aizsargjoslās nodarīto zaudējumu apmērs ir aptuveni 27 000 eiro. Sešos gadījumos vainīgā persona nav zināma, vēl notiek izmeklēšana.
Zaudējumi par kopējo summu 58 500 eiro nodarīti arī divos meža ugunsgrēkos. Arī te vainīgās personas vēl nav noskaidrotas.
Reklāma