Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Grāmatnīca ir pilsētas kultūrvieta

Foto: freepik.com

Kaimiņos, Smiltenē, jau pērn slēgts pilsētā vienīgais grāmatu veikals. “Arī citviet Latvijas mazpilsētās grāmatu veikaliem nesokas viegli, bieži vien izdevumi krietni lielāki nekā ieņēmumi, un ne katrs grāmatmīlis var atļauties nopirkt mēnesī kādu grāmatu. Daļa sabiedrības uztraucas, ka ārpus Rīgas daudzviet vairs nav ne banku filiāļu, ne skolu, ne aptieku, un nu arī grāmatu veikaliem kārta,” sabiedrības noskaņojumu apkopojis laikraksts “Ziemeļlatvija”.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Alūksnē ir tikai viena – apgāda “Zvaigzne ABC” “Zvaigznes grāmatnīca”, tādēļ alūksnieši un novada iedzīvotāji cer, ka vienīgās grāmatnīcas pastāvēšana nav apdraudēta un par šādu varbūtību decembra publikācijā nerunāja arī grāmatu apgāda “Zvaigzne ABC” īpašniece un valdes priekšsēdētāja Vija Kilbloka, vienlaikus uzsverot, ka jebkuras grāmatnīcas pastāvēšana ir pašu iedzīvotāju rokās.

Kā grāmatnīcas nepieciešamību saredz Alūksnes novada bibliotēka, kuras rīcībā ir visvairāk informācijas par novada iedzīvotāju lasīšanas un arī grāmatu iegādes paradumiem?

IVETA OZOLIŅA, Alūksnes novada bibliotēkas direktore:

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Man personīgi šķiet, ka grāmatnīca ir pilsētas kultūrvieta. Tās esamība liecina par šīs pilsētas kultūru un iedzīvotāju inteliģenci, jo tas nozīmē, ka iedzīvotājiem ir vajadzīgas grāmatas. Tā ir pilsētas vizītkarte, nevis tikai, piemēram, spēļu zāles, bāri, kā tas daudzviet bija agrāk.

Taču, protams, mēs nedrīkstam aizmirst, ka tā nav tikai kultūrvieta, tas ir veikals ar visiem no tā izrietošajiem tirgus likumiem. Grāmatnīcai ir jāizdzīvo, jābūt rentablai, taču iedzīvotāju pirktspēja nomaļajos reģionos nav tik liela, lai viņi pietiekami bieži dotos uz grāmatnīcu, un grāmata neietilpst pirmās nepieciešamības preču klāstā. Nenoliedzami jebkurus tirgus procesus ietekmē arī iedzīvotāju skaita samazināšanās.

Grāmatnīca var pastāvēt tikai tad, ja cilvēkiem ir vajadzība pēc grāmatas, un, pat ja preču klāsts papildinās ar citu produkciju, prioritāte vienalga ir grāmata, jo pārējo var nopirkt arī citviet.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ja iedzīvotāji uztraucas par grāmatnīcas pastāvēšanu, vispirms ir jāuzdod sev jautājums – cik bieži mēs katrs aizejam uz šo veikalu un vai kādu grāmatu iegādājamies?

Bibliotēkai grāmatnīca ir labākais sadarbības partneris un sabiedrotais lasīšanas veicināšanā. Te ir vairāki sadarbības aspekti. Grāmatnīca ir svarīga tādēļ, ka tieši tur mūsu lasītājs ierauga iecerēto izdevumu, kuru pēc tam nāk meklēt bibliotēkā. Tā ir iespēja iecerēto jauno grāmatu aiziet aptaustīt un atšķirt – tā nav tikai izdevuma apskate internetā. Te var novērtēt iesējumu, uzzināt vairāk, nekā anotācijā teikts. Apgāda “Zvaigzne ABC” grāmatas bibliotēka lielākoties iegādājas Alūksnes “Zvaigznes grāmatnīcā”, kur mums piedāvā arī atlaidi. Protams, citu apgādu grāmatas mēs iegādājamies, kur tas ir izdevīgāk, jo tas ir mūsu pienākums, – meklēt izdevīgākus variantus, lai varam bibliotēkas lasītājiem piedāvāt pēc iespējas plašāku lasāmvielas klāstu. “Zvaigznes grāmatnīcā” mums vienmēr atsaucīgi piedāvā atgādāt kādu izdevumu, ja tā nav uz vietas, – tas ir ļoti noderīgi, jo operatīvi.

Sadarbojamies arī pasākumu ziņā – kad bibliotēka rīko tikšanos ar grāmatu autoriem, grāmatnīcas darbinieki parūpējas, lai apmeklētāji šo izdevumu pasākumā var iegādāties. Tā bija, piemēram, tiekoties ar autori Zani Daudziņu.

Bibliotēkas apmeklētāji grāmatu lietošanas ziņā ir dažādi. Vieni izvēlas grāmatas tikai bibliotēkā, citi – lasa gan bibliotēkā, gan arī pērk. Pieredze rāda, ka cilvēki lielākoties iegādājas un grib savā grāmatplauktā izdevumu, kuru viņi lasīs atkārtoti. Mēdz būt tā, ka izlasa bibliotēkas izdevumu un tad dodas pirkt, jo saprot, ka viņiem būs vērtība, ko pārlasīt. Retumis mums atnes kādu grāmatnīcā iegādātu grāmatu, sakot, ka sapratuši, ka vairāk nelasīs. Tie, kuri komplektē mājas bibliotēku, to dara ļoti pārdomāti un nemēdz rindot grāmatas plauktos vienkārši tāpat vien. Atnestās mums noder brīžos, kad bibliotēkas grāmata ir fiziski nolietota un mēs varam to nomainīt.

Vienmēr būs cilvēki, kuri lasīs, taču lasīšanas paradumi mainās un arī nākotnē droši vien mainīsies. Mūsu pieredzē cilvēkiem joprojām tomēr vairāk patīk lasīt drukāto grāmatu, taču izvēlas arī e-formātu. Lasītāju skaits ir stabils, un mēs ceram, ka tas nemazināsies.

Tur, kur notiek grāmatnīcu slēgšana, tas ir liels zaudējums pilsētai. Bibliotēku iepirkumi grāmatnīcas neglābs, tas jādara iedzīvotājiem. Varbūt katram kādreiz jānopērk vismaz viena grāmata? Ja ne pašam, tad varbūt tas būtu labs dāvanas veids. Ja kāds teic, ka grāmatas ir dārgas, – jā, tā ir, bet grāmatām ir elastīga atlaižu politika, tādēļ, ja kāda ļoti kārojas, var sagaidīt ļoti draudzīgu cenu.

Atminos, bija ļoti žēl, ka Alūksnē darbību pārtrauca toreiz vienīgā un līdz tam ilglaicīgā vietējā uzņēmuma grāmatnīca, taču palika jaunienācēja – “Zvaigznes grāmatnīca”, kura, cerams, mūs priecēs vēl ilgi.”

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par “Grāmatnīca ir pilsētas kultūrvieta” saturu atbild “Alūksnes un Malienas Ziņas”

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.