Šī gada 1. ceturksnī vidējā elektroenerģijas cena mājsaimniecībām, salīdzinot ar pērnā gada 1. ceturksni, pieaugusi par 1,6%, bet juridiskajiem lietotājiem – 8,9%, par ko liecina Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) dati. Vidējā elektroenerģijas cena mājsaimniecībām attiecīgajā periodā bija 57,14 EUR/MWh, bet juridiskajiem lietotājiem – 48,94 EUR/MWh, vēsta SPRK pārstāve Baiba Jakobsone.
Elektroenerģijas cenu, ko maksā lietotājs, nosaka situācija Nord Pool biržā. Pieaugot vai samazinoties Nord Pool biržas cenai, tās izmaiņas pēc kāda laika atspoguļosies lietotāja rēķinā. Ja lietotājam noslēgts līgums par biržas cenu, izmaiņas rēķinā būs redzamas tūlītēji, bet fiksētas cenas līguma gadījumā – ar laika nobīdi –, brīdī, kad tirgotājs pārskata piedāvātā pakalpojuma nosacījumus atbilstoši tirgus situācijai.
Šī gada pirmajā pusgadā Nord Pool biržā mainīga pieprasījuma un piedāvājuma ietekmē elektroenerģijas cena atsevišķās stundās svārstījās no -1,41 EUR/MWh līdz 255 EUR/MWh.
Cenas pieaugumu biržā ietekmēja ekonomiskās aktivitātes atjaunošanās, ko sekmēja pandēmijas ierobežojumu mazināšana. Vienlaikus tās pieaugumu ietekmēja aukstie laikapstākļi februārī, un karstums šogad jūnijā, kas veicināja pieprasījumu pēc energoresursiem. Redzams, ka elektroenerģijas ražošanas izmaksas šogad arī ir augstākas oglekļa emisiju (CO2) kvotu un dabasgāzes cenu izmaiņu dēļ pasaules tirgū.
“Elektroenerģijas ražošanas izmaksas ir lētākas, ja ražošanā izmanto atjaunojamos resursus – ūdeni, vēju, taču to pieejamība ir atkarīga no laikapstākļiem. Tāpēc brīdī, kad tirgū pieprasījums pēc elektroenerģijas ir ļoti augsts, tās ražošanā izmanto fosilo kurināmo, kas ražošanu sadārdzina” skaidro SPRK Tirgus uzraudzības nodaļas vadītājs Jānis Negribs.
Vienlaikus SPRK dati liecina, ka šī gada martā 143 tūkst. jeb 15,6% mājsaimniecību norēķinājās par elektroenerģiju pēc biržas cenas, 531 tūkst. jeb 57,7% mājsaimniecību – par fiksētu cenu. Juridisko lietotāju vidū biržas cenu izvēlējušies 16 tūkst. jeb 44,5%, bet fiksētu cenu – 20 tūkst. jeb 55,5%.Lai arī biržā vērojams elektroenerģijas cenu svārstīgums, interese pēc biržas cenas līgumiem, lai arī nedaudz lēnāk, turpina augt. Vienlaikus mājsaimniecības turpina atteikties no universālā pakalpojuma.
Plašāk ar elektroenerģijas tirgus apskatu šī gada 1. ceturksnī var iepazīties SPRK infografikās:
- Mājsaimniecībām: https://bit.ly/3AzrMtG
- Juridiskajiem lietotājiem: https://bit.ly/3jRyUfg
- Elektroenerģijas tirgus apskats padziļinātai informācijai: https://bit.ly/3hm0eAD
Reklāma