Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Dzērienu iepakojumu depozīta sistēmai aprit trīs gadi

Aprit trīs gadi, kopš Latvijā darbojas dzērienu iepakojumu depozīta sistēma. Šajā laikā tā piedzīvojusi būtisku izaugsmi – depozīta iepakojumu atgriešanas rādītājs ir pieaudzis no 62 % 2022. gadā līdz 83,3 % 2024. gadā, savukārt to iedzīvotāju skaits, kas ir apmierināti ar depozīta sistēmas darbību, attiecīgajā periodā ir pieaudzis no 69 % līdz 89 % *. Kopumā trīs gadu laikā iedzīvotāji sistēmā nodevuši jau 1,1 miljardu tukšo depozīta iepakojumu, bet, salīdzinot ar 2022. gadu, pērn sistēmā nodots gandrīz divreiz vairāk taras. Arī Alūksnes novadā depozīta iepakojumu apjoms ir pieaudzis ar katru gadu, turklāt te taromātos arī aktīvi ziedo.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Apjoms pieaug

“Alūksnes novadā nodoto depozīta iepakojumu apjoms ir pieaudzis ar katru gadu,” stāsta SIA “Depozīta Iepakojuma Operators” loģistikas un infrastruktūras direktors Gatis Galejs. Dati liecina, ka 2022. gadā Alūksnes novada taromātos tika nodoti 1 658 781 iepakojums, 2023. gadā tie bija jau 2 912 927 iepakojumi, bet pērn novada iedzīvotāji nodeva 3 167 029 tukšos iepakojumus. Apmeklētākie taromāti ir pie Alūksnes veikaliem “Maxima”, “Lats” un “Mego”.

Tāpat Alūksnes novadā 16 taromātos ir iespējams ziedot labdarībai. “Līdz šim novada iedzīvotāji kopā saziedojuši 5959,5 eiro – no tiem 2684,3 eiro ziedoti Ukrainas atbalstam, 2114,2 eiro dzīvnieku patversmēm, 718,10 eiro trūcīgiem senioriem, bet 442,9 eiro novirzīti smagi slimiem bērniem. Alūksnes novadā visvairāk ziedots taromātā, kas atrodas Veclaicenes pagastā,” stāsta uzņēmuma pārstāvis.

Viņš atgādina, ka www.depozitapunkts.lv mājaslapā izvietotajā interaktīvajā kartē iedzīvotāji var iepazīties ar taromātu reitingu 10 punktu skalā. “Reitings tiek aprēķināts, izmantojot informāciju par ātrumu, kādā veikala darbinieki reaģē uz nepieciešamību veikt taromāta iztukšošanu un/vai apkopi, kā arī taromāta sensoru tīrīšanas biežumu, tātad – taromāta pieejamību sistēmas lietotājiem. Turklāt pie depozīta punkta apraksta uzrādās ne tikai taromāta reitings, bet arī pieņemšanas veids (mazais, vidējais, lielais taromāts), lai iedzīvotāji varētu izvēlēties nododamo iepakojumu apjomiem piemērotāko depozīta punktu,” stāsta G. Galejs.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Sistēma sevi attaisnojusi

Kopumā ne tikai Alūksnes novadā, bet visā Latvijas teritorijā depozīta iepakojumu atgriešanas rādītāji ir augsti. “Pirms depozīta sistēmas ieviešanas Latvijā tika savākti un pārstrādāti tikai 46 % plastmasas iepakojumu, savukārt šobrīd sistēmā atgriežas un tiek pārstrādāti jau 86,4 % PET taras. Tas apliecina, ka sistēma sevi ir attaisnojusi, un tie parāda, ka iedzīvotāju aktīvā līdzdalība un atbildīgā attieksme dod rezultātu. Esam gandarīti un pateicamies visām iesaistītajām pusēm – uzraugošajām iestādēm, tirgotājiem un iepakotājiem – par veiksmīgo sadarbību! Turpināsim tikpat aktīvu darbu pie sistēmas attīstības, tostarp, pilnveidojot taromātu tīklu un paaugstinot kopējo iepakojumu atgriešanas rādītāju,” komentē SIA “Depozīta Iepakojuma Operators” valdes priekšsēdētājs Miks Stūrītis.

