SIA “Alūksnes enerģija” 30 Alūksnes novada pašvaldības objektos ieviesusi enerģijas monitoringa sistēmu. Pēc šiem datiem turpmāk būs iespējams noteikt, kā ēkās veicas ar elektroenerģijas, siltuma un ūdens patēriņu, kāds tajās ir klimats.
Jau iepriekšējos gados pieci no pašvaldības objektiem – Alūksnes pilsētas sākumskola, Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas internāts un skolas vecais korpuss, pirmsskolas izglītības iestādes “Sprīdītis” un “Pienenīte” – aprīkoti ar datu nolasīšanas sistēmu.
Pagājušajā gadā SIA “Alūksnes enerģija” arī Alūksnes novada pašvaldības pirmsskolas izglītības iestādē (PII) “Pienenīte” ieviesa pilotprojektu zemās temperatūras siltumapgādē. “Tur veicām datu monitoringu par 2019., 2020. gadu un secinājām, ka ekonomija vienas apkures sezonas laikā ir 1200 eiro,” laikrakstam stāsta SIA “Alūksnes enerģija” valdes loceklis Mārtiņš Kaļva.
Šāda sistēma tagad ieviesta kopumā 30 Alūksnes novada enerģētiski ietilpīgākajos uzņēmumos. Starp tiem M. Kaļva min Annas tautas namu, Veclaicenes pagastmāju Kornetu “Vaiņagos”, Alsviķu kultūras namu, Strautiņu PII “Zemenīte” un citas. Šādu sistēmu drīzākajā laikā plānots uzstādīt arī Ziemeru un Bejas pamatskolās un citur. “To visu veicam, lai ēkās varētu nodrošināt energopārvaldību. Analizējot enerģijas patēriņa datus, spējam veiksmīgi novērst novirzes no anomālijām. Tāpat mēs monitorēsim arī iekštelpu klimatiskos apstākļus, tajā skaitā gaisa kvalitāti, kas ir ļoti būtiska pašreizējos “Covid-19” izplatības apstākļos. Tas parādīs, vai ēkas īpašniekam nebūtu jāsāk domāt par ventilācijas ierīkošanu vai telpu regulāru vēdināšanu, jo nereti gaiss iekštelpās ir pārāk smags,” stāsta M. Kaļva. Līdz šim, lai taupītu siltumenerģijas resursus, esam pieraduši nosiltināt sienas, nomainām logus, bet tajā pašā laikā aizmirstam ierīkot ventilācijas sistēmu. “Nesen iekštelpu klimatu analizējām Alūksnes pirmsskolas izglītības iestādē “Sprīdītis”, kurā ir ierīkota ventilācijas sistēma. Mērot datus, sapratām, ka laikā, kad ir izslēgta ventilācijas sistēma, šie energoefektivitātes dati ir zemāki nekā laikā, kad sistēma darbojas. Īpaši tas jūtams apkures sezonā, jo vasarā telpas iespējams vēdināt, atverot logus,” norāda M. Kaļva.
Reklāma