SIA “Saldūdeņu risinājumi” pētnieki jau vairākus gadus pēta Latvijas ezeru un upju zivju resursus, lai pašvaldībām ieteiktu labāko veidu, kā apsaimniekot ūdenstilpes. Aizvadītajā nedēļā pētnieku grupa rosījās arī Alūksnes novadā, izzinot divu novada ezeru zivju resursus. Vakarā ezerā tiek ielaisti īpaši tīkli, ko rīta agrumā velk laukā, lai varētu ķerties pie loma izpētes.
Zivju fonda atbalstītā projekta ietvaros 31. augustā kontrolzveja veikta Indzera ezerā, savukārt 1. septembrī – Siseņu ezerā. Pilna ezeru analīze būs zināma okrobrī, tomēr Alūksnes novada pašvaldības aģentūras “Alja” direktors Māris Lietuvietis zina teikt, ka zivis ezeros ir. Indzerī – arī lieli asari un zandarti.
Aizliedza rūpniecisko zveju
2002. gadā Indzera ezeram pēdējo reizi izstrādāti zivsaimnieciskās ekspluatācijas noteikumi. Tagad tos vajag izstrādāt atbilstoši mūsdienu prasībām, tādēļ nepieciešams veikt kontrolzveju – vai pietiek zivju, vai nepieciešams papildināt ezera “saturu”.
M. Lietuvietis uzsver: “2002. gadā Indzerī vēl bija atļauta rūpnieciskā zveja līdz pat 2016. gadam. 2016. gadā pašvaldība pieņēma lēmumu, ka Indzera ezerā tā ir aizliegta. Kopš tā laika katru gadu ezera resursi papildināti ar zandartiem un līdakām. Tā kā laiks ir pagājis, vēlamies zināt, kādas pārmaiņas ir notikušas.”
Makšķernieku interese palielinās
Arī makšķernieki arvien vairāk izrāda interesi par Indzera ezeru, un arī tas esot indikators tam, ka ezerā zivis ir. “Iepriekš raizējāmies par to, ka bija rūpnieciskā zveja. Ezers nav liels, un tā resursi diezgan ātri var beigties. Ar kontrolzveju mēs precizēsim visus interesējošos jautājumus. Arī par zivju augšanas faktoriem, kas ir ļoti svarīgi. Domājot par zivju resursu apsaimniekošanu, ir svarīgi noskaidrot, cik daudz zivju ir, kā tās aug un ko ēd, tāpat svarīga ir kopējā ekoloģijas situācija, ūdens kvalitāte un citas lietas,” uzsver M. Lietuvietis.
Siseņu ezerā sliktāk
Savukārt, izpētot Siseņu ezeru, situācija iezīmējas bēdīgāka. Zivis ir mazas un maz. Asari, dažas raudas
un karūsas. Pamatbarības bāze ir niecīga, trūkst skābekļa. M. Lietuvietis norāda, ka pētnieku galīgais atzinums vēl tiks sniegts, tomēr galvenais fokuss ir zināms – uzlabot Siseņu ezera zivju resursus.
Reklāma