No 12. oktobra visiem, kuri ieceļo Latvijā vai dodas caur to tranzītā, jāaizpilda elektroniskās anketas vietnē “covidpass.lv”. Kā šīs prasības ievērošanu kontrolē?
Sazinoties ar robežsardzi, noskaidrojām, ka fiziski prasības ievērošanu nav plānots un arī reāli nav iespējams īstenot, taču par noteikto ierobežojumu ievērošanu robežsardze pārliecinās, veicot ikdienas imigrācijas kontroli.
“Robežsargi pierobežā var apturēt automašīnu un lūgt uzrādīt pieminēto QR kodu. To arī darām, īpaši, fiksējot automašīnas ar ārzemju valsts reģistrācijas numuriem,” stāsta Valsts robežsardzes galvenā inspektore Kristīne Pētersone.
Īpašus reidus nerīkos
Plašākas funkcijas ir Valsts policijai, kas veic gan reģistrācijas, gan arī pēc tam pašizolācijā esošo robežšķērsotāju kontroli. “Covidpass.lv” reģistrētie dati automātiski nonāk Valsts policijā, kam vajadzības gadījumā var piekļūt Valsts robežsardze un Slimību profilakses un kontroles centrs (SPKC). Policijā norāda, ka speciālus reidus nerīko, taču kontrole notiek. “Jaunā sistēma uzlabos un atvieglos policijas iespējas kontrolēt tās personas, kurām jāatrodas pašizolācijā. No 12.oktobra policijai ir tiesības izvēles kārtībā apturēt transportlīdzekli, lai veiktu pārbaudi par ziņu iekļaušanas sistēmā pienākuma izpildi,” stāsta Valsts policijas vecākā speciāliste Zane Vaskāne un sola par kontroles rezultātiem laikrakstu informēt nākamnedēļ.
Informē arī sēņotājus
Lai papildus informētu personas, kuras ierodas vai atgriežas Latvijā, no 12. oktobra Latvijas mobilo sakaru operatori uzsākuši īsziņu izsūtīšanu visiem iebraucējiem, kuri šķērso Latvijas robežu. 12. oktobrī redakcijā vērsās alūksniete, kura šādu īsziņu saņēmusi, sēņojot pierobežā, Alūksnes novada Ziemera pagasta mežos, un satraukta vēstīja, ka nezina, kā šādā situācijā rīkoties. Īsziņā adresāte aicināta “iebraucot Latvijā no valstīm ar augstu “Covid – 19” izplatību, obligāti ievērot pašizolāciju un citus piesardzības pasākumus, lai nepakļautu citus inficēšanās riskam.”
“Varbūt esmu piefiksēta kā robežpārkāpēja, un man tagad jāpiesakās policijai,” apsver sēņotāja. Atbildot uz “Alūksnes un Malienas Ziņu” jautājumu, preses konferencē SPKC Infekcijas slimību riska analīzes un profilakses departamenta direktors Jurijs Perevoščikovs informēja, ka šādā situācijā nav jāuztraucas. “Ja reāli nav šķērsota robeža, tad nekādi piesardzības pasākumi nav jāievēro. Droši vien tā ir kāda tehniska kļūme,” viņš komentē.
Reklāma