Skaistumkopšanas produktu, kosmētikas lietošana var būt arī atbildīgs process. Mēģinot padarīt ādu gludāku un matus spožākus, daudzi ražotāji skaistumkopšanas produktus iesaiņo nepārstrādājamā plastmasā. Šajā rakstā astoņi vienkārši soļi, lai kosmētikas lietošana nekaitētu apkārtējai videi.
1. Izvairieties no produktiem ar mikroplastmasu
Var gadīties, ka mikrograudi atrodami skrubjos, mitrinātājos, produktos ar spīdumu un daudzos citos higiēnas produktos. Piemēram, nomazgājot dekoratīvo kosmētiku, mikroplastmasa nonāk kanalizācijas sistēmā. Mūsdienu notekūdeņu attīrīšanas iekārtas nespēj filtrēt visus mikroorganismus, tāpēc tie brīvi ietek upēs, jūrās un okeānos, kur nonāk barības ķēdē caur zivīm un gliemjiem. Tad mēs, cilvēki, tos apēdam, un beigās mikroplastmasa ne tikai peld pa upi, bet arī mūsos pašos.
2. Pašizgatavota kosmētika
Internetā ir daudz padomu, kā pagatavot zobu pastu, dezodorantu, ķermeņa skrubi vai mutes skalojamo līdzekli ar sastāvdaļām, kuras var viegli atrast bez jebkāda iepakojuma. Receptes ir vieglas, un tā pašizgatavoti produkti bieži vien ir veselīgāki, jo var pilnībā kontrolēt, kas tajos ietilpst.
3. Izvēlieties cietas vielas šķidrumu vietā
Šķidrumiem vienmēr ir nepieciešams iepakojums, un tie arī aizņem vairāk vietas, jo tajos ir ūdens kopā ar aktīvajām vielām. Daži slaveni zīmoli izprot plastmasas iepakojumu ietekmi uz apkārtējo vidi, ļaujot klientiem savas pudeles uzpildīt ar šampūnu, dušas želeju un roku mazgājamo līdzekli, nevis katru reizi iegādāties jaunu. Taču cietie produkti ir labāks risinājums. Viegli atrodami cietās ziepes, cietais šampūns, arī zobu pastas tabletes pārstrādājamā iepakojumā bez plastmasas.
4. Domāt tālāk par plastmasu
Ne jau tikai mikroplastmasa var novest pie briesmīgām sekām dzīvām būtnēm. Piemēram, saules aizsarglīdzekļi apdraud gan cilvēkus, gan zemūdens savvaļas dzīvniekus. Lieki piebilst, ka tie vienmēr tiek iepakoti plastmasas traukos. Alternatīva ir izvēlēties dabai draudzīgu minerālsauļošanās līdzekli.
Saules aizsarglīdzekļi ir tikai viens labi zināms piemērs neilgtspējīgiem ķermeņa kopšanas līdzekļiem. Pirms kosmētikas iegādes, vai tie būtu krēmi, dekoratīvā kosmētika, citi ķermeņa kopšanas līdzekļi, pārbaudiet, vai jebkura aizdomīga sastāvdaļa ir droša gan jums, gan dabai.
5. Saruna ar kosmētikas zīmoliem
Atbalstiet uzņēmumus ar bezatkritumu un produktu ilgtspējas vērtībām, daloties ar to savos sociālos tīklos. Var pabikstīt arī citus zīmolus, kas gatavo izcilus produktus, lai tie kļūtu pēc iespējas zaļāki. Sociālie mediji ir noderīgi, lai mudinātu ražotājus attīstīt bezatkritumu stratēģijas.
6. Vienreizējās lietošanas produktu aizstāšana
Bez skaistumkopšanas līdzekļiem arī mūsu vannas istabās ir daudz dažādu vienreizlietojamu priekšmetu.
Nomainiet vienreizējās lietošanas priekšmetus::
● atkārtoti lietojami silikona/metāla bakstāmie;
● auduma dekoratīvās kosmētikas noņemšanas spilventiņi;
● metāla skuvekļi;
● pumeks
Var meklēt arī ekoloģiskas alternatīvas parastiem plastmasas priekšmetiem, piemēram, bambusa zobu sukas, kompostējamie zobu diegi un bambusa/papīra bakstāmie.
7. Lietot atkārtoti
Bezatkritumu filozofijas jaunpienācējam droši vien uzreiz būs izteikta vēlme izmest no vannas istabas visu plastmasu. Taču tā darīt nevajadzētu! Galvenais ilgtspējīga dzīvesveida princips ir apzināta resursu izmantošana. Tāpēc izmantojiet visu, kas jums jau ir, līdz pēdējam pilienam, un, ja nepieciešams, pakāpeniski nomainiet esošos kosmētikas līdzekļus ar zaļākām alternatīvām.
8. Atteikties no liekām lietām
Skaistumkopšanas līdzekļi mūsu vannas istabā spontāni neparādās. Pudeļu, konteineru un tūbiņu skaits mājā aug sistemātiski, atbilstoši dzīves ieradumiem. Lai to samazinātu, izvairieties no bezmaksas kosmētikas paraugiem, vai nepērciet tikai tāpēc, ka ir izdevīgi, bet patiesas vajadzības pēc produkta šobrīd nav.