Advokāta profesija ir viena no senākajām, un pieprasījums pēc tās joprojām ir liels, taču interesentiem jārēķinās ar virkni formālu prasību un jāpiemīt tādām īpašībām, bez kurām minētājā profesijā nevar iztikt, kā piemēram, advokātam jābūt čaklam, sabiedriskam, empātiskam, izpalīdzīgam, zinātkāram, gatavam pielāgoties pārmaiņām un visnotaļ pārliecinātam par saviem argumentiem.
Vairāk skaidro zvērinātu advokātu birojs “Ellex Kļaviņš”.
Izglītība un kvalifikācija
Studiju programma ‘’Tiesību zinātne’’ ir pirmais solis, lai iegūtu jurista kvalifikāciju un pretendētu uz zvērināta advokāta amatu. Latvijā jurista kvalifikāciju var iegūt tikai pēc piecu gadu ilgām studijām augstākajā izglītības iestādē, absolvējot profesionālā maģistra studiju programmu, tai skaitā sekmīgi nokārtojot vienoto juristu profesionālās kvalifikācijas eksāmenu. Pēc jurista kvalifikācijas iegūšanas ir divas iespējas kā kļūt par advokātu – lai varētu pieteikties zvērināta advokāta eksāmenam, ir jāuzkrāj septiņu gadu profesionālā pieredze, pildot prokurora, tiesneša, notāra palīga vai juriskonsulta pienākumus vai arī jānokārto zvērināta advokāta palīga uzņemšanas eksāmens Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģijā, lai pēc tam turpmākos piecus gadus veiktu profesionālo darbību zvērināta advokāta (patrona) uzraudzībā.
Advokāta zvērests
Zvērinātu advokātu tiesības un pienākumus regulē Latvijas Republikas Advokatūras likums un praktisko darbību uzrauga Latvijas Zvērinātu advokātu padome. Advokāti ir pakļauti Latvijas Zvērinātu advokātu ētikas kodeksam un stingrai disciplināratbildībai. Pirms uzņemšanas Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģijā, tiek izvērtēta katra kandidāta atbilstība likumā noteiktajām pamatprasībām – pretendentam ir jābūt Latvijas Republikas pilsonim, atbilstošam vecumam (vismaz 25 gadi) un izglītībai, nevainojamai reputācijai un valsts valodas zināšanām, kā arī nepieciešamajai darba pieredzei un nokārtotam zvērināta advokāta eksāmenam. Pēc uzņemšanas zvērinātu advokātu skaitā, zvērināts advokāts Augstākās Tiesas priekšsēdētājam nodod zvērestu, jo, atšķirībā no juristiem, advokāti ir tiesu sistēmai piederošas personas. Jaunākie dati liecina, ka Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģijā ir uzņemti 1354 advokāti.
Saimnieciskā darbība
Pēc uzņemšanas Zvērinātu advokātu kolēģijā, advokāts var veikt savu profesionālo darbību individuāli vai kopā ar citiem zvērinātiem advokātiem. Advokatūras likumā noteikts, ka zvērināti advokāti, kuri praktizē individuāli, kārto savu ieņēmumu un izdevumu uzskaiti kā fiziskās personas, kas veic saimniecisko darbību, savukārt, zvērinātu advokātu biroji kārto grāmatvedības uzskaiti atbilstoši normatīvajos aktos noteiktajai kārtībai, kas paredzēta attiecīgajai zvērinātu advokātu biroja tiesiskajai formai.
Reklāma