Jauns gads – jauni mērķi, uz kuriem tiekties. Ļoti liela loma Jaunā gada mērķu īstenošanā ir finansēm, tādēļ, jo precīzāks un skaidrāks finanšu plāns, jo lielāka iespēja, ka patiesi sasniegsiet visu, ko šajā gadā esat paredzējis. Lai atvieglotu šo procesu un palīdzētu Jums sasniegt Jaunā gada mērķus, esam apkopojuši padomus, kā sakārtot finanses atbilstoši Jaunā gada mērķiem!
Budžeta sastādīšana
Lieliska ideja ir sākt Jauno gadu ar finanšu plānu jeb budžetu. Pārskatiet pagājušā gada tēriņus un analizējiet, kurās jomās šogad ietaupīt. Plānojot šī gada finanses, noteikti ieviesiet tēriņu izsekošanas metodi – pierakstiet visus tēriņus blociņā vai, piemēram, mobilajā aplikācijā. Atcerieties, ka pat ar stingru stratēģiju vienmēr var gadīties kāda aizķeršanās, tādēļ budžetā noteikti iekļaujiet uzkrājuma sadaļu.
Mērķu sasniegšana
Iesākot Jauno gadu, Jūs noteikti esat izvirzījis mērķus – apdomājiet, kā Jūs tos sasniegsiet! Var būt īstermiņa mērķi, kā piemēram jauna auto iegāde, kā arī ilgtermiņa mērķi, kā piemēram pensijas uzkrājuma veidošana. Lai būtu drošs, ka mērķi tiek sasniegti, Jums jānosaka precīzs finanšu darbību plāns, piemēram, katru mēnesi atlikt noteiktu summu. Laika gaitā pārliecinieties, vai summa, ko plānojat katru mēnesi atlikt, ir pietiekama vai tomēr mērķis jānovirza uz vēlāku laiku.
Vēlmes un vajadzības
Savus finansiālo nākotni varat padarīt drošāku, identificējot atšķirību starp savām vēlmēm un vajadzībām. Vajadzības ir tās, bez kurām Jūs nevarat iztikt, piemēram, pārtika un pajumte, savukārt vēlmes ir tās, kas nav nepieciešamas, bet kuras Jūs vēlaties, piemēram, luksusa klases auto vai ceļojums.
Balstoties uz tām finansēm, kas palikušas pēc vajadzību apmierināšanas, varat īstenot savas vēlmes. Tas varētu izklausīties pašsaprotami, taču robeža starp vēlmēm un vajadzībām bieži vien ir neskaidra, un tas var radīt saspringtas finanšu situācijas.
Impulsīvi tēriņi
Jaunajā gadā centieties izvairīties no impulsīviem tēriņiem! Lielisks paņēmiens, kā to izdarīt, ir katru pirkumu apdomāt vismaz 2-3 stundas vai, piemēram, tērēt skaidru naudu, jo tikai tā iespējams fiziski sajust, ka naudas paliek mazāk. Esiet uzmanīgs un ielāgojiet – ja pārsniegsiet savu budžetu jau tagad, gada sākumā, turpmākos mēnešos pastāv risks iedzīvoties parādos, savukārt parādi nozīmē, ka mērķus būs jānovirza uz vēlāku laiku.
Neparedzamas situācijas
Dzīve ir pilna pārsteigumu, un katru gadu mums nākas sastapties ar dažādiem izaicinājumiem, kā piemēram veselības problēmas, darba zaudēšana, īpašuma bojājumi u.tml. Lai arī mēs, protams, nevaram šādas situācijas paredzēt, varam tām sagatavoties, izveidojot ”drošības spilvenu” jeb naudas uzkrājumu. Par pietiekamu uzkrājumu neparedzamām situācijām tiek uzskatītas 3-5 mēnešalgas. Neuztraucieties, ja katru mēnesi izdodas atlikt vien nelielu summu – svarīgi, lai tas tiek darīts regulāri!
Tomēr, kā rīkoties, ja vēl neesat paspējis izveidot ”drošības spilvenu”, taču pirmās nedienas jau klāt? Šādās situācijās var palīdzēt tāda iespēja kā aizdevums mājas lapā. Atcerieties, ka aizdevums ir nopietnas saistības, kas radīs slogu budžetam, tādēļ rūpīgi izvērtējiet savas iespējas to atmaksāt!
Motivācija
Lai finanšu plāns tiktu izpildīts un Jaunajam gadam nostādītie mērķi tiktu sasniegti, nepietiek vien ar mērķu definēšanu. Ir tikai normāli, ka citreiz trūkst motivācijas sekot līdzi budžetam, tādēļ iesakām izveidot bonusu sistēmu – katru reizi, kad tiek sasniegts kāds no mērķiem, atalgojiet sevi, piemēram, ar gardām vakariņām ārpus mājas vai SPA procedūru.
Jauns gads nozīmē jaunas iespējas, tādēļ, lai Jaunajā gadā sasniegtu visu kāroto, mainiet savus finanšu paradumus jau šodien! Lai izdodas!