Šonedēļ, novembra sākumā, stājušies spēkā grozījumi likumā “Par pašvaldībām” – tie aizliedz pašvaldībām turpināt izdot Masu informācijas līdzekļu reģistrā reģistrētus laikrakstus, bet gan informatīvus izdevumus, kā arī precizē kārtību domes un komiteju sēžu norisei – tās drīkst organizēt arī attālināti un tiešsaistē videokonferences veidā.
Par pašvaldību laikrakstu izdošanu Latvijā un tirgus kropļošanu ar šādu darbību attiecībā pret reģionālajiem laikrakstiem vairāku gadu garumā iestājusies gan Latvijas Preses izdevēju asociācija, gan citas nozares organizācijas, šovasar aizvadīta arī tikšanās ar Valsts prezidentu. Pašlaik gan panākti tikai ierobežojumi saturam un izdošanas biežumam, bet no nodokļu maksātāju naudas apmaksātu informāciju joprojām pašvaldības drīkstēs izplatīt – reizi mēnesī un bez maksas.
Oktobra domes sēdē nolemts izbeigt Alūksnes novada pašvaldības laikraksta “Alūksnes Novada Vēstis” darbību un tā vietā turpmāk izdot bezmaksas informatīvo izdevumu “Alūksnes Novada Vēstis”. Masu informācijas līdzekļu reģistrā pašvaldība “Alūksnes Novada Vēstis” reģistrēja pirms 10 gadiem – 2010. gadā. Tagad no reģistra laikrakstu izslēgs un mainīs tam statusu.
Plašāk lasiet “Alūksnes un Malienas Ziņas” 6. novembra numurā vai e-avīzē šeit.
Grozījumi likumā “Par pašvaldībām”, kas stājās spēkā 2. novembrī:
* Pašvaldība ir tiesīga izdot informatīvu izdevumu – periodisku iespiedtehnikā izdotu izdevumu, kurā tā informē vietējos iedzīvotājus par savu funkciju izpildi, kā arī publicē šajā likumā un citos normatīvajos aktos noteikto informāciju. Šā panta noteikumi attiecas arī uz informatīvā izdevuma pārpublicēšanu elektroniski.
* Informatīvais izdevums ir pieejams bez maksas.
* Informatīvo izdevumu izdod ne biežāk kā vienu reizi mēnesī. Šis ierobežojums neattiecas uz informatīvajiem izdevumiem, kuros publicē tikai pašvaldības un tās institūciju pieņemtos tiesību aktus un to skaidrojumus.
* Domes sēdes ir atklātas, izņemot gadījumus, kad jautājumu nepieciešams izskatīt slēgtā domes sēdē vai tās daļā, lai aizsargātu valsts noslēpumu, adopcijas noslēpumu, komercnoslēpumu, personu privāto dzīvi, bērnu intereses vai citu informāciju, kuras izpaušana saskaņā ar likumu ir aizliegta.
* Domes priekšsēdētājs var noteikt, ka domes sēdes norisē tiek izmantota videokonference (attēla un skaņas pārraide reālajā laikā), ja šāda iespēja ir noteikta pašvaldības nolikumā un ja:
** domes deputāts sēdes laikā atrodas citā vietā un veselības stāvokļa vai komandējuma dēļ nevar ierasties domes sēdes norises vietā;
** attiecīgajā teritorijā izsludināta ārkārtējā situācija vai valsts noteikusi pulcēšanās ierobežojumus.
Reklāma