Pagājuši desmit gadi, kopš Alūksnē darbojas biedrība “Astes un Ūsas” un ierīkota dzīvnieku māja ar tādu pašu nosaukumu, kas nu jau zināma ne tikai Alūksnē, bet arī apkārtējos novados. Un ne tikai tādēļ, ka apkārtnē nav pamesto un klaiņojošo mājdzīvnieku patvēruma vietu, bet arī tāpēc, ka “Astu un Ūsu” brīvprātīgie dzīvnieku draugi šo pastāvēšanas gadu laikā pratuši sabiedrībai stāstīt par to, cik svarīgi būt atbildīgiem pret tiem, ko pieradinām.
Patversmes pirmsākumi meklējami 2011. gadā, kad rūpes par mūspusē klaiņojošiem dzīvniekiem biedrības formātā ievirzīja alūksnietis Modris Briedis, sākotnēji izveidojot patvēruma vietu Alsviķos, vēlāk ar Alūksnes novada pašvaldības atbalstu tagadējā dzīvnieku mājā Ošu ielā 5. Vēlāk stafeti no Modra pārņēma tobrīd brīvprātīgā, vēlāk arī biedrības vadītāja alūksniete Elīna Dambe. Ar pašvaldības, projektu, līdzcilvēku un brīvprātīgo atbalstu desmit gadu laikā Ošu ielas namā paveikts daudz – īpaši to var novērtēt tie, kuri bijuši klāt pie pirmsākumiem, un laikraksts ir viens no tiem.
Sabiedrība kļuvusi atbildīgāka
Jautāta, kā jūtas uz biedrības desmit gadu sliekšņa, kas pārkāpts nupat augustā, E. Dambe atzīst, ka vislielākais prieks ir tad, kad patversmi viens pēc otra atstāj adoptētie dzīvnieciņi, kā arī sajust līdzcilvēku atbalstu, kuri nu jau iestaigājuši ceļu uz dzīvnieku patversmi, sniedzot gan materiālu atbalstu iegādātās barības veidā vai ziedo laiku pastaigās ar mīlestību alkstošajiem pamestajiem dzīvniekiem. “Prieks ir par katru labiekārtoto telpu, apstākļu uzlabošanu gan patversmes dzīvniekiem, gan cilvēkiem, kuri šeit brīvprātīgi strādā. Biedrības darba rezultāti nav uzreiz ieraugāmi, tas ir vairāku gadu rezultāts, un es domāju, ka tagad tas beidzot ir samanāms – vairs ielās neredz tik daudz klaiņojošu dzīvnieku, samazinājušās kaķu saimes daudzdzīvokļu namu pagrabos, cilvēki atbildīgi vēstī par pamanītiem klaiņojošiem dzīvniekiem, pauž aizdomas par sētām, kur pret dzīvniekiem izturas slikti, un tamlīdzīgi. Mēs kopīgi šajā ziņā esam “izauguši”, taču vēl ir daudz jāaug,” saka E. Dambe.
Svinības – tuvāk Ziemassvētkiem
Jautāta, kā atzīmēs desmitgadi, jo atminamies labdarības akciju, kas tika rīkota piecgades svētkos, E. Dambe atzīst, ka jubilejas akcentēšana gaidāma rudenī vai uz Ziemassvētkiem. “Tas ir laiks, kad visiem vairāk brīvas vaļas padomāt par svarīgām lietām, atbildību, labdarības nozīmību,” saka E. Dambe, aicinot interesentus sekot informācijai.
Taču, ja kāds vēlas “Astēm un Ūsām” sagādāt dzimšanas dienas dāvanu tagad, tas ir izdarāms, ziedojot naudiņu ar portāla “Ziedot.lv” starpniecību (meklēt projektu “Atbalsti “Astes un Ūsas””). Pašlaik saziedoti 2486 eiro. “Dzīvnieku mājai ik mēnesi jāapmaksā rēķini par ūdeni, elektrību, jānodrošina apkure, jāgādā malka. Ik mēnesi raizes sagādā veterinārmedicīnisko pakalpojumu rēķins – īpaši liels tas ir, ja gadās neparedzētas situācijas: ienākuši savainoti dzīvnieciņi vai dzīvnieki ar veselības problēmām. Daļa dzīvnieku, īpaši gados vecāki, patversmē dzīvo vairākus gadus – arī tas prasa papildu izdevumus,” skaidro E. Dambe.
Jautāta, kāda situācija pašlaik patversmē, Elīna stāsta, ka vasaras beigas un rudens sākums te ir aktīvs “kaķu laiks”, un tas arī nozīmē vairāk līdzekļu izlietojuma. “Pašlaik “Astēs un Ūsās” dzīvo un jaunas mājas meklē kupls pulciņš kaķēnu, ar kuriem interesenti aicināti iepazīties,” stāsta E. Dambe, gan piekodinot, ka adopcijas lēmumam jābūt atbildīgam. Vairāk informācijas par adoptējamiem dzīvniekiem un ziedošanas iespējām var iegūt, zvanot Elīnai: 29477535.
Reklāma