Šogad Smiltenes novadā turpināsies pērn iesāktā skolu tīkla sakārtošana. Pārmaiņas varētu skart arī Gaujienas pagasta izglītības iestādes, kur trīs skolu – Gaujienas pamatskolas, Ojāra Vācieša Gaujienas pamatskolas, Gaujienas Mūzikas un mākslas skolas – vietā plāno izveidot vienu iestādi. Kopš 2020. gada septembra visas trīs izglītības iestādes jau atrodas vienā ēkā “Gaismas”.
Saglabāt Ojāra Vācieša vārdu
Arvien sarūkošais skolēnu skaits ir galvenais iemesls, kādēļ Gaujienā nepieciešama trīs skolu apvienošana, saka Ojāra Vācieša Gaujienas pamatskolas direktore Ieva Zariņa. “Bērnu skaits samazinās lielākajā daļā pagastu, un Gaujiena nav izņēmums. Protams, trīs skolu apvienošana vienā ir liels izaicinājums, bet visi esam tam gatavi. Saprotam, ka tas ir jādara, un darīsim. Skolēniem nekas nemainīsies. Viņi būs vienīgi ieguvēji, nevis zaudētāji. Arī skolotāji nezaudēs darbu. Katrs ir savā vietā un ļoti vajadzīgs,” saka I. Zariņa. Ojāra Vācieša Gaujienas pamatskolas kolektīvs gan reformai piekrīt ar vienu noteikumu – skolas nosaukumā jāsaglabā Ojāra Vācieša vārds. “To nedrīkstam zaudēt, un iestāsimies par šī vārda saglabāšanu. Skolas nosaukums ir atpazīstams visā valstī, esam to kopuši un popularizējuši,” teic I. Zariņa un atklāj, ka direktores savā starpā jau vienojušās par Ojāra Vācieša vārda saglabāšanu skolas nosaukumā. Iespējamais skolas nosaukums – Ojāra Vācieša Gaujienas mākslu pamatskola. Taču par to vēl jālemj deputātiem. Savukārt jaunās skolas direktoru izvēlēsies konkursa kārtībā, kam varēs pieteikties ikviens interesents.
Loģisks risinājums
Gaujienas pamatskolas direktore Vita Andersone gaidāmo reformu atbalsta – visas iestādes jau šobrīd atrodas vienā ēkā, un to apvienošana ir loģisks risinājums. Būs viena skola ar vairākām izglītības programmām. “Jau vairākus gadus ļoti labi sadzīvojam, tādēļ nav bažu, ka nākotnē tā nebūs. Problē-
mu nav. Gan pedagogi, gan tehniskie darbinieki un arī skolēni sadzīvojam labi. Pēc reformas būsim kā viena skola. Tas ir pareizākais risinājums, ņemot vērā mazo skolēnu skaitu Gaujienas pamatskolā, kas ir speciālā,” teic V. Andersone un neslēpj, ka jebkurā reformā ir ieguvumi un zaudējumi, tā arī šajā zaudējumi neizpaliks. “Kas attiecas uz Gaujienas pamatskolu – kā speciālā skola saņēmām valsts finansējumu jeb mērķdotāciju gan uzturēšanai, gan pedagogu algām. Realizējot programmu bērniem ar garīgās attīstības traucējumiem jaunajā skolā, valsts finansējuma vairs nebūs. Viss gulsies tikai uz pašvaldības pleciem,” saka V. Andersone.
Zaudēs darbu
V. Andersone pieļauj, ka visiem darbiniekiem darba jaunajā izglītības iestādē varētu nebūt. “Morāli ir grūti. Reiz jau to esam piedzīvojuši – 2020. gadā, kad reorganizēja internātskolu, ļoti daudz darbinieku bija jāatbrīvo. Gaujiena nav Pierīga vai lielpilsēta, kur varētu viegli atrast darbu,” saka direktore. Šobrīd skolā strādā 19 pedagogi un 11 tehniskie darbinieki. Tiesa gan – ne visiem ir pilnas slodzes darbs. Otra sliktā ziņa – jaunajā skolā neīstenos speciālās izglītības programmu izglītojamiem ar smagiem garīgās attīstības traucējumiem vai vairākiem smagiem attīstības traucējumiem (59. kods). “Tas nozīmē – deviņiem bērniem būs jāmeklē cita skola. Tostarp vienam gaujienietim un diviem bērniem no Apes puses. Uz kuru skolu turpmāk vecāki viņus vedīs, nezinu… Jāmeklē cita speciālā izglītības iestāde,” noteic direktore.
