Alūksnes novada pašvaldība apzinājusi īpašumā esošās ēkas, kuru stāvoklis ir vidi degradējošs, pirmsavārijas vai avārijas stāvoklī. Pašvaldībai nav tādu finanšu līdzekļu, lai tās atjaunotu, tādēļ nolemts, ka racionālāk šos objektus nojaukt. Nojaukšanai kopumā nepieciešami 280 000 eiro, turklāt arī līdzīpašniekiem, ja tādi ir, procesā jāpiedalās ar savas domājamās daļas lielumu.
Lietderīgāk nojaukt
Alūksnes novada pašvaldības Īpašumu pārvaldības un attīstības nodaļas būvinženieris Rolands Veics uzskata, ka vidi degradējošos, pašvaldībai piederošos objektus ekonomisku apsvērumu dēļ lietderīgāk ir nojaukt, nevis atjaunot, un par to informēja deputātus Attīstības komitejas sēdē. “Visiem konkrētas ēkas līdzīpašniekiem ir divas iespējas – tās bīstamību novērst, ēku sakārtojot, vai, ja to nevar izdarīt, ēku nojaukt, kas, runājot par pašvaldības vidi degradējošiem īpašumiem, pašlaik ir racionālākais lēmums. Katram īpašniekam savs īpašums ir jāuztur tādā stāvoklī, lai tas neradītu bīstamību ēkas lietotājiem, nedz personām, kuras varētu atrasties tiešā ēkas tuvumā,” norādīja arī Attīstības komitejas vadītājs domes priekšsēdētāja vietnieks Druvis Tomsons.
Izdevumi mainīgi
Apspriežot šo jautājumu, deputāts Arturs Dukulis izteica priekšlikumu katru gadu pašvaldības budžetā paredzēt noteiktu naudas summu, piemēram, 50 000 eiro, avārijas stāvoklī esošo īpašumu nojaukšanai. Taču D. Tomsons atklāja, ka katru gadu šim nolūkam nepieciešamās naudas summas mainās, tādēļ tās, sagatavojot ikgadējo pašvaldības budžetu, nevar paredzēt.
Deputāte Līga Langrate norādīja, ka pašvaldība pēdējo 30 gadu laikā nav pat mēģinājusi šos īpašumus saglabāt un uzturēt. “Pašlaik mums nav žēl 35 vai 40 tūkstošu eiro viena objekta nojaukšanai. Ja šī nauda kaut vai pa desmit tūkstošiem gadā katrā no īpašumiem savlaicīgi būtu ieguldīta, varbūt šobrīd mums nevajadzētu runāt par vienstāva un daudzdzīvokļu māju nojaukšanu. Turklāt par nojaukšanu mēs runājam ar labu saukli “vietas un vides sakārtošana”, bet maz apspriežam to, ko mēs jaunu varētu izveidot,” teica viņa.
Piedāvā iegādāties
Pašvaldības izpilddirektors Ingus Bekulis norādīja, ka nojaucamo ēku saraksts ir informatīvs, tajā tikai fiksēta situācija. “Saraksts ir publicēts, un tas pārrunāts arī ar iedzīvotājiem pagastos. Turklāt, sākotnēji nebija interese objektus nojaukt, bet piedāvāt iegādāties. Vairākus no tiem privātpersonas jau ir nopirkušas un sakārtojušas. Ceru, ka šī informācija sasniegs cilvēkus pagastos un rosinās vēlmi īpašumus iegādāties un sakārtot vai nākt ar priekšlikumiem, kā citādi šis ēkas uzturēt kārtībā. Ja nē, atbalstu Artura Dukuļa teikto, ka budžetā ir jāparedz līdzekļi īpašumu nojaukšanai, lai gan vienmēr rodas citas – svarīgākas – prioritātes, kam nepieciešama nauda,” teica I. Berkulis.
Lai segtu pašvaldības izdevumus, deputāts Modris Lazdekalns ieteica degradējošo ēku nojaukšanai rast iespēju piesaistīt fondu līdzekļus. “Vai kāda no ēkām nav piedāvājama iegādāties militārajām struktūrām?” jautāja deputāts. Izpilddirektors norādīja, ka pašvaldība ir piedāvājusi Aizsardzības ministrijai iegādāties īpašumus. “Šie īpašumi nav iekļauti nojaucamo objektu sarakstā, bet tos Aizsardzības ministrijā pašlaik vēl izvērtē,” teica I. Berkulis.
Būs jālemj
Arī šī gada pašvaldības budžetā nav paredzēti līdzekļi degradēto ēku nojaukšanai. Izpilddirektors norāda, ka deputātiem tomēr būs jālemj par līdzekļu izdalīšanu šim nolūkam. “Vēl palicis neizpildīts pagājušā sasaukuma pašvaldības domes lēmums par līdzekļu izdalīšanu nekustamā īpašuma “Krejotava”, Māriņkalnā, Ziemera pagastā nojaukšanai. Tagad lēmuma izpilde virzās uz priekšu, un šim nolūkam šogad būs nepieciešami finanšu līdzekļi,” teica I. Berkulis.
Deputāts L. Sīpols vēlējās zināt, kā jārīkojas tām fiziskām personām, kurām pieder īpašums pašvaldības nojaucamā ēkā, piemēram, Liepnas daudzdzīvokļu mājā, kura ir avārijas stāvoklī un iekļauta nojaucamo ēku sarakstā. Izpilddirektors norādīja, ka līdzīpašniekam būs jāfinansē mājas nojaukšanas domājamās daļas lielums, un šī summa nebūs maza.
Uzziņai
Vidi degradējošo ēku nojaukšanai Alūksnes novadā nepieciešami
280 000 eiro.
Reklāma