Līdz ar Valsts aizsardzības dienesta likuma pieņemšanu noteikts, ka valsts aizsardzības dienesta karavīri tiks nodrošināti ar virkni ieguvumu un citām ar dienestu saistītām garantijām.
Plānots, ka valsts aizsardzības dienesta karavīram, kurš dienesta izpildei pieteicies brīvprātīgi, ikmēneša kompensācija būs 600 eiro apmērā, savukārt dienestā iesauktie karavīri saņems 300 eiro mēnesī. Tāpat plānota arī atvaļināšanās kompensācija pēc dienesta beigām 1100 eiro apmērā. Līdz ar to plānots, ka kompensācija par brīvprātīgu iesaisti valsts aizsardzības dienestā būs 7700 eiro gadā. Par valsts aizsardzības dienesta karavīru ikmēneša un atvaļināšanās kompensācijas apmēru gala lēmumu pieņems Ministru kabinets.
Valsts aizsardzības dienesta karavīriem, kuri dienestu pildīs Zemessardzē vai apgūs augstskolu un koledžu studentiem paredzēto rezerves virsnieka kursu, kompensācijas apmēru aprēķinās proporcionāli par dienām, kurās tiks pildīts dienests.
Valsts aizsardzības dienesta karavīriem kazarmās nodrošinās ēdināšanu un dzīvesvietu. Tāpat dienesta karavīrs saņems apmaksātu veselības aprūpi, un atsevišķos gadījumos būs iespēja iegūt savai specializācijai atbilstošu autovadītāja apliecību.
Tāpat darba devējiem būs pienākums saglabāt valsts aizsardzības dienesta karavīra iepriekšējo darbu vai nodrošināt līdzīgu vai līdzvērtīgu darbu ar darbiniekam ne mazāk labvēlīgiem darba apstākļiem un nodarbinātības noteikumiem. Savukārt izglītības iestāde pilsonim, kurš atbrīvots no mācībām, saglabā tiesības turpināt mācības ar tiem pašiem nosacījumiem, kādi bija pirms iesaukšanas valsts aizsardzības dienestā.
Jau ziņots, ka 5. aprīlī Saeima trešajā – galīgajā – lasījumā pieņēma Valsts aizsardzības dienesta likumu, nosakot, ka Latvijā tiek ieviests valsts aizsardzības dienests.
Valsts aizsardzības dienesta likums nosaka pienākumu dienēt valsts aizsardzības dienestā katram Latvijas pilsonim, vīrietim viena gada laikā pēc 18 gadu vecuma sasniegšanas, vai, ja pilsonis turpina iegūt izglītību pamata vai vidējās izglītības pakāpē – viena gada laikā pēc izglītības iestādes absolvēšanas, bet ne vēlāk kā līdz 24 gadu vecumam. Vienlaikus noteikts, ka valsts aizsardzības dienestam brīvprātīgi var pieteikties Latvijas pilsones, sievietes no 18 līdz 27 gadu vecumam.
Pirmais iesaukums dienestu uzsāks šī gada 1. jūlijā uz brīvprātības pamata, bet no 2024. gada 1. janvāra dienests tiek noteikts kā obligāts. Jāatzīmē, ka arī otrajā iesaukumā sākotnēji Latvijas pilsoņi tiks aicināti iestāties brīvprātīgi. Taču nepieciešamības gadījumā trūkstošo personu skaitu vecumā no 18 līdz 19 gadiem iesauks, nosūtot lēmumu par iesaukšanu valsts aizsardzības dienestā uz elektronisko adresi vai deklarēto dzīvesvietas adresi, vai izsniegs personīgi.
Brīvprātīgā pieteikšanās valsts aizsardzības dienesta pirmajam iesaukumam notiks līdz 15. maijam. Lai uzzinātu vairāk par pieteikšanos, kandidāti aicināti zvanīt uz tālruni 67072793 vai rakstīt uz e-pastu vad@klustikaravirs.lv.
Reklāma