Arī mūspusē tuvojas pavasaris, un tiem, kuriem ir savi piemājas dārziņi vai lauku saimniecības, domas arvien vairāk pievēršas dārza darbiem. Vai katru dienu dzirdu kādu sūdzamies par to, ka naktis vēl ir aukstas, arī dienā turas nelieli mīnusi, un sniega kaudzes neparko nekrītas. Otrdien, 12. martā, TV laika ziņu vēstnieks Toms Bricis iepriecināja, pastāstot, ka beidzot mīnusi dabā vairs nav gaidāmi. Lai arī biežāk līs lietus, uzspīdēs saule, kas ātri vien izkausēs atlikušo sniegu. Šajās dienās, iegriežoties dārza preču veikalos, redzams, ka cilvēki arvien vairāk rosās pie sēklu, sīpolaugu, puķu podu, komposta un dārza piederumu plauktiem. Pērk parastās, ikdienas galdam nepieciešamo dārzeņu sēklas, iepirkumu groziņā iemet arī pa kādai nedzirdētākas un līdz šim neizmēģinātas augu šķirnes sēklu paciņai.
Tomēr ne visu, ko sirds kāro, vienmēr iespējams nopirkt. Salīdzinoši jauna pieredze Latvijā ir sēklu maiņas tradīcija. To rosinājusi Latvijas Permakultūras biedrība ar mērķi izplatīt vērtīgos augus, lai nepazūd senās šķirnes. Šāds sēklu maiņas punkts jau otro gadu pavasarī periodiski atvērts arī Alūksnes novada Sabiedrības centrā, kur apmeklētājus gaida Alūksnes sēklu vēstniece Ērika Rozenberga.
Ar augiem un dārza aksesuāriem cilvēki mainās dažādās grupās sociālajos medijos, populāra kļuvusi arī citu mantu maiņa. To novērojot, biedrība “Zero Waste Latvija” nākusi klajā ar iniciatīvu apvienot visas šīs grupas vienuviet internetvietnē www.lietovelreiz.lv. Idejas autori cer, ka tā iedzīvotājiem būs iespēja vienlaikus iegūt dārzam kaut ko jaunu un bez maksas, gan arī satikties, apmainīties ar pieredzi. Projekta īstenotāji aicina ieteikt arī remonta meistarus, darbnīcas, nomas un apmaiņas punktus, organizēt mantu maiņas pasākumus savā apkaimē, pilsētā vai pagastā un par to izziņot minētajā internetvietnē. Piemēram, jau tagad tur iespējams uzzināt par labdarības veikalu atvēršanu Latvijā, kas norādīti tur pieejamajā kartē. Starp tiem ir arī informācija par apavu un ādas izstrādājumu darbnīcu Alūksnē, videi draudzīgu apģērbu un lietu maiņas veikalu “BrīvBode Alūksnē” un uzņēmumu “Zīle – zīle” Apē.
Pēdējos gados arvien vairāk runājam par atkritumu pieaugumu, arvien vairāk maksājam par to savākšanu un apsaimniekošanu. Šis ir viens no risinājumiem, kā tos samazināt, – dot otro dzīvi lietām, neļaujot tām nonākt atkritumos.
Reklāma