Līvāniete Ludmila Krūmiņa ilgi kavējās saņemt poti pret Covid-19, taču slimības pieredze pārliecināja vakcinēties.
Ludmila, kāpēc nolēmāt vakcinēties pret šo vīrusu?
Man šķita, ka nekur neeju un cilvēkus nesatieku. Bet tad abi ar vīru saslimām ar Covid-19. Smagi slimojām divas nedēļas – bija gan augsta temperatūra, gan klepus. Mēs varam teikt, ka mums paveicās, un spējām to pārdzīvot, jo, kad slimojām, ātro palīdzību nācās saukt divas reizes.
Manā vecumā jau tā pietiek nopietnu veselības problēmu, bet Covid-19 izslimošana tagad liek par tām manīt vēl vairāk. Esam tagad abi vakcinējušies, un drošības pēc aizgājām arī pēc balstvakcīnas. Manuprāt, ir jādara viss, lai stiprinātu savu aizsardzību pret Covid-19! Tā jūtos drošāk savās ikdienas gaitās, kaut vai aizejot uz veikalu un aptieku, kur apgrozās daudz cilvēku.
Ko jūs ieteiktu citiem?
Nedrīkst domāt savtīgi, ir jāiet vakcinēties kaut vai ģimenes dēļ, jo mazbērni pēc skolas vai dārziņa taču arī brauc ciemos. Un tur taču Covid-19 ir bieži sastopams. Mums, pensionāriem, tā tikai šķiet, ka nekur neejam, bet patiesībā, arī ejot uz aptieku vai braucot autobusā, satiekam daudz cilvēku. Nevajag baidīties no vakcīnām – tās mūs pasargā no smagas saslimšanas!
Par vakcīnām un vīrusiem stāsta ģimenes ārsts Ainis Dzalbs:
Ar Covid-19 vakcīnas palīdzību organisms prot sevi aizsargāt un samazināt iespēju slimot smagi, un pat nomirt. Ar pirmreizējo vakcīnu organismam skaidri parādām, kā “izskatās” Covid-19, tad tiek izstrādātas antivielas un veidojas aizsardzība. Rezultātā, kad organisms saskaras ar dzīvu vīrusu, tas prot sevi aizsargāt, samazinot iespēju slimot smagi.
Tiesa, aizsardzība, ko sniedz pirmreizējā vakcinācija, ar laiku mazinās. Tad talkā nāk balstvakcīna, kas organismam “atgādina”, kā Covid-19 “izskatās”, lai organisms atkal izstrādātu antivielas, atjaunojot spēju pretoties vīrusam.
Kā ziņoja Eiropas slimību profilakses kontroles centrs, vissmagākā saslimstība un vislielākā mirstība no Covid-19 ir iedzīvotāju grupā vecumā no 60 gadiem. Šie ir iedzīvotāji, kuriem noteikti vajadzētu saņemt ne tikai vakcīnu, bet arī balstvakcīnu. Arī iedzīvotājiem pēc 40 gadu vecuma imūnsistēma var nenoreaģēt pietiekami, un arī šiem cilvēkiem balstvakcīna ir ļoti ieteicama. Protams, gan pamata vakcīna pret Covid-19, gan balstvakcīna ir nepieciešama augsta riska pacientiem ar novājinātu imūnsistēmu, cilvēkiem ar blakussaslimšanām.
Ziemā ir arī citi vīrusi, pret kuriem jāvakcinējas, piemēram, gripa. Covid-19 vakcīna pret gripu nepasargā. Pēdējos divos gados gripas saslimstība bija zemāka, un tas ir saistīts ar ierobežojumiem. No vienas puses, tas ir labi, bet no otras – mūsu organisms jau var būt aizmirsis, kā dabā “izskatās” gripa. Un, saskaroties ar vīrusu, slimības gaita var būt smaga. Gripas pote ir sevišķi ieteicama Covid-19 riska grupām – senioriem, grūtniecēm un cilvēkiem ar hroniskām saslimšanām.
Kā pieteikties balstvakcīnai pret Covid-19?
Balstvakcīnai pret Covid-19 var pieteikties portālā manavakcina.lv, zvanot 8989 un pie sava ģimenes ārsta.
Raksts tapis sadarbībā ar Valsts kanceleju un Nacionālo veselības dienestu
Reklāma