
BMX riteņbraukšanas trasē Gulbenē notiek pārbūve, kuru veic SIA “Rubate”. Šo pašvaldības projektu realizācijai virzīja novada Sporta pārvalde, un, to realizējot, radīsies iespēja Gulbenē organizēt Latvijas čempionāta un Latvijas kausa izcīņas sacensības BMX riteņbraukšanā.
“Šobrīd sacensību trases starta vietā tiek uzstādīti veidņi betona konstrukcijām, kas nepieciešamas, lai to sakārtotu atbilstoši visiem standartiem. Darbus plānots pabeigt līdz vasaras vidum, taču jāskatās, kādi būs laika apstākļi. Bērniem kaut kur ir jātrenējas, bet rekonstrukcijas laikā tas nav iespējams. Plānā mums ir daļēja trases pārbūve, kur runa ir par pirmo divu virāžu sakārtošanu, kā arī starta kalna savešanu kārtībā atbilstoši mūsdienu prasībām. Tas nepieciešams tāpēc, lai nākotnē varētu organizēt arī Latvijas kausu. Organizējot nopietnas sacensības, pienesums ir visai pilsētai. Neskaitot treniņus, kādi noteikti būs, uz šādām sacensībām ierodas ap 400 cilvēkiem,” saka projekta un Gulbenes novada Sporta pārvaldes vadītājs Lauris Krēmers.
Lai gan iepriekšējos gados biedrība “Gulbenes Velo fans” ļoti daudz paveica trases sakārtošanā, ar saviem līdzekļiem viņiem šādā mērogā darbi nav paveicami, tāpēc iesaistījās pašvaldība. Latvijas Riteņbraukšanas federācija deva norādes, kādi darbi būtu veicami, un tika izstrādāts tehniskais projekts, kurš tagad tiek realizēts.
Laikraksts “Dzirkstele”
Zvārtavas pagastā piedāvā apgūt loka šaušanu

Iestājoties siltākam laikam, cilvēkus arvien vairāk saista aktīvās atpūtas iespējas pie dabas. Tie, kuri vēlas pamēģināt ko jaunu, var doties uz aizraujošām un izglītojošām nodarbībām loka šaušanā. Tāda iespēja ir Zvārtavas pagastā.
Atpūtas vietu ierīkojis Matīss Siliņš. Viņš izveidojis ērtu šautuvi atpūtas vietā “Mežrozītes”, kas atrodas nomaļā un mierpilnā vietā – Gaujas krastos pie Igaunijas robežas. “Tāda mini šautuve man šeit jau bijusi iepriekš, bet šogad šautuves teritorija, kur uzstādīti mērķi, ir daudz plašāka un ērtāka apmeklētājiem, tūristiem, kuri atrada ceļu uz Zvārtavas pagastu, Gaujas krastiem,” stāsta M. Siliņš, kurš pats ar loka šaušanu nodarbojas vismaz piecpadsmit gadus. Nodarbības paredzētas iesācējiem, kuri vēlas iepazīties ar šo aizraujošo sporta veidu. To laikā paredzēts iepazīstināt ar pamata drošības noteikumiem un pareizu rīcību ar loku, kā arī apgūt citas iemaņas: kā pareizi nostāties un turēt loku, lai veidotu stabilu šāvienu, varēs iepazīties ar šaušanas tehniku un paņēmieniem, lai uzlabotu precizitāti, kā arī veikt praktiskus vingrinājumus, lai attīstītu roku un acu koordināciju.
Loka šaušana prasa ne tikai noteiktu fizisko spēku, bet arī garīgo, mentālo treniņu. Loka šāvēji attīsta sevī koncentrēšanos, fokusēšanās spēju un uzmanību – ne velti loka šaušanu mēdz dēvēt par meditāciju kustībā.
“Iemācīties šaut ar loku dažu minūšu laikā ir nereāli, jo, lai trāpītu mērķī, ir daudz dažādu nianšu, kuras tik īsā laikā grūti apgūt. Lai gan es stāstu, kā jānostājas, kā jātur loks, kur jātēmē, tas vienalga ir sasteigts process, ja cilvēks zina, ka viņam aiz muguras stāv citi, kas gaida rindā. Līdz ar to par loka šaušanu var rasties ne tas pareizākais priekšstats. Tieši tāpēc esmu nonācis pie idejas, ka varētu piedāvāt iespēju apgūt loka šaušanu jebkuram interesentam. Nepiespiestā, atbilstošā vidē rezultāti un patikšana būs pavisam cita,” uzsver M. Siliņš un piebilst, ka uz nodarbībām tiek aicināti pusaudži un pieaugušie. Ja ar laiku pieprasījums būs arī jaunākai mērķauditorijai, tad padomās arī par bērniem.
Laikraksts “Ziemeļlatvija”
Valkas pilsētas teātrim – pastmarka

