
Sestdien, 15. martā, Kolberģa tautas nams svinēja savas pastāvēšanas 65. gadskārtu. Tautas nama vadītāja Tatjana Mellīte svētku koncertā piedalīties bija aicinājusi visus tautas nama amatiermākslas kolektīvus un to vadītājus. Atmiņās dalījās tagadējie un bijušie tautas nama un kolektīvu vadītāji, skanēja dziesmas, kolberģieši ļāvās dejas solim un amatierteātra izrādei, saņēma apsveikumus no sadarbības partneriem un baudīja jubilejas torti.
“ATVERIET DURVIS PRIEKAM!” ar šādiem vārdiem Kolberģa tautas nama jubilejas vakaru iesāka tautas nama vadītāja Tatjana Mellīte. Sens ir tas stāsts par laiku, kad šajā namā notika pirmais koncerts, pirmais uztraukums, pirmie aplausi un pirmā balle. 1960. gada martā pirmo reizi durvis vēra toreizējās padomju saimniecības “Alūksne” klubs, tagad Kolberģa tautas nams. Jau 65 gadus Kolberģa tautas nams ir vieta, kura aicina vietējos un apkārtnes iedzīvotājus nodarboties ar māksliniecisko pašdarbību, atpūsties pēc ikdienas darba, apmeklējot koncertus, teātra izrādes un citus sarīkojumus, radoši darboties un lustēties. Pateicoties namam, kurš visus šos gadus pulcējis cilvēkus, kuriem tuva mūzika, deja un aktiermāksla, var droši teikt, ka Jaunalūksnes pagastā ir aktīva kultūras dzīve. “Te aizmirstas problēmas mājās, darbā un pat pasaulē. Vēlamies, lai ticat, ka prieks ir daudz stiprāks par bēdām, ka zvaigznes spīd daudz spožāk, ja tajās lūkojas ar prieku un mīlestību,” ienesot tautas nama 65 gadu jubilejas torti, teica T. Mellīte. Turpinājums 4. lappusē.
Bērni ir prieka avots un nākotne. Kolberģa tautas nams vienmēr ir bijis atvērts bērnu smiekliem, viņu radošajām izpausmēm. Jaunalūksnes pagasta pirmsskolas izglītības iestādes “Pūcīte” audzēkņi bija, ir un būs tautas nama visaktīvākie apmeklētāji un jaukākie sadarbības partneri, kuri ar saviem priekšnesumiem priecē skatītājus koncertos, teica tautas nama vadītāja T. Mellīte. Arī svētku reizē uz skatuves kāpa “Pūcītes” bērni un atklāja tautas nama 65 gadu jubilejas koncertu. Te darbojies un savu nokrāsu ienesis arī bērnu vokālais ansamblis “Trio” skolotājas Ineses Krūmiņas vadībā. Nu ansamblis ir papildinājies ar jauniem dalībniekiem un nosvinējis jau savas pastāvēšanas desmitgadi.
Ieguldījums nenovērtējams
Dažiem šķiet, ka darbs tautas namā saistīts tikai ar izklaidēm. Tikai tie, kuri šeit darbojas, zina, cik daudz laika, enerģijas, līdzekļu ir jāiegulda, lai būtu baudāms rezultāts. Kā tas sākās – grūti vai viegli? Kā jaunai meitenei bija iejusties tautas nama vadītājas amatā, rūpēties par pirmajiem pašdarbības kolektīviem, kā uz saviem pleciem nācās nest atbildību par jaunuzcelto saimniecības klubu, kā to toreiz sauca, pastāstīja nama pirmā vadītāja Inta Aizupiete. Plašāku interviju, kurā viņa dalās par šo tēmu atmiņās, var lasīt 14. marta laikrakstā, bet svētku vakarā viņa atzina, ka ir lepna par namu, par to, ka tas vēl šodien ir tik skaists un bagāts cilvēkiem. Laika gaitā tautas namu vadījuši dažādi cilvēki, un visu viņu devums un darba ieguldījums ir nenovērtējams. Te ne vien aizritējušas darba stundas, bet te mainījusies arī cilvēku dzīve.
Vairāki no viņiem kā, piemēram, Andis Birzgalis, te strādājot, sastapuši savas otras pusītes, veidojuši ģimeni, audzinājuši bērnus un kopīgi turpinājuši piedalīties amatiermākslas kolektīvos.