Speciālās izglītības programmas izglītojamiem ar garīgās attīstības traucējumiem (58. kods) gan turpinās realizēt. Šī brīža plāns – bērnus neintegrēs, bet veidos speciālās klases. Direktore pieļauj, ka kopīgas varētu būt vien dažas stundas, piemēram, sports, mūzika vai vizuālā māksla. “Pārējos mācību priekšmetos tas nav iespējams, jo šiem bērniem ir sava mācību programma,” saka V. Andersone.
Labā ziņa – jaunajā izglītības iestādē saglabās internātu. Vaicājot Ojāra Vācieša Gaujienas pamatskolas direktorei I. Zariņai, kā abu skolu skolēni savā starpā sadzīvo, viņa atbild, ka pa kādam strīdam reizēm gadās. “Domstarpības ir dzīves sastāvdaļa, un tādas gadās arī starp mūsu skolas bērniem, ne tikai starp skolu bērniem. Nevar teikt, ka abu iestāžu skolēni sadzīvotu ļoti slikti,” saka I. Zariņa.
Jāturpina labi iesāktais
Gaujienas Mūzikas un mākslas skolu pārmaiņas skars vismazāk, teic skolas direktore Ilze Dāve. Bērni tāpat kā līdz šim varēs apgūt profesionālās ievirzes programmas mūzikā un mākslā. Visticamākais, arī telpas mainītas netiks, jo gadu laikā tās ir pielāgotas un atbilstoši iekārtotas. “Jau šobrīd visi dzīvojam zem viena jumta, pēc reformas būs arī viens kolektīvs. Šobrīd nav bažu, ka Mūzikas un mākslas skolas pedagogi zaudēs darbu. Kolektīvs par gaidāmajām pārmaiņām zina, un visi apņēmušies turpināt strādāt. Skaidrs gan ir tas, ka trīs direktoru vietā būs tikai viens. Ļoti gribētos, lai šis vadītājs spētu rūpēties par visām programmām vienlīdz labi, saglabājot vērtības un iedibinātās tradīcijas, piemēram, nometņu un konkursu organizēšanu,” norāda I. Dāve.
Tiekas ar darbiniekiem
Smiltenes novada Izglītības pārvaldes vadītājs Edgars Roslovs norāda, ka reorganizācijas mērķis ir stiprināt pamatskolas programmu ar novirzienu mūzikā un mākslā, tai skaitā veidot iekļaujošo izglītī-
bu, vienotu skolas administrāciju, noteikt skaidrus uzdevumus un sasniedzamos rezultātus, racionāli izmantot esošo skolu infrastruktūru, veidot kopēju ēdināšanu skolēniem. Trešdien Izglītības pārvalde aicināja Gaujienas izglītības iestāžu pedagogus un darbiniekus uz tikšanos, lai pārrunātu turpmāko rīcību. Lēmuma projektu par izglītības iestāžu reorganizāciju plānots skatīt februāra Izglītības, kultūras un sporta jautājumu pastāvīgās komitejas sēdē. Šogad reorganizēt plāno arī Variņu pamatskolu un Smiltenes novada speciālo pamatskolu.
Gaujienas pagastā ir trīs izglītības iestādes:
■ Gaujienas pamatskolā īsteno speciālās izglītības programmas – pirmsskolas un pamatizglītības programmas izglītojamiem ar garīgās attīstības traucējumiem un pamatizglītības programmu izglītojamiem ar smagiem garīgās attīstības traucējumiem vai vairākiem smagiem attīstības traucējumiem. 2023./2024. mācību gadā tajā 1. – 9. klasēs mācās 29 izglītojamie, bet pirmsskolā 5 bērni.
■ Ojāra Vācieša Gaujienas pamatskola realizē pamatizglītības un vispārējās pirmsskolas izglītības programmas, speciālās pamatizglītības programmu izglītojamajiem ar mācīšanās traucējumiem, speciālās pamatizglītības programmu izglītojamajiem ar garīgās attīstības traucējumiem, kā arī speciālās pirmsskolas izglītības programmu izglītojamajiem ar jauktiem attīstības traucējumiem. Šajā mācību gadā 1. – 9. klašu grupās mācās 118 izglītojamie, bet pirmsskolas grupās 50.
■ Gaujienas Mūzikas un mākslas skola īsteno profesionālās ievirzes izglītības programmas mūzikā un mākslā (taustiņinstrumentu spēli, klavierspēli, kora klasi, vizuāli plastisko mākslu). Šajā mācību gadā skolā mācās 101 audzēknis.
AVOTS: SMILTENES NOVADA PAŠVALDĪBA
Reklāma