Gatavojoties Valkas pilsētas teātra 155 gadu jubilejai, Valkas pilsētas teātrim sadarbojoties ar “Latvijas Pastu”, izlaista piemiņas pastmarka – gan ar ierobežotu tirāžu. Tādas pastmarkas būs tikai 20.
Teātra ilggadējais režisors un daudzu interesantu ieceru īstenotājs Aivars Ikšelis stāsta, ka 1871. gada 10. maijā Valkā pirmo reizi latviešu valodā tika izrādīta teātra izrāde, kas būtībā ir latviešu teātra aizsākums Valkas pilsētā. Valkas pilsētas teātra pastmarkas tapušas ar Valkas novada kultūras pārvaldes vides un reklāmas dizaina speciālistes Madaras Birčas izveidotu dizainu.
Uz pastmarkas fonā redzams Maskavas ielas sākums Valkā (tagad – Kesk iela kaimiņpilsētā Valgā). Uz pastmarkas attēlotā ēka dziļumā, labajā malā – Valkas Viesīgās biedrības sarīkojumu zāle (mūsdienās nav saglabājusies). Izmantots foto, kas uzņemts ap 1906. gadu. Savukārt pastmarkas priekšplānā redzams Valsts heraldikas komisijas apstiprinātais Valkas pilsētas teātra ģerbonis un paskaidrojošais teksts.
“Ziemeļlatvija” atgādina, ka Latvijā pazīstamais liliju selekcionārs Guntis Grants ir selekcionējis jaunu Āzijas grupas liliju. Tai dots nosaukums “Valkas teātris”. Valkas pilsētas teātrim īpaši selekcionētās lilijas zieds ir bez smaržas un sala izturīgs. Tas ziemā nav jāsedz. Šīs grupas lilijas aug Sibīrijā un Aļaskā. Ziedkāta garums var sasniegt ap metru. Ziedi vidēji lieli, zied jūlija pirmajā pusē.
Laikraksts “Ziemeļlatvija”
Bauskas pilskalnā atklāts dolomīta nogruvums

Bauskas pilskalna Mēmeles kreisā krasta nogāzē konstatēts dolomīta nogruvums, kas atrodas apmēram 35 metrus no pilsdrupām uz rietumiem, neapdraudot ēkas.
“Mēmeles un Mūsas krastos pie Bauskas pils ir vērojams dolomīta klints atsegums, kas ir dabas piemineklis, un tā dabiska erozija arī izraisīja nogruvumu. Klints apakšējā daļa ir sašķēlusies. Tai izdrūpot, rodas monolītās daļas pārkare, kas ar laiku no pašsvara nolūst un izraisa nogruvumu. Pret pils pamatiem šīs pārkares ir aizbetonētas,” skaidro Bauskas pils muzeja direktors Māris Skanis.
Viņš prognozē, ka šādas ainas abu upju krastos būs vērojamas arī turpmāk. Bauskas pils muzeja rīcībā ir “Pārskats par ģeotehnisko izpēti Bauskas pilskalnā un tā ziemeļu nogāzē uz Mēmeles upes pusi”. M. Skanis apliecina, ka Bauskas pils muzeja teritorija ir droša.
Šobrīd bīstamā nogāze ir norobežota, par notikuma vietas sakopšanu un nostiprināšanas nepieciešamību tiks lemts kopā ar nozares speciālistiem un pašvaldību. “Situācija ir bīstama. Šobrīd vēl nav zināms, kurā vietā tiks atjaunotas koka barjeras, kas norobežoja nogāzi. Rosināsim, lai eksperti novērtē dolomīta atsegumu arī Mūsas krastā. Ļoti sarežģīti apstākļi – dabas parks “Bauska” un turklāt kultūrvēsturisks piemineklis. Vienkāršākajā variantā būtu šo daļu nobrucināt, uzlikt gabionus, lai neskalo krastu, un darbs būtu padarīts, taču te jāvērtē augu un dzīvnieku valsts, kā arī citi aspekti,” skaidro M. Veinbergs.
Pirms vairākiem gadiem spēcīgu lietavu rezultātā dolomīta nogruvums radās Mūsas labā krasta nogāzē. Toreiz Dabas aizsardzības pārvaldes eksperta ziņojumā tika norādīts, ka vienkāršākais un efektīvākais risinājums atsegumu stabilitātes atjaunošanai ir šo daļēji atdalījušos bloku mākslīgi drošā veidā nobrucināt.
Laikraksts “Bauskas Dzīve”
Ierīkos mākslīgo mitrāju
Staburaga pagasts ir viena no divām vietām Zemgalē, kur starptautiskā projektā “NATALIE” ieviesīs šādu inovatīvu, dabā balstītu risinājumu — mākslīgo mitrāju.
Projekta mērķis ir veicināt dabā balstītu risinājumu (DBR) izmantošanu klimata noturības palielināšanai, ieviešot tos astoņās Eiropas pilotteritorijās, tai skaitā Zemgalē, kur plānota divu mākslīgo mitrāju izbūve. Mākslīgie mitrāji ir dabā balstīta un zinātniski atzīta notekūdeņu attīrīšanas tehnoloģija, kas atdarina dabiskos procesus, spēj darboties visu gadu un harmoniski iekļaujas ainavā. Staburaga pagastā mitrājs attīrīs sadzīves notekūdeņus. Šo tehnoloģiju ieviešana ne tikai uzlabos ūdens kvalitāti konkrētajā vietā, bet arī demonstrēs DBR potenciālu un efektivitāti reālos apstākļos, sniedzot vērtīgu pieredzi un praktisku piemēru to plašākai pielietošanai Zemgalē un citviet. Projektēšanas un nepieciešamās saskaņošanas process noritēs šī gada laikā, savukārt mitrāju būvniecību ZPR organizēs 2026. gadā, izmantojot projekta finansējumu. Jāņem vērā, ka mākslīgo mitrāju izveide ir komplekss un laikietilpīgs process, jo tie ir zinātniskā metodoloģijā balstīti un katrai vietai individuāli pielāgoti risinājumi, nevis rūpnieciski ražotas iekārtas.
Projekts paredz arī nozīmīgu zināšanu pārnesi — pieredze tiks nodota partneriem no Biržu rajona pašvaldības Lietuvā.
Laikraksts “Staburags”

Reklāma