Apes tautas namā šo svētdien, 11. decembrī pulksten 16.00, tiksies Apes pilsētā un pagastā dzīvojošās ģimenes, lai atskatītos uz projekta “Manas saknes manā Apē” īstenošanu. Apenieši izvirzījuši mērķi – līdz Apes pilsētas 100 gadu jubilejai, kas būs 2028. gadā, izzināt 100 dzimtu stāstus.
Šogad projekta ietvaros jau satiktas un uzklausītas pirmās 35 ģimenes jeb dzimtas, kuras uzticējušas savus stāstus, piedzīvojumus un pārdzīvojumus.
Ar dzimtām tikās Apes tautas nama vadītāja Ilva Sāre kopā ar žurnālisti Līgu Vīksnu un fotogrāfu Māri Šļivku. “Esam sākuši skaistu, grūtu un ļoti vērtīgu ceļu pretī Apes simtgadei. Lasot radītos stāstus un skatoties fotogrāfijas, ir skaidri saprotams, ka tas ir ļoti svētīgs un vajadzīgs darbs. Raksti un fotogrāfijas saglabāti arī digitālā formā. Šie stāsti ir izveidoti, tiks noglabāti, jo mēs vēlamies savai pilsētai un tās cilvēkiem Apes simtgadē uzdāvināt grāmatu ar 100 ģimeņu, dzimtu stāstiem. Ceļš līdz grāmatai ir tāls un sadalīts vairākos posmos. Grāmata būs kā laika liecinieks, ka šajā vietā vairāk nekā 100 gadu garumā dzīvojuši bagāti, gudri, sirds cilvēki. Tās ir īstas mīlestības vēstules, atmiņas, vēsture, tagadne, kas paliks nākotnei,” norāda I. Sāre.
Katrs cilvēks – vērtība
Projekta noslēguma pasākumā varēs skatīt digitālu stāstu un foto izstādi, iepazīties ar dzimtām, būs dzimtu muzikālie priekšnesumi, vakarēšana. Piedalīties var ikviens interesents, ne tikai iesaistītās ģimenes. “Apē vēl ir dzimtas, kurām jāizstāsta savs stāsts. Esam jau dažas uzrunājuši. Pasākums tām varētu būt kā iedrošinājums. Ir ģimenes, kuras savus stāstus rakstīs pašas. Nākamgad motokross “Vaidavas kauss” svinēs 50. jubileju, tādēļ nākamās mūsu uzrunātās ģimenes un dzimtas varētu būt ar motokrosu saistītās. Nav jāsatraucas, vai pietiks ģimeņu, ko aprakstīt. Katrs cilvēks Apē ir vērtība, un katras ģimenes vai dzimtas stāsts ir īpašs, katram ir vieta šeit un atstātas savas pēdas,” saka I. Sāre.
Apes patrioti
Vaicāta, kādi ir Apes cilvēki, I. Sāre teic, ka projekta laikā tikusies ar ļoti bagātiem cilvēkiem, savas zemes un pilsētas patriotiem. “Viņus visus vieno mīlestība uz savu dzimto vietu, savām ģimenēm un cilvēkiem, darbīgums un dziļums. Ļoti daudzi saka, ka negribētu dzīvot kur citur, jo šeit, Apē, ir viņu mājas. Katras dzimtas vai ģimenes stāsts ir kā dimants. Tā arī pašām dzimtām ir bijusi iespēja tikties, pāršķirstīt albumus un sākt izzināt savas saknes. Mēs radīsim risinājumus, lai ne tikai šajā projektā radītie stāsti un fotogrāfijas, bet arī turpmākie pārtaptu izstādēs un notikumos, kuros tiekamies, atceramies pagātni un svinam šodienu,” norāda I. Sāre.
Dzimtu stāstus Apē varēja izzināt ar Vidzemes plānošanas reģiona, “Latvijas Valsts meži” un Valsts kultūrkapitāla fonda atbalstu.
Reklāma