Tik daudz teoriju par šobrīd tik aktuālo tēmu – sejas maskas. Gan jau tie, kuri “dzīvo” sociālajos tīklos, būs novērojuši dažādas diskusijas. Ir tie, kuri lielās ar foto, video, ka sejas maskas netiek izmantotas nedz degvielas uzpildes stacijās, nedz kur citur, kur tas ir noteikts. Lepni sakot: “Es to uzpurni nelietošu”.
To kultivē pat Saeimas deputāts Aldis Gobzems, savā “Facebook.com” profilā skaļi paužot: “Veikalā. Bez maksas! Neesmu suns ar uzpurni vai kuru izdzen.” Vai, piemēram, 14. oktobrī, kad Latvijā stājās spēkā prasība par obligātu sejas masku nēsāšanu publiskās vietās, tostarp veikalos, kāda aculieciniece sociālajā tīklā “Twitter” publicējusi fotogrāfiju, kur pieķerts Saeimas deputāts Mārtiņš Bondars veikalā “Rimi” bez aizsargmaskas. Tomēr Bondars par savu rīcību sabiedrībai atvainojās. Vēl sociālajos tīklos parādījušās diskusijas par to, ka Alūksnes veikalos cilvēki netiek apkalpoti, ja nav sejas maskas. Pircēji neapmierināti, pārdevējas tāpat. Savukārt sestdienā (17.10.2020.), neilgi pirms pusnakts, degvielas uzpildes stacijā pulcējās vairāk nekā 20 jauniešu, kuriem nebija sejas masku, ieskaitot arī pārdevējas. Vaicājot, vai maskām nevajadzētu būt, noskaidrojies, ka masku bums bijis tikai pirmās divas dienas.
Tad ir apzinīgie, kuri tās velk un sargā sevi. Arī es velku sejas masku, ja tas nepieciešams. Un ne jau tādēļ, ka uzskatu – tā tiešām pasargās mani no saslimšanas ar vīrusu. Bet tādēļ, ka tas, iespējams, pasargās citus. Teikšu godīgi, es nevēlos, lai kāds man pazīstamais saslimtu. Es vispār nevēlos slimot un, lai kāds slimotu. Apzinoties to, ja mans “Covid-19” tests kādreiz varētu būt pozitīvs, tas ietekmētu manu bērnu, tātad arī bērnudārzu. Tas ietekmētu manus radiniekus, ar kuriem kontaktējos, un līdz ar to arī viņu darbavietas, tas ietekmētu manu darbu, līdz ar to arī kolēģus, intervējamos…nu, jūs paši saprotat.
Bet vēl mani pārsteidz cilvēku uzskats, ka tas ierobežo viņu brīvību. Kā tādi mazi bērni, kuriem prasa vilkt cepuri, jo pūš vējš, bet viņi pretojas. Taču domājot loģiski – mēs dzīvojam sabiedrībā ar diezgan daudziem ierobežojumiem. Piemēram, ir taču ceļu satiksmes noteikumi, tie ir izstrādāti, lai tos ievērotu drošības labad. Un tie, kuri tos neievēro, saņem sodu. Loģiski taču. Vai arī tā ir brīvības ierobežošana?
Turklāt šim visam ir arī pozitīvā puse, piemēram, pediatre Inese Priedīte atzina, ka šoruden viņai nav bijis vēl neviena pacienta, kuram būtu Rota vīruss (red. – akūta vīrusu infekcijas slimība). Kāpēc tā? Jo cilvēki tagad biežāk mazgā rokas! Es varu saderēt, ka šajā laikā ikviens sabiedriskā vietā jūtas neomulīgi, kad kāds tuvumā klepo vai šķauda un vēl drūzmējas. Tāpēc labāk distancējamies, mazgājam rokas un velkam maskas!
Reklāma