Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Nedzird trauksmes sirēnas

Alūksnes novadā ir divas trauksmes sirēnas – pilsētas centrā uz administratīvās ēkas jumta Dārza ielā 11 un pilsētas nomalē – uz jumta Rūpniecības ielā 7a (attēlā).

Jaunannas iedzīvotāja: “Ja vējš pūš no pilsētas puses, tad ir neliela skaņa.”

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Nesen notikušajā trauksmes sirēnu pārbaudē no 155 pārbaudītajām darbojās tikai 119. Vidzemē no 28 bez traucējumiem nostrādāja 18. Alūksnes novadā ir divas trauksmes sirēnas, kuras attālināti neiedarbojās – tās tika iedarbinātas manuāli un bija dzirdamas pilsētas robežās. Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests (VUGD) atzīst – sistēma ir jāpilnveido.

Diskotēku dzird, sirēnu – nē

Sociālo tīklu vietnē “Facebook” iedzīvotāji izteikuši savu viedokli par sirēnām Alūksnes pusē – Jaunannā un Veclaicenē tās nav dzirdētas. “Man telefonā instalēta “112 Latvija” lietotne, tāpēc zināju par sirēnu pārbaudi, bet Jaunannā tās nesaklausījām. Nedzird laukos – ja vējš pūš no pilsētas puses, tad ir neliela skaņa. Kad notiek kādi pasākumi – diskotēkas vai koncerti, tad visu dzirdam. Bet, kad tāda svarīga lieta kā sirēnas, tad nekā,” stāsta iedzīvotāja no Jaunannas, kura nevēlas publiski izpaust savu vārdu.

Veclaicenes iedzīvotāja Velga Rence redakcijai stāsta, ka sirēnu nav dzirdējusi nevienu gadu. “Tieši tajā laikā biju pagalmā – pilnīgs klusums! Man ir sajūta, ka cilvēki ārpus pilsētas robežām vairs nav svarīgi, ja jau viņiem nav jādzird šis brīdinājuma signāls,” secina iedzīvotāja.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pārbauda, lai novērstu

VUGD Prevencijas un sabiedrības informēšanas nodaļas vecākā inspektore Vidzemes reģionā Sandra Vējiņa uzsvēra, ka satraukumam par to, ka nedzird sirēnas, nav pamata. “Ja iedzīvotāji nedzird sirēnas, tad ir arī citi apziņošanas veidi, kā, piemēram, televīzija vai radio. Sirēnas ir tikai viens no apziņošanas veidiem. Taču tās tiek apsekotas, pārbaudītas, lai saprastu, kas nākotnē jāpilnveido Šajā gadījumā informācija par problēmām nodota apsaimniekotājiem, lai varētu to atrisināt,” informē VUGD pārstāve. Par visiem pārbaudes laikā konstatētajiem traucējumiem Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienests informēja Iekšlietu ministrijas Informācijas centru, kas tehniski nodrošina trauksmes sirēnu (un programmnodrošinājuma) apkopi un uzturēšanu. “Ļoti ceru, ka mums nekad nevajadzēs izmantot šīs sirēnas, ka nekad nebūs reālu draudu iedzīvotājiem,” piebilst S. Vējiņa.

Vajag divreiz vairāk

Speciāliste skaidro, ka trauksmes sirēnu uzdevums ir brīdināt iedzīvotājus dabas vai tehnogēnās katastrofas vai tās draudu gadījumā. Paralēli informācija par apdraudējumu tiek pārraidīta ar elektronisko plašsaziņas līdzekļu (radio, TV) palīdzību. Valstī šobrīd ir izvietotas 164 trauksmes sirēnas, līdz ar to tās nav dzirdamas visā valsts teritorijā. “Attīstot valsts agrīnās brīdināšanas sistēmu, tika izvērtēti dažādi varianti, tajā skaitā, kartējot aprēķināts, ka trauksmes sirēnu dzirdamības nodrošināšanai lielākajā valsts teritorijā būtu nepieciešams izvietot vismaz divreiz vairāk trauksmes sirēnu. Nepieciešams palielināt pārklājumu valstspilsētās un novadu centros, kā arī blīvāk apdzīvotajos ciematos,” informē S. Vējiņa. Tādēļ Iekšlietu ministrijas Informācijas centrs turpina iepirkuma procedūru, lai Latvijā ieviestu šūnu apraides risinājumu, ar kura palīdzību apdraudējuma situācijās iedzīvotāji varētu saņemt agrīno brīdināšanu uz saviem mobilajiem telefoniem.

Nav apmierināti ar lietotnes darbību

Pirmo reizi trauksmes sirēnu ieslēgšanas brīdī lietotnes “112 Latvija” lietotājiem tika nosūtīts paziņojums, lai reālos apstākļos testētu lietotnes darbību. Līdz šim paziņojumi bija sūtīti tikai par bīstamiem laikapstākļiem. “VUGD nav apmierināts ar lietotnes uzrādītajiem darbības rezultātiem, jo tās izstrādātājs nenodrošināja, ka visi lietotnes lietotāji vienlaicīgi un nekavējoši saņem paziņojumu par trauksmes sirēnu pārbaudi, kas ir viens no lietotnes izveides mērķiem. Pārbaudē identificētās lietotnes darbības problēmas ir nodotas izstrādātājam, un tās ir nepieciešams novērst pēc iespējas īsākā laikā,” stāsta S. Vējiņa.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Aicina reaģēt

VUGD atgādina, ka gadījumos, ja iedzīvotāji iepriekš nav brīdināti par sirēnu pārbaudi, izdzirdot trauksmes sirēnu signālu, ir jāieslēdz televizori un radioaparāti (Latvijas sabiedriskie mediji – “Latvijas televīzijas” kanāli LTV1 un LTV7 vai “Latvijas radio” apraides kanāli) vai citas ierīces, piemēram, mobilo telefonu aplikācijas vai radiouztvērēji, informācijas saņemšanai par trauksmes sirēnu ieslēgšanas iemeslu un iedzīvotāju nepieciešamo rīcību.

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par “Nedzird trauksmes sirēnas” saturu atbild “Alūksnes un Malienas Ziņas”

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.