
Alūksnes jaunieši vēlas dzīvot sakārtotā novadā ar plašākām izklaides iespējām – tā noskaidrojās Signālvēlēšanu domnīcā, kas norisinājās divās vietās: Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijā un Alūksnes multifunkcionālajā jaunatnes iniciatīvu centrā “PaGalms”. Jauniešu izteiktie priekšlikumi ir apkopoti, un tie būtu jāņem vērā deputātu kandidātiem, veidojot savas priekšvēlēšanu kampaņas.
Domnīcā savu viedokli pauda un Signālvēlēšanās plāno piedalīties desmitklasniece Evisa Krievupe. “Ideja ir ļoti interesanta un vajadzīga. Jau kādu laiku domāju par dalību vēlēšanās, jo tas ietekmē arī mani kā jaunieti. Tāpēc, manuprāt, Signālvēlēšanas ir svarīgas. Esmu gatava balsot un vēlos iedrošināt arī citus, jo mēs, jaunieši, veidojam savu nākotni. Signālvēlēšanas ir kā izmēģinājums, bet drīz viss notiks pa īstam,” saka jauniete. Viņa vēlētos, lai deputātu kandidāti patiešām ieklausītos jauniešu viedoklī un ņemtu to vērā. “Tad mēs dzīvotu teju ideālā novadā. Taču, domājot reāli, visu neņems vērā, tomēr gribas domāt, ka vismaz pusi no uzrakstītā. Es sekošu līdzi tam, vai jauniešu teiktais būs ņemts vērā, un tas ietekmēs manu izvēli. Tomēr solījumiem jābūt reāliem – var daudz ko apsolīt, bet ne visu iespējams īstenot,” saka jauniete.
Grib ietekmēt novada nākotni
Evisa atzīst, ka, pat ja vēlēšanās kandidētu kāds pazīstams cilvēks, viņa rūpīgi izvērtētu, par ko balsot, nevis izvēlētos tikai pazīšanās dēļ. “Jauniešiem jāsaprot, ka viņiem ir iespēja ietekmēt norises savā novadā, un katra balss ir svarīga. Ja nebalso, tad arī nevar sūdzēties par to, kas nepatīk. Jādomā ne tikai par tagadni, bet arī par nākotni. Izdarot izvēli, es noteikti ņemšu vērā, kā kandidāts sadarbojas ar jauniešiem. Man tas ir svarīgi,” saka jauniete un nenoliedz iespēju, ka arī pati kādreiz varētu kandidēt vēlēšanās, jo viņai rūp, kādā vidē dzīvo.
Iespēju izteikt savu viedokli domnīcā izmantoja arī 19 gadus vecais Everts Dzelzkalējs – Kalējs, kurš varēs piedalīties īstajās pašvaldību vēlēšanās. Viņš izmantos savas pilsoņa tiesības un piedalīsies vēlēšanās, tāpat kā pērn Saeimas vēlēšanās. “Nav nekāda iemesla to nedarīt. Mēs esam atbildīgi par to, kas notiek mūsu apkaimē. Signālvēlēšanas ir iespēja izteikt savas vēlmes, paust viedokli un norādīt uz problēmām,” saka jaunietis. Everts uzsver, ka deputātu solījumi jāvērtē kritiski, jo ne vienmēr viss solītais ir reāli īstenojams. Viņš rūpīgi iepazīsies ar partiju programmām, taču svarīga būs arī personīgā pieredze – kā kandidāts līdz šim uzvedies, ko paveicis un kā sadarbojies ar sabiedrību. “Jāvērtē viss kopumā, ne tikai teiktais, bet arī darbi,” prāto jaunietis.
Gan cerības, gan skeptiski uzskati
Domnīcā piedalījās arī Artūrs Mironovs, kurš gan ir skeptisks par Signālvēlēšanu ideju un, visticamāk, tajās nepiedalīsies. “Man tas šobrīd neliekas svarīgi. Vai turpmāk izmantošu iespēju balsot vēlēšanās, vēl nezinu. Šobrīd šķiet, ka Alūksnē tāpat ievēlēs tos pašus cilvēkus, kas bijuši pie varas līdz šim, un būtiskas pārmaiņas nenotiks. Tāpēc neredzu lielu jēgu izteikt savu viedokli. Nekas jau īsti nemainīsies,” saka Artūrs. Viņš uzskata, ka vietējā politikā būtu nepieciešams vairāk jaunu cilvēku, un, iespējams, piedalītos vēlēšanās, ja kandidētu kāds jaunietis. “Ja būtu jaunie cilvēki, viņi darītu lietas citādāk, ar svaigu skatījumu. Alūksnē ir daudz jauniešu, kuri varētu kandidēt un ieviest pārmaiņas,” saka jaunietis.
Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas skolotāja Inguna Vilemsone pozitīvi vērtē Signālvēlēšanu ideju, uzsverot, ka tā ir nozīmīgs pirmais solis, lai rosinātu jauniešus būt pilsoniski aktīviem un, sasniedzot pilngadību, viņi piedalītos vēlēšanās. “Mācām jauniešiem demokrātiskas sabiedrības pamatus, un Signālvēlēšanas ir lieliska iespēja gūt pirmo iespaidu par vēlēšanu procesu. Arī skolā mums norisinās vēlēšanas – ļoti demokrātiski ievēlam skolēnu pašpārvaldes prezidentu,” saka skolotāja. Alūksnes novadā ir 288 jaunieši 16 un 17 gadu vecumā, kuri varēs piedalīties Signālvēlēšanās, I. Vilemsone izsaka prognozi, ka visi noteikti nepiedalīsies, bet puse jauniešu to varētu darīt. “Šī metode ir izmēģināta Ziemeļvalstīs un atzīta par vērtīgu pieredzi, tāpēc varam cerēt, ka tā dos papildu ieguvumus arī Latvijā. Tomēr jāņem vērā, ka Latvijā vēl nav e-vēlēšanu, kas varētu ietekmēt jauniešu līdzdalību vēlēšanās. Tomēr viena lieta ir zināšanas, bet pavisam kas cits – reāla rīcība,” saka I. Vilemsone.


Alūksnes novada jauniešu aktuālākie priekšlikumi
VIDE, INFRASTRUKTŪRA
- Nodrošināt autobusu grafiku, kas piemērots Alūksnes novada iedzīvotāju vajadzībām.
- Uzlabot ceļu kvalitāti novadā.
- Ierīkot lapenes, nojumes, “mazas mājiņas” jauniešu brīvajam laikam.
- Izveidot vairāk gājēju pārejas.
- Nepieciešams ierīkot vairāk apgaismojuma ielās.
LĪDZDALĪBA, JAUNIEŠU IESAISTE LĒMUMU PIEŅEMŠANĀ
- Uzklausīt jauniešu viedokli par mācību procesu, par izmaiņām, kuras vajadzētu ieviest.
- Izveidot Jauniešu domi. Nodrošināt Jauniešu domes regulāras tikšanās ar Alūksnes novada domes deputātiem un pārrunāt jauniešu aktualitātes.
- Izveidot digitālu vietni, kur jaunieši var izteikt viedokli.
- Paplašināt brīvprātīgā darba iespējas jauniešiem un piedāvāt aktuālākās brīvprātīgā
darba iespējas. - Vairāk uzklausīt jauniešu vēlmes.
FIZISKĀ UN MENTĀLĀ VESELĪBA
- Nodrošināt jauniešiem regulāras bezmaksas profesionāla psihologa konsultācijas Alūksnes novadā (gan skolās, gan ārpus tām).
- Organizēt izglītojošas aktivitātes ar speciālistiem par veselīgu dzīvesveidu, veselīgu uzturu.
- Izveidot iekštelpu volejbola un basketbola zāles, kuras ir pieejamas arī brīvdienās.
- Organizēt pārgājienus un sporta nodarbības jauniešiem.
- Skolās organizēt mentālās veselības stundas.
BRĪVAIS LAIKS
- Organizēt mini festivālu LAMPA Alūksnes novadam.
- Ierīkot mūsdienīgu un labi aprīkotu volejbola un basketbola laukumu Pilssalā.
- Nodrošināt vietu un izveidot radošo “kvartālu”.
- Nepieciešama vieta, kur jaunieši var pasēdēt kopā ar draugiem un paēst (“kebabnīca”).
- Nodrošināt jauniešu māju, kur jauniešiem pavadīt brīvo laiku. Uzcelt jauniešu “mazo
mājiņu” jauniešu centra pagalmā.
NODARBINĀTĪBA, PRAKSES IESPĒJAS, JAUNIEŠU
UZŅĒMĒJDARBĪBA
- Nodrošināt iespēju piestrādāt pēc mācībām skolā (vakaros un brīvdienās).
- Palielināt jauniešu nodarbinātības iespējas vasarā, jo ir nepietiekams vietu skaits.
- Nodrošināt jauniešiem prakses un darba iespējas mācību iestādēs.
- Vairāk darba iespējas jauniešiem vecumā no 13 gadiem.
- Palielināt kursu piedāvājumu jauniešiem, kur var saņemt sertifikātu.

Reklāma