Finansiālā stabilitāte – tā ir brīvība, drošība un dzīves kvalitāte. Tā dod pārliecību par savām spējām un iespējām, kā arī ļauj piepildīt mazākus un lielākus sapņus. Raksta turpinājumā vairāk par to, kā parūpēties par šo ļoti būtisko aspektu.
Budžeta pārskats
Labs pirmais solis ir budžeta pārskata veikšana. Tas prasa zināmus sagatavošanās darbus, jo ilgāku laika posmu, piemēram, mēnesi, būs nepieciešams uzskaitīt visus savus izdevumus. Taču tas ļaus saprast, kam un cik daudz patiesībā tiek tērēts. Šim nolūkam der kāda no speciāli šim mērķim paredzētām mobilajām aplikācijām.
Svarīgi, lai izdevumi būtu mazāki par ienākumiem. Klasiskais budžeta sadalījums ir 50/30/20, kur 50 % no ienākumiem tiek atvēlēti obligātajiem izdevumiem (piemēram, maksājumiem), 30 – vēlmēm (piemēram, izklaidei), savukārt 20 – uzkrājuma veidošanai. Tomēr katrs var to piemērot savām vajadzībām. Ja obligātie maksājumi ir salīdzinoši lieli, var izmantot, piemēram, formulu 70/20/10.
Uzkrājums neplānotiem izdevumiem
Neatkarīgi no tā, kādi ir Jūsu finanšu mērķi, ir svarīgi veidot arī uzkrājumu neparedzētiem tēriņiem, kas pilnīgi noteikti radīsies. Sākotnēji šī summa var būt neliela, tomēr ir svarīgi, lai līdzekļi šim mērķim tiek atvēlēti regulāri, piemēram, katru mēnesi.
Pozitīva kredītvēsture
Lai rūpētos par finansiālo stabilitāti, būtiska ir arī pozitīva kredītvēsture. Tas nozīmē, ka kredīts jāaizņemas atbildīgi un jāatmaksā savlaicīgi, līgumā noteiktajā apmērā. Saistību nepildīšana negatīvi ietekmē finansiālo stabilitāti un kredītvēsturi. Negatīva kredītvēsture, savukārt, var apgrūtināt turpmāko finanšu pakalpojumu pieejamību.
Plānojot budžetu, kredīta atmaksu svarīgi noteikti kā vienu no prioritātēm. Ja tomēr rodas grūtības ar aizdevuma atmaksu, būtiski to risināt uzreiz, sazinoties ar aizdevēju un meklējot abām pusēm pieņemamus risinājumus.
Finanšu pārvaldība
Kad ir zināms, kam un cik daudz varat tērēt, lai saglabātu savu finanšu stabilitāti, nākamais solis ir šo plānu īstenot. Arī šajā ziņā palīdzēt var mobilā lietotne vai kāda cita taktika, piemēram, aplokšņu sistēma vai budžeta plānošana Excel tabulā. Lai kāda būtu izvēlētā metode, galvenais, ka tā strādā Jūsu labā.