Astrīda Harju: “Domes priekšsēdētājs bija iecerējis pārdot divus bijušā Apes novada nekustamos īpašumus, par kuriem balsošanai domes sēdē bija sagatavoti lēmuma projekti.”
25. jūlijā, piedaloties 14 pašvaldības domes deputātiem, notika Smiltenes novada pašvaldības domes ārkārtas sēde, kurā novada domes priekšsēdētājs Edgars Avotiņš (“Nacionālā apvienība”) paziņoja par atkāpšanos no amata. Lai gan viņš norāda, ka lēmums par atkāpšanos ir izsvērts un pārdomāts, iemesls tam bija divi no trīs deputātu balsojumā noraidītie lēmuma projekti.
Ārkārtas domes sēdē trīs no četriem izskatāmiem jautājumiem bija par nekustamo īpašumu atsavināšanu un izsoles cenas noteikšanu. Divos no atsavināšanas lēmumiem domes priekšsēdētājs nesaņēma klātesošo deputātu vairākuma atbalstu, un lēmumi netika pieņemti, informē Smiltenes novada pašvaldības pārstāve Santa Sinka. Priekšsēdētājs to uztvēra kā neuzticības balsojumu, par to arī paziņojot sēdes noslēgumā, iesniedzot paziņojumu par atkāpšanos no Smiltenes novada pašvaldības domes priekšsēdētāja amata.
Uzskata par neuzticības izteikšanu
“Lēmums par atkāpšanos no Smiltenes novada pašvaldības domes priekšsēdētāja amata ir izsvērts un pārdomāts. Šis nav viegls gads nevienai no Latvijas pašvaldībām. Jau sākot plānot 2024. gada pašvaldības budžetu, mēs saskārāmies ar problēmām – nepietiekamām finansēm. Viena gada laikā pašvaldībai nācās meklēt papildu finansējumu, lai nosegtu pieaugošās izmaksas – minimālās algas un pedagogu atalgojuma palielināšana, kredītprocenti, kā arī jauna sociālā pakalpojuma ieviešana. Saņēmām mazāku finansējuma apjomu no Pašvaldību finanšu izlīdzināšanas fonda. Neraugoties uz iepriekš pieminētajiem apstākļiem, mums tomēr izdevās izveidot sabalansētu pašvaldības budžetu, paredzot noteiktu ieņēmumu apjomu arī no nekustamo īpašumu atsavināšanas. Kopumā šī gada pirmajos sešos mēnešos budžeta ieņēmumi ir pildījušies nedaudz labāk, nekā sākotnēji bija plānots. Tomēr ieņēmumi no nekustamo īpašumu atsavināšanas nav izpildījuši plānu, sasniedzot tikai 12 % no kopējā gada plāna. Diemžēl vairums no pašvaldības izsludinātajām izsolēm ir noslēgušās bez rezultāta, kas radīja lielu spriedzi uz budžetu. Lai pildītu šo budžeta pozīciju, mans priekšlikums ir virzīties uz vērtīgāku īpašumu atsavināšanu Smiltenes novadā, kā rezultātā tika sagatavoti trīs lēmumprojekti. Diemžēl 25. jūlijā notikušajā domes ārkārtas sēdē divi no trīs lēmumprojektiem tika noraidīti. To es uztvēru kā neuzticības izteikšanu domes priekšsēdētājam no deputātu vairākuma,” norāda E. Avotiņš.
Nespēs pildīt saistības
“Pārzinot finanšu situāciju pašvaldībā, neredzu, ka Smiltenes novada pašvaldība var pildīt savas saistības pret darbiniekiem, valsti un sadarbības partneriem. Šajos sarežģītajos budžeta apstākļos pašvaldībai ir nepieciešams priekšsēdētājs, kura darbam uzticas vairākums no pašvaldības domes deputātiem. Diemžēl es to neizjutu,” savu lēmumu par atkāpšanos no amata komentē novada pašvaldības domes priekšsēdētājs. E. Avotiņa pilnvaras izbeigsies ar nākamo domes sēdi, kas plānota 22. augustā. Darbu viņš turpinās kā Smiltenes novada pašvaldības domes deputāts līdz deputāta pilnvaras beigām.
Dzirdamas dažādas spekulācijas
ASTRĪDA HARJU (“Jaunā Vienotība”), Smiltenes novada domes priekšsēdētāja vietniece: “Gada sākumā, kad domē apspriedām 2024. gada pašvaldības budžetu, plānojām šogad pašvaldības nekustamos īpašumus pārdot par 2 miljoniem eiro. Taču īpašumu atsavināšana nenotika tik raiti, kā vēlētos. Līdz šim no plāna izpildīti tikai 12 %. Pirmajā pusgadā izdevās budžetu sabalansēt, pateicoties iedzīvotāju samaksātajiem nodokļiem par nekustamajiem īpašumiem, tad otrajā pusgadā pašvaldībai būs grūtības samaksāt darbiniekiem algas, nomaksāt nodokļus, apmaksāt rēķinus par precēm un pakalpojumiem. Būs divas iespējas – vai nu jāatsakās no visiem investīciju projektiem un jāpilda pašvaldības noteiktās funkcijas, vai jāīsteno investīciju projekti, atsavinot pašvaldības īpašumus. Tagad līdz gada beigām pašvaldības budžetā pietrūkst 800 000 eiro. Šim nolūkam domes priekšsēdētājs bija iecerējis pārdot divus bijušā Apes novada nekustamos īpašumus, par kuriem balsošanai domes sēdē bija sagatavoti lēmuma projekti. Lielākais no tiem atrodas Apes pagastā, bet otrs – Trapenes pagastā. Pašvaldības domes deputātu vairākums nepiekrīt pārdot šos pašvaldībai piederošos īpašumus, prasot vispirms veikt pašvaldības strukturālās reformas – reorganizāciju novada pagastu pārvaldēs, veidojot pagastu pārvaldes apvienību, un kultūras jomā – reorganizēto bibliotēku un kultūras namu darbu. Lemjot par strukturālo pārmaiņu veikšanu, nepieciešams vismaz astoņu domes deputātu atbalsts, bet tā nav. Tādēļ tagad esam nonākuši strupceļā, jo deputātu vairākums nepiekrīt ne strukturālajām reformām, nedz nekustamo īpašumu pārdošanai.
Pašlaik esošo situāciju un domes priekšsēdētāja lēmumu par atkāpšanos no amata mēs, divi domes priekšsēdētāja vietnieki, esam apsprieduši tikai kopā ar priekšsēdētāju. Priekšsēdētājs likuma kārtībā strādās līdz nākamajai sēdei, līdz tam dome var plānot realizēt vienu vai otru minēto darbību, to, kuru no lēmuma projektiem atbalstīs vismaz ar astoņām deputātu balsīm. Vai pēc pašreizējā domes priekšsēdētāja amata pienākumu pildīšanas pilnvaru beigām viņa vietu ieņems kāds no vietniekiem – grūti pateikt. Aizkulisēs dzirdamas dažādas spekulācijas.”
Reklāma