Apes novada dome atbalstīja Latvijas Politiski represēto Cēsu biedrības lūgumu piešķirt līdzfinansējumu piemiņas vietas izveidei pie Amatas stacijas 1949.gada 25.martā uz Sibīriju deportētajiem 1318 iedzīvotājiem. No Apes novada domes budžeta līdzekļiem biedrībai tika piešķirti 200 eiro.
Drabešu pagasta teritorijā pie Amatas stacijas paredzēts iekārtot deportēto piemiņas vietu ar informatīvo stendu, laukumu, taču centrālais elements būs 1318 dažāda izmēra un nokrāsas metāla stabiņi. Katrs no tiem simbolizēs kādu 1949.gada 25.martā no toreizējiem Cēsu un Alūksnes apriņķiem aizvestu cilvēku. Uz katra stabiņa būs izsūtītā vārds, uzvārds, dzimšanas gads, pagasts – no kuras vietas izsūtīts.
Biedrības vadītājs Pēteris Ozols norāda: “Gribam, lai šī piemiņas vieta tiešām būtu iespaidīga, lai parādītu totalitārā režīma nežēlību un plašos apmērus. No Latvijas 25.marta deportācijā 33 ešelonos tika aizvesti vairāk kā 42000 cilvēku. Esam iecerējuši piemiņas vietu izveidot vietā, no kurienes tieši atgāja ešelons Nr. 97322 ar 62 vagoniem, bet, lai šī vieta, būtu arī kā simbolisks atgādinājums par pārējiem 32 ešeloniem.” Piemiņas vietā būs lasāma plašāka informācija par 1949.gada izsūtīšanu, tostarp, PSRS lēmums par operāciju “Krasta banga”, ar kuru tika īstenotas deportācijas, kā arī citi materiāli, kas saistās tieši ar šo ešelonu. Informācija vēsta, ka šajā ešelonā no Cēsu apriņķa tika iesēdināti 892 iedzīvotāji, pārējie – no Alūksnes apriņķa. Jāpiebilst, ka vēl 1285 Cēsu apriņķa cilvēki tika deportēti uz Sibīriju no citām stacijām, kur stāvēja kāds no 33 ešeloniem.
Reklāma