Latvijā jurista kvalifikāciju var iegūt tikai pēc piecu gadu studijām augstākajā izglītības iestādē, absolvējot profesionālā maģistra studiju programmu, kas apliecina personas zināšanas jurisprudencē jeb tiesību zinātnēs. Turklāt no 2021. gada Latvijā tiek ieviests vienots juristu profesionālās kvalifikācijas eksāmens. Nevienā no augstskolām, kas piedāvā studiju programmas tiesību zinātnēs, diplomu nevarēs iegūt, ja nebūs nokārtots konkrētais jurista kvalifikācijas eksāmens. Juridisko izglītību var iegūt arī pirmā līmeņa studijās, piemēram koledžā, taču pirmā līmeņa izglītības ieguvējs nav jurists, bet gan jurista palīgs.
Lai jurists kļūtu par zvērinātu advokātu, ir jānokārto zvērināta advokāta palīga uzņemšanas eksāmens un jākļūst par Zvērinātu advokātu kolēģijas biedru. Zvērināta advokāta palīgam piecus gadus ir jāveic profesionālā darbība zvērināta advokāta (patrona) uzraudzībā, lai varētu pieteikties kārtot advokāta eksāmenu. Pēc uzņemšanas zvērinātu advokātu skaitā zvērināts advokāts Augstākās Tiesas priekšsēdētājam nodod zvērestu un turpmāk var veikt savu profesionālo darbību individuāli vai kopā ar citiem zvērinātiem advokātiem. Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija apvieno visus Latvijā praktizējošos zvērinātus advokātus.
Kad jāmeklē zvērināta advokāta palīdzība?
Advokāts tāpat kā ikviens jurists sniedz juridisko palīdzību, tomēr tikai zvērinātiem advokātiem ir pilnvaras aizstāvēt un pārstāvēt klientu tiesā, pirmstiesas izmeklēšanā. Normatīvajos aktos ir reglamentēta gan advokāta, gan jurista profesija, tomēr juristiem izvirzītās prasības nav tik stingras kā advokātiem noteiktie profesionālie standarti un prasības, turklāt advokātu sniegtā juridiskā palīdzība ir pakļauta stingrai kontrolei. Advokāta statuss apliecina viņa profesionālo kvalifikāciju, pieredzi, juridisko sagatavotību un piederību tiesu sistēmai. Nozīmi arī spēlē starptautiski apbalvojumi, piemēram, šāds apbalvojums liecina par profesionalitāti. Jāņem vērā vēl kāds nozīmīgs faktors – puse, kura tiesā zaudē, atlīdzina ar lietas vešanu saistītos izdevumus otrai pusei, ja palīdzību par lietas vešanu ir sniedzis tikai un vienīgi zvērināts advokāts. Ja pakalpojumus sniedzis jurists, šādu iespēju nav.