
Apkures granulas ir ekoloģisks un efektīvs kurināmais, kas tiek plaši izmantots mājsaimniecībās un rūpniecībā. Tās tiek ražotas no biomasas, galvenokārt no koksnes atlikumiem, kas tiek sasmalcināti, žāvēti un presēti kompaktās cilindriskās granulās. Šis process ne tikai nodrošina efektīvu siltuma avotu, bet arī veicina ilgtspējīgu resursu izmantošanu, samazinot atkarību no fosilajiem kurināmajiem. Granulu izmantošana palīdz arī samazināt oglekļa dioksīda emisijas, veicinot videi draudzīgāku apkures risinājumu.
Izejmateriālu sagatavošana
Granulu ražošanas process sākas ar izejmateriālu sagatavošanu. Parasti tiek izmantoti zāģskaidas, šķeldas vai koksnes atlikumi no kokapstrādes rūpniecības. Šie materiāli tiek attīrīti no piemaisījumiem un sasmalcināti līdz vienmērīgai frakcijai. Pēc tam biomasa tiek žāvēta, lai nodrošinātu optimālu mitruma līmeni, kas parasti ir 8–12%. Pareiza žāvēšana ir būtiska, jo pārāk mitrs materiāls var negatīvi ietekmēt granulu kvalitāti un sadedzināšanas efektivitāti. Kvalitatīvi sagatavoti izejmateriāli garantē granulu augstu enerģētisko vērtību un ilgu degšanas laiku.
Presēšana un formēšana
Kad biomasa ir pienācīgi sagatavota, tā tiek presēta augsta spiediena apstākļos. Presēšanas procesā koksnes dabīgās saistvielas nodrošina granulu blīvumu un stabilitāti, tādējādi novēršot nepieciešamību pēc papildu ķīmiskām vielām. Apkures granulu izspiešana notiek caur speciālām formām, veidojot vienāda izmēra cilindriskas granulas, kas pēc tam tiek atdzesētas un sijātas, lai noņemtu smalkās daļiņas. Lai nodrošinātu vienmērīgu kvalitāti, rūpnīcās regulāri tiek veikti granulu stiprības un blīvuma testi. Kvalitatīvi presētas granulas nodrošina efektīvāku sadegšanu un mazāku pelnu daudzumu apkures procesā.
Iepakošana un piegāde
Pēdējais posms ir granulu iepakošana un uzglabāšana. Gatavās granulas tiek iesaiņotas maisos vai uzglabātas lielapjoma konteineros, lai saglabātu to kvalitāti un pasargātu no mitruma. Tās tiek transportētas uz tirgu, kur tās var izmantot individuālās apkures sistēmās vai industriālos katlos. Lai garantētu augstākos standartus, daudzi ražotāji, to skaitā Bitus Latvia, ievēro starptautiskās kvalitātes sertifikācijas prasības, piemēram, ENplus vai DINplus. Laba loģistika un pareiza uzglabāšana nodrošina, ka granulas nonāk pie patērētājiem optimālā stāvoklī, saglabājot to siltumatdeves efektivitāti.
Apkures granulu ražošana ir komplekss, bet efektīvs process, kas nodrošina videi draudzīgu un ilgtspējīgu enerģijas avotu. No izejmateriālu sagatavošanas līdz pat gala produkta piegādei patērētājiem tiek ievērotas stingras kvalitātes prasības, lai garantētu augstu siltumatdevi un minimālu kaitīgo izmešu daudzumu. Granulu izmantošana ne tikai palīdz samazināt fosilā kurināmā patēriņu, bet arī veicina atjaunojamo resursu izmantošanu un vietējās ekonomikas attīstību.