Valsts vides dienesta ģenerāldirektors Andris Ķēniņš uzsver, ka šo trīs gadu laikā sasniegtie rezultāti apliecina, ka depozīta sistēma ne tikai palīdz mazināt vides piesārņojumu, bet arī veicina iedzīvotāju atbildīgāku attieksmi pret atkritumu šķirošanu un resursu atkārtotu izmantošanu. “Latvijas piemērs ir apliecinājis, ka īsā laikā varam izveidot efektīvu depozīta sistēmu, kas ne tikai sasniedz augstus iepakojumu atgriešanas rādītājus, bet arī kļūst par paraugu un izaicinājumu citām Eiropas Savienības valstīm, kur šāda sistēma vēl ir ieviešanas stadijā,” vērtē Valsts vides dienesta vadītājs.

Saņemt bankas kontā

Depozīta sistēma šo gadu laikā ievērojami attīstījusies, tostarp pieaudzis taromātu skaits. Runājot par turpmāko attīstību, viens no 2025. gada mērķiem ir taromātu pieejamības uzlabošana un plašākas iespējas depozīta maksas saņemšanai bankas kontā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

“Plānots turpināt aktīvu sadarbību ar tirgotājiem pie taromātu pieejamības uzlabošanas, tostarp tādu gadījumu novēršanas, kad taromāts ilgstoši nav pieejams, jo ir nepieciešama tā iztukšošana vai apkope. Tāpat mērķis 2025. gadā ir sasniegt 85 % lielu iepakojumu atgriešanas rādītāju, savukārt mērķis attiecībā uz PET iepakojumiem ir pārsniegt 88 % atgriešanas īpatsvaru,” stāsta Depozīta iepakojuma operatora mediju koordinatore Dārta Katrīne Salna.

Operators tāpat vērtēs iespēju paplašināt dPays (vienkārša un ātra naudas atmaksa par depozīta iepakojumu un depozīta traukiem – red.) risinājuma izmantošanu, piedāvājot to kā alternatīvu depozīta maksas saņemšanai vismaz daļā Latvijas taromātu. “Redzam, ka tie depozīta sistēmas lietotāji, kas lielu taras apjomu nodošanai izmanto pērn nogalē atklāto Dižtaromātu, ļoti novērtē iespēju saņemt depozīta maksu bankas kontā. Tādēļ viens no mūsu šī gada mērķiem būs ciešā sadarbībā ar “Swedbank” izvērtēt šī risinājuma potenciālu ieviešanai vēl plašākā taromātu tīklā. Sistēmas lietotāji par procesa attīstību tiks informēti,” skaidro Miks Stūrītis.

Kāds ir galvenais iemesls, kādēļ izmantojat depozīta sistēmu?

■ 2024. gadā Alūksnes novada iedzīvotāji nodeva 3 167 029 tukšos iepakojumus.

■ Līdz šim Alūksnes novada iedzīvotāji taromātos saziedojuši 5959,5 eiro.

* Aptauja internetā tika veikta sadarbībā ar aģentūru “Mozokot” 2022. gada oktobrī. Pētījuma bāze – Norstat Latvija. Tajā piedalījās Latvijas iedzīvotāji vecumā no 18 līdz 74 gadiem. Otra – 2024. gada oktobrī. Pētījuma bāze – Norstat Latvija. Tajā piedalījās Latvijas iedzīvotāji vecumā no 16 līdz 74 gadiem.

Mediju atbalsta fonda ieguldījums no Latvijas valsts budžeta līdzekļiem. Par “Dzērienu iepakojumu depozīta sistēmai aprit trīs gadi” saturu atbild “Alūksnes un Malienas Ziņas”

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.