Dziļi ieaudzis
Bejas amatierteātris ar savām saknēm dziļi ieaudzis Kolberģa tautas namā. “Kolektīva atslēdziņa ir just kopīgus mērķus, just atbildību un sniegt radošo pienesumu. Lepojamies par visu aktieru sniegumu, bet īpašs prieks par Maldi Dobri, kurš šī gada amatierteātru skatē ieguva otrā plāna aktiera titulu lugā “Salons”. Arī bez Ilmāra Aizupa mēs esam kā seifs bez naudas, un piekrītam žūrijas vērtējumam skatē, ka mūsu teātrī ir vēl daudz dimantiņu. Tomēr visilgākais stāžs mūsu teātrī ir bijis Ainai Berķei,” teica amatierteātra ilggadējā režisore Guna Igošina. Viņa uzsvēra visu to cilvēku vārdus, kuri savulaik spodrinājuši šos dimantiņus un devuši savu ieguldījumu amatierteātra attīstībā. Šo gadu laikā darbojušies arī dramatiskais kolektīvs, bērnu teātra pulciņi un studijas.
Deja satuvina
Deja var būt dažāda – skumja, priecīga, trakulīga un mierīga, bet deja vienmēr cilvēkus satuvina. Tā tas bijis arī Jaunalūksnes pagasta tautas nama dažādajos jauniešu, bērnu, jauktajos deju kolektīvos. Dejotas gan tautas dejas, gan modernās, sporta un eksotiskās dejas. 1994. gadā tautas namā esošais deju kolektīvs pārtapa par vidējās paaudzes deju kolektīvu “Kolberģis”. Tas visu šo gadu garumā bijis Latvijas Dziesmu un deju svētku dalībnieks, vienmēr piedalījies visos tautas nama rīkotajos sarīkojumos, koncertējis Latvijā un ārzemēs. Tā vadītāji bijuši vairāki, bet pēdējos desmit gadus kolberģieši dejo Armanda Augstkalna vadībā. Arī svētku reizē tautas nama jubilejas viesi varēja baudīt šo dejotāju sniegumu.
Jaunalūksnes pagasts ir dzimtā vieta kādreizējā eksotisko deju ansambļa “Džalila” vadītājai alūksnietei Laumai Beļenkovai, kura svētku vakarā dalījās atmiņās par šo laiku un vēlēja tautas namam saules mūžu.
Nesaskaitāmi kolektīvi
Visus 65 gadus tautas namā darbojās arī citi gan bērnu, gan pieaugušo pulciņi un amatiermākslas kolektīvi lauku kapella, vokāli instrumentālais ansamblis, vīru un sieviešu vokālie ansambļi, sieviešu vokālais kvartets, vīru koris, pūtēju orķestris, aerobikas un bērnu mākslas pulciņi, klubiņš “Pie Benitas” un citi. Tie visi kuplināja tautas namā notiekošos pasākumus – bērnu eglītes, saimniecības “Alūksne” nozaru darbinieku sapulces un balles, Vidzemes pensionāru konferences, sporta spēles, bērnības un pilngadības svētkus, ģimeņu vakarus un citus pasākumus. Aktīvi vienmēr bijuši arī pagasta seniori, kuri devās ekskursijās, tikās kopīgās jautrās un izzinošās pēcpusdienās pie tējas tases. Katrreiz tautas nams izrotāts atbilstoši sarīkojuma tematikai.
No pirmsākumiem
Viens no visvecākajiem ir tautas nama jauktais koris “Ezerlāse” kolektīva virzītājspēka Ingrīdas Pilskalnes vadībā, koncertmeistare Rita Bogdanova. Ar kori Kolberģa tautas nams lepojas, jo tas uzstājas ne tikai pašu mājās, bet ir arī Latvijas Dziesmu un deju svētku dalībnieks, koncertējis skatēs, novadā, kaimiņu novados, Latvijā un ārpus tās. Svētku vakarā viņa atminējās tā pirmsākumus, kad uz skatuves kāpa teju 60 kora dziedātāji. “Tautas nams bez cilvēkiem nevar pastāvēt. Ja jūs uz šejieni nenāksiet, tas neturpinās dzīvot. Nāciet, dziediet, dejojiet, vediet bērnus, lai viņi pierod šeit būt, jo tikai cilvēki ir šī nama dvēsele!” sacīja I. Pilskalne.
Arī tovakar koris, vēlot vēl daudz skaistu sadarbības gadu un aicinot jaunus dalībniekus koristu rindās, ar skanīgām un sirsnīgām dziesmām noslēdza jubilejas koncertu. Skanot skaļiem aplausiem, apsveikumiem no novada pašvaldības un sadarbības partneriem, jubilejas tortē iedegās spožas sveces. Lai gaišajam namam vēl ilgs mūžs!

Reklāma