Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Jaunlaicenē trenējas “Puna” spēlē

Rīt, 26. novembrī, Jaunlaicenes muižas muzejā “Malēnieša pasaule” notiks jau otrais saviesīgi intelektuālais “Puna” spēles mācību un treniņa turnīrs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pirmajā turnīrā – sešas komandas

Jāatgādina, ka malēniešiem raksturīgās kāršu spēles tradīcija atdzima šovasar Trešajos Vispasaules malēniešu svētkos Jaunlaicenē, un iniciators tam bija novadnieks Jurģis Ābele, kurš rosināja sarīkot “Puna” spēles turnīru pēc “Saļņu” māju noteikumiem. Kā stāsta Alūksnes novada muzeja struktūrvienības – Jaunlaicenes muižas muzeja “Malēnieša pasaule” vadītāja Kristīne Kuropatkina, lai pēc apvienošanas muzejs saglabātu savu identitāti, J. Ābele muzeja krājumā nodevis galdu ar krēsliem, pie kura spēlēts “Puns”. Tad arī radusies ideja uzspēlēt to muzejā, lai būtu mācīšanās iespēja tiem, kuri šo spēli vēl neprot, savukārt tiem, kuri jau māk, jauka laika pavadīšana. “Sazinājāmies ar mūsu novadnieku un “Puna” lietpratēju Igoru Vistiņu, kurš bija spēles tiesnesis arī malēniešu svētkos. Viņš bija gatavs iesaistīties un mūs atbalstīt. Atlika tikai noorganizēt pirmo mācību un treniņa turnīru. Bija satraukums, kā tas izdosies, jo nezinājām, cik komandas pieteiksies un vai vispār būs interese, bet atsaucība bija gana laba. Pirmajam turnīram muzejā pieteicās sešas komandas ar 12 dalībniekiem,” stāsta K. Kuropatkina.

Tiksies reizi mēnesī

Pēc pasākuma, vaicājot dalībniekiem, vai tā varētu kļūt par tradīciju, atbilde bijusi apstiprinoša. Pašlaik muzeja darbinieki plāno, ka “Puna” spēles mācību un treniņa turnīrs notiks katra mēneša pēdējā sestdienā. K. Kuropatkina atklāj, ka pirmajā, kas notika 22. oktobrī piedalījušās gan komandas, kas jau spēlēja malēniešu svētkos, gan arī interesenti, kuri “Puna” spēli izmēģināja pirmoreiz. Muzeja vadītāja pieļauj, ka rīt uz turnīru varētu ierasties vismaz astoņas komandas, un priecātos, ja dalībnieku skaits kļūtu vēl kuplāks. Tāda arī ir šī, kā paši muzeja darbinieki dēvē, pilotprojekta ideja – popularizēt “Puna” spēli kā novada nemateriālo kultūrvēsturisko mantojumu, lai mācīšanās process iet plašumā.

Vēlas sarīkot “Puna” spēles festivālu

“Turpināsim rīkot turnīru reizi mēnesī, bet pavasarī vai vasarā ir doma sarīkot “Puna” spēles festivālu Jaunlaicenes tautas namā un aicināt uz tirgošanos mūsu atbalstītājus – vietējos ražotājus. Bija liels gandarījums pēc pirmās tikšanās reizes dzirdēt apmeklētājus sakām, ka tā bija lieliski pavadīta sestdiena un citāda sanākšanas reize, satikšanās, jaunas iepazīšanās, sarunas, dalīšanās atmiņās, ka ir interese par šo spēli un azarts. Ceram, ka arī Jurģis Ābele kādu reizi atbrauks pie mums un arī pats uzspēlēs “Punu”. Prieks par “Puna” spēles galdu, ko viņš nodeva muzeja krājumā, jo dalībniekiem ir iespēja pie tā uzspēlēt, un varbūt kādam tas kļūs par veiksmes simbolu,” teic K. Kuropatkina un piebilst, ka arī muzeja darbinieces apņēmušās apgūt “Puna” spēli, bet līdz tās pilnīgai izpratnei savs ceļš vēl jānoiet.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.