Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Kā tikt mājās no slimnīcas?

FOTO: GETTYIMAGES

Redakcijā vērsās alūksniete Agita Kalēja, kurai savas nedienas uzticējusi kāda iedzīvotāja. 6. decembrī SIA “Alūksnes slimnīca” vērsās 85 gadus veca paciente ar traumu – lauzta roka. Šajā dienā slimnīcā nebija rentgena aparāta, līdz ar to konkrētajā iestādē nevarēja pārbaudīt pacientes veselības stāvokli.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Bet mums taču pilsētā ir arī poliklīnika! Manuprāt, tas ir absurdi, ka rentgenu nevarēja veikt tur. Pacienti no Alūksnes Neatliekamās palīdzības transports nogādāja Balvu slimnīcā, lai veiktu rentgenu. Bet tur nav traumatologa (tajā pašā laikā mūsu slimnīcā ir!), tāpēc cietušo aizveda uz Rēzeknes slimnīcu,” stāsta A. Kalēja. Viņasprāt, tā ir lieka resursu un laika tērēšana.

Ar to viss nebeidzies. Paciente aizvesta uz Rēzekni, bet kā lai viņa nokļūst atpakaļ mājās Alūksnē? “Uz slimnīcu pacientu var aizvest, bet kā lai viņš savā cienījamajā vecumā tiek mājās? No slimnīcas izlaida 10. decembrī, un cietušās meita nezināja, kā savu mammu atgādāt mājās. Cietušās meita ar mani sazinājās nākamajā dienā un jautāja, vai es varētu palīdzēt ar tuvinieces transportēšanu uz mājām, kad ārsts to ļaus. Beigās izlēma par labu taksometram, kas viņai izmaksāja 100 eiro, par uzturēšanos slimnīcā vēl bija jāmaksā 54 eiro,” stāsta A. Kalēja. Šī situācija radījusi ļoti daudz stresa un finansiālas grūtības kā pacientei, tā viņas meitai, kura visu šo laiku bija izmisumā. “Vai tas ir normāli? Vai tiešām šādās krīzes situācijās nav, kam lūgt palīdzību? Turklāt es domāju, ka pacientei jau sākotnēji bija jāpaliek Alūksnes slimnīcā,” uzskata A. Kalēja un lūdz redakciju noskaidrot – ko šādās situācijās lai iesāk.

Arī pašiem jāmeklē risinājumi

Sazinoties ar Alūksnes novada Sociālo lietu pārvaldes vadītāju Ilzi Postu, noskaidrojām, ka pārvaldei nav transporta pakalpojumu – tas ir saistošajos noteikumos atrunāts. “Cilvēkiem pašiem jāorganizē transports. Šajā situācijā pacientei nav trūcīgā statusa – tāds ir tikai viņas meitai. Ja pašai cietušajai būtu šis statuss, tad mēs meklētu risinājumus, kā palīdzēt. Piemēram, piešķirt vienreizēju pabalstu transportēšanai. Tas gan nenozīmē, ka transportētu tieši Sociālo lietu pārvalde,” informē I. Posta. Perspektīvā gan ir plānots transports cilvēku pārvadāšanai. “Lielākais izaicinājums ir cilvēciskais resurss – mums iestādē nav šoferu. Jāsaprot, ka par saviem tuviniekiem domājam mēs paši – meklējam iespēju nogādāt viņus mājās. Paciente nav guļoša, bet ratiņkrēslā, ko pārvalde ir iedevusi pacientei lietošanā. Konkrētajā gadījumā pacientes meita izpildīja savu pienākumu – apmaksāja transporta izdevumus, lai savu tuvinieci nogādātu mājās,” saka I. Posta. Ikdienā trūcīgās personas statusā esošajai iedzīvotājai ir pieejami un viņa izmanto Sociālo lietu pārvaldes pakalpojumus, saņem sociālo palīdzību. “Saprotu, ka ir situācijas, kad cilvēki ir apjukuši un īsti nezina, kā rīkoties, lai kaut ko atrisinātu. Kā piemēru varu ieteikt – cietušās kundzes meita savai mammai varēja uz Rēzekni aizbraukt pakaļ ar autobusu un tad abas braukt mājās. Mēs viņai arī šādu iespēju piedāvājām, jo ir iedots ratiņkrēsls, kas transportējams arī autobusā,” viņa skaidro. Pārvalde rīkojas atbilstoši noteikumiem. “Piemēram, ja konkrētajai personai būtu trūcīgās statuss, tad slimnīcas rēķinu maksātu pašvaldība. Šajā gadījumā tā nav,” viņa skaidro.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

I. Posta secina, ka sabiedrībā izveidojusies tendence – kā ir problēma, tā uzreiz vērsties ar iebildumiem Alūksnes novada pašvaldībā un iestādēs, sākotnēji nemeklējot risinājumus pašiem. Aicinu iedzīvotājus vienmēr rūpīgi izskatīt dažādas iespējas, problēmu risināšanas veidus,” saka iestādes vadītāja, vēlot jaunajā gadā visiem labu veselību.

Rentgena iekārta novecojusi

SIA “Alūksnes slimnīca” valdes locekle Maruta Kauliņa informē, ka slimnīcā notiek rentgena iekārtas maiņa – iepriekšējā ir jau kopš 2006. gada, kas nozīmē, ka tā ir novecojusi. “Pirms iekārtas demontāžas visi ģimenes ārsti, poliklīnikas darbinieki tika informēti par gaidāmajām izmaiņām. Informācija bija arī sociālajos tīklos. Poliklīnika (SIA “Alūksnes primārās veselības aprūpes centrs” – red.) ir ambulatora un darba laiks tur ir līdz 16.00 – tātad, ja Alūksnes slimnīcā vēršas pacients ārpus poliklīnikas darba laika, viņš tiek nogādāts tuvākajā ārstniecības iestādē, kur pieejams rentgens,” skaidro M. Kauliņa. Savukārt, ja pacientam ir lūzumu traumas un viņš izsauc neatliekamo palīdzību – ved uz tuvāko slimnīcu, kur pieejams rentgens. “Balvos pacientam veic rentgenu un ved tālāk uz Rēzeknes slimnīcu, kur ir traumatologs. Tā nav mūsu iegriba. Visam ir savi noteikumi – rentgens ir uzstādīts, apsekots, notestēts. Bet mums jāgaida labojumi no Valsts vides dienesta Radiācijas drošības centra. Rentgena iekārtas palaišanas laiku noteikti var ietekmēt garās svētku brīvdienas, jo mēs nevaram ietekmēt Valsts vides dienestu,” uzsver slimnīcas vadītāja un sola, ka pēc jaunā gada iekārta būs lietošanas kārtībā. “Ir jāpaciešas – neērtības ir gan ārstiem, gan pacientiem. Atgādinu, ka poliklīnikas darba laikā rentgenu iespējams veikt. Cilvēkiem iesaku saudzēt sevi. Ja gadās trauma, sauciet neatliekamo palīdzību, noteikti nevajadzētu pašu spēkiem, ar savu transportu braukt uz slimnīcu, jo tā sevi var vēl vairāk satraumēt,” iesaka M. Kauliņa.

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par “Kā tikt mājās no slimnīcas?” saturu atbild “Alūksnes un Malienas Ziņas”

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.