Alūksnes Sporta skola ir viena no izglītības iestādēm, kur meitenēm tualetē iespējams bez maksas paņemt higiēnas preces – ieliktnīšus vai tamponus.
“Sabiedrībā par šo nepieciešamību pēdējā laikā runāts ir daudz un tēma ir aktualizēta. Uzņēmējs, kas Sporta centru nodrošina ar sadzīves precēm, piemēram, tualetes papīru, papīra dvieļiem un ziepēm, piedāvāja izvietot ar higiēnas preces meitenēm. Apdomājām un piekritām, jo uzskatu, ka šādai iespējai ir jābūt. Īpaši sporta skolā, kur treniņu rezultātā meitenēm procesi organismā var notikt negaidīti vai ātrāk, kā gaidīts. Treneri ar meitenēm ir izrunājuši, kādās situācijās šīs bezmaksas higiēnas preces izmantot. Jāsaprot, ka tās nav izliktas, lai ņemtu līdzi uz mājām un veidotu rezerves, bet paņemtu un izmantotu krīzes situācijās. Ne viss, kas ir par brīvu, nozīmē, ka var ņemt, cik gribas. Tā ir skolas pretimnākšana un labā griba, tādēļ negribētos, lai preces izmantotu ļaunprātīgi,” stāsta Alūksnes Sporta skolas direktore Līga Tomsone.
Higiēnas preču aparāts sporta skolā ir nepilnus divus mēnešus, un, kā stāsta L. Tomsone, pirmajā dienā visas izliktās preces izņemtas. “Piegādātājs mums atved visu, cik esam pasūtījuši, bet tomēr neizliekam uzreiz pilnīgi visu. Katru rītu darbinieks apskatās, vai ir nepieciešams papildināt vai nē. Ir bažas, ja izliksim visus krājumus uzreiz, tie visi uzreiz arī tiks paņemti. Šobrīd vēl paši testējam un skatāmies, kā jaunievedums darbojas. Sākumā bija bažas, ka tamponus vai ieliktnīšus izmantos jokiem, piemēram, sametot podā, bet nekā tāda nav bijis. Šobrīd no meitenēm esam saņēmuši tikai labas atsauksmes,” stāsta L. Tomsone un norāda, ka higiēnas preču aparāts izvietots publiskā tualetē, ikvienai meitenei brīvi pieejamā vietā, nevis higiēnas preces uzticētas darbiniekam. “Ir svarīga brīva pieeja, un šobrīd to nodrošinām. Svarīgākais, lai sasniedzam mērķi, – palīdzība meitenei krīzes brīdī,” saka L. Tomsone. Vaicājot par izmaksām, L. Tomsone teic, ka tās nav lielas – iekļautas kopējā higiēnas preču rēķinā. “Katrai skolai jāizskata savas iespējas, bet mūsu pieredze varētu iedrošināt arī citas iestādes. Protams, sabiedrība ir jāizglīto – jārunā un jāmāca. Mērķis ir labs, bet gribas, lai arī rezultāts ir labs,” saka L. Tomsone.
Reklāma