Katru gadu, tuvojoties 1. septembrim, vecāki pārrunā ar bērniem dažādus jautājumus, kas saistīti ar drošību, piemēram, ceļu satiksmes drošību, ugunsdrošību u.tml. Taču, kā liecina mobilo sakaru operatora BITE veiktās aptaujas dati*, šogad, līdz ar jauno mācību gadu, 72% vecāku pārrunās ar saviem bērniem arī drošības jautājumus, kas saistīti ar izvairīšanos no Covid-19 veselības riskiem. Vēsta Bite pārstāve Una Ahuna-Ozola.
Mācību gada sākums vienmēr ir prieka, aizrautības, tomēr arī rūpju pilns gan vecākiem, gan skolēniem. Šogad mācības skolās tiks organizētas daudz piesardzīgāk – vairākās skolās pie ieejas durvīm uzstādītas ķermeņa temperatūras mērīšanas ierīces, kamēr citas mācību iestādes plāno, kā nodrošināt distanci starp audzēkņiem, lai izvairītos no veselības riskiem.
Kā liecina BITES veiktās aptaujas dati, šogad 72% vecāku pārrunās ar savām atvasēm arī drošības jautājumus, kas ir saistīti ar Covid-19. Piemēram, 44% vecāku norāda, ka ar bērniem īpaši pārrunās personīgās higiēnas jautājumus, piemēram, cik bieži un kā mazgāt rokas, kāpēc šķaudot ir jāaizsedz deguns un mute u.tml. Tikmēr 28% aptaujāto, gatavojot atvasi skolai, plāno pārrunāt ar emocionālo drošību saistītus jautājumus, piemēram, kā reaģēt uz izmaiņām, ja mācību process tiek organizēts attālināti vai pilnvērtīgā apjomā nenotiks interešu pulciņi.
“Jaunais mācību gads ir notikums, kam no sirds gatavojas gan atvases, gan vecāki. Atbilstoša skolas soma un nepieciešamie mācību piederumi ir būtiskas lietas, taču nedrīkst aizmirst arī par preventīvu bērnu izglītošanu par dažādiem drošības noteikumiem. Līdztekus jautājumiem par to, kā pasargāt savu veselību, mūs kā mobilo pakalpojumu sniedzēju papildus priecē arī tas, ka 53% vecāku ar atvasēm pārrunās jautājumus, kas skar atbildīgu un drošu interneta izmantošanu, piemēram, kā droši glabāt paroles, ko darīt, sastopoties ar kibermobingu, kādas fotogrāfijas drīkst un nedrīkst publicēt u.tml.,” papildina BITES mārketinga vadītāja Diāna Šmite.
Latvijas ģimenēs neizpaliks arī citu drošības jautājumu preventīva atkārtošana. Aptaujas dati atklāj arī to, ka liela daļa vecāku jeb 58% respondentu pārrunās ar savām atvasēm rīcību saziņā ar svešiniekiem, piemēram, kāpēc nedrīkst doties līdzi nepazīstamiem cilvēkiem. Aptuveni katrs otrais vecāks jeb 51% aptaujāto plāno saviem bērniem atgādināt par ceļu satiksmes noteikumiem tostarp, kā pareizi šķērsot ielu; kā un kāpēc ir jālieto atstarotāji u.c. Turpretim teju trešā daļa aptaujāto vecāku ir nolēmuši pārrunāt arī elektrodrošības un ugunsdrošības jautājumus, skaidrojot bērniem, piemēram, kāpēc nedrīkst vērt vaļā elektrības sadales skapi; kas jādara, ja izceļas ugunsgrēks utt.
“Ik gadu, atsākot skolas gaitas, ģimenēs, medijos un skolās tradicionāli tiek runāts par, piemēram, ceļu satiksmes drošību. Tomēr tikpat svarīgi ir bērniem atgādināt par to, cik nozīmīgi ir veidot un uzturēt draudzīgas un cieņpilnas attiecības gan ar saviem skolas biedriem, gan skolotājiem. Šis gads ir arī mazliet citādāks – mūsu dzīvēs klāt nākuši jauni noteikumi, kas palīdz sargāt gan mūsu, gan apkārtējo cilvēku veselību, un vecākiem ir ļoti svarīgi izrunāt arī šādus jautājumus ar bērniem. Ar BITES atbalstu šogad SOS bērnu ciemata sākumskolas skolēniem tiks nodrošinātas jaunas un piepildītas fiziskās skolas somas, bet zināšanu “skolas somas” piepildīšana par dažādiem drošības aspektiem joprojām paliek vecāku un tuvāko uzticības personu ziņā, jo tikai viņi spēj izprast, kādas zināšanas atvasei būs būtiskas, pozitīva mācību gada uzsākšanai un turpināšanai,’’ stāsta Latvijas SOS bērnu ciematu asociācijas vadītāja Ilze Paleja.
*Aptauja veikta 2020. gada jūlijā, sadarbojoties ar pētījumu aģentūru “Norstat” un aptaujā piedaloties vairāk nekā 300 vecākiem ar skolas vecuma bērniem visā Latvijā.
Reklāma