Aizpagājušonedēļ mūžībā 99 gadu vecumā devās Edinburgas hercogs, Lielbritānijas karalienes Elizabetes II vīrs princis Filips. Tas, līdzīgi kā citi ievērojami notikumi Vindzoras pilī, uzjundīja domas par karalisko ģimeni un visu, kas ar viņiem notiek.
Laiku pa laikam mēģinu saprast pasaules, tostarp Latvijas mediju telpas aizraušanos ar britu karalisko ģimeni un tās peripetijām. Pasaulē ir vairāk par 20 karalisko ģimeņu, bet Vindzorus Mauntbatenus pat Latvijā uztver kā savējos. No kurienes šī interese un zināmā mērā dievināšana? No prinča Čārlza un princeses Diānas kopdzīves sāgas ar bēdīgām beigām, no patriotiskām filmām par karalienes ģimeni vai princešu meklējumu stāstiem, priekā par Keitas kleitām vai Meganas raksturu? No tā, ka mums Lielbritānijā daudz viesstrādnieku, kuri monarhus sāk uztvert kā savējos? Vai no tā, ka arī Latvijā cilvēki sapņo par karali vai karalieni, jo arī baltu tautām senatnē ir bijuši virsaiši – ķēniņi un ķēniņienes?
Grūti skaidrot, bet, kad televīzijā savu tautu uzrunā Elizabete II (un to viņa ir darījusi tikai četras reizes savu 68 valdīšanas gadu laikā), 24 miljoni britu sēž un klausās, un televizorus šajā kanālā ieslēdz arī vairāki miljoni Eiropas iedzīvotāju. “Ja paliksim vienoti un apņēmības pilni, mēs pandēmiju uzveiksim,” pērn teica Elizabete, un vismaz 63 % britu viņai tic. Tāda ir šīs unikālās mūsdienu karalienes un karaļnama noslēpumainā ietekme.
Katrā ziņā, tā ietekmē arī mani, jo nez kāpēc prinča nāves dienā skatījos publicētās foto retrospekcijas, sākot no abu kāzām pirms 70 gadiem un beidzot ar vecā Filipa izraisīto avāriju pirms pāris gadiem, kaut Elizabete jau sen viņam vairs neļāva sēsties pie stūres, kā arī iemetu aci skandalozajā Opras Vinfrijas intervijā ar princi Hariju un Meganu. Atminējos arī savu viesošanos Londonā, kas ne speciāli, bet iegadījās tieši uz Prinča Viljama un Katrīnas Midltones kāzām 2011. gadā. Laulību diena Apvienotajā Karalistē bija brīvdiena, taču svētku gars vismaz mēnesi bija pārņēmis visu metropoli. Nebija, kur apgriezties, bet, kad tas izdevās, tad obligāti atdūries pret kādu no kāzas simbolizējošiem suvenīriem. Tagad viens kāzu zvans man vēl stāv plauktā, liecinot, ka nemaz tik vienaldzīga pret karaliskajām padarīšanām neesmu arī pati.
Sekosim līdzi pasakai par karaļnamu un redzēsim, vai prinča Filipa aiziešana mūžībā atkal apvienos karalisko ģimeni, kam pēdējā laikā diezko neiet. Šonedēļ Elizabete II atzīmē savu 95. dzimšanas dienu, vēlreiz apliecinot, ka politiķi Apvienotajā Karalistē nāk un iet, bet viņa paliek.
Reklāma