Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Foto: Pirms 20 gadiem Alūksnē paceļ Eiropas Savienības karogu

Foto: Sandra Apine

1. maijā atzīmējam Latvijas pievienošanās Eiropas Savienībai 20. gadadienu. Pirms 20 gadiem Rīgā un katrā Latvijas novadā notika svinīgi pasākumi, kuros pacēla Eiropas Savienības karogu. Iestāšanos Eiropas Savienībā svinēja arī Alūksnē.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pie Alūksnes administratīvās ēkas notika svinīgs pasākums, kurā īpašā izstādē savu pagastu prezentēja katrs no toreizējā Alūksnes rajona pagastiem. Svinīgā koncertā uzstājās pašdarbības kolektīvi, Ernsta Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas orķestris, deju kolektīvs “Virpulītis” un citi. Uzrunas svētku dalībniekiem teica Alūksnes rajona vadība un nevalstisko organizāciju pārstāvniecība, pie administratīvās ēkas svinīgi tika pacelts Eiropas Savienības karogs.

Tolaik vēstījām, ka 1. maijā pie visām Latvijas pašvaldību domju un padomju ēkām līdzās Latvijas valsts karogam plīvos Eiropas Savienības karogi. Šo dāvanu pašvaldībām ar desmit īpašām “Latvijas pasta” automašīnām īsi pirms 1. maija nosūtīja Ministru kabinets.

Šajā dienā pirms 20 gadiem Alūksnē bija īpaši viesi. Simbolizējot Eiropas valstu draudzību un sadarbību, 2004. gada 1. maijā Alūksnē viesojās motociklistu delegācija no Portugāles pilsētas Bejas. Viņi stāstīja, ka ceļo pa visu Eiropu un nolēmuši apciemot arī viņu dzimtās Portugāles pilsētas nosaukuma līdzinieci – Beju – Latvijā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Jāatgādina, ka Eiropas Savienībai Latvija oficiāli pievienojās 2004. gada 1. maijā kopā ar Igauniju, Lietuvu, Poliju, Čehiju, Slovākiju, Ungāriju, Slovēniju, Maltu un Kipru. Pirms tam 2003. gada 20. septembrī notika referendums par Latvijas pievienošanos Eiropas Savienībai. Šajā tautas nobalsošanā piedalījās 71,49% balsstiesīgo. Par iestāšanos ES bija 676 700 vēlētāju (66,97%), pret – 325 980 (32,26%). “Par” balsu īpatsvars nesasniedza pusi Daugavpilī (30,9%), Rēzeknē (43,0%), Daugavpils rajonā (48,4%), Krāslavas rajonā (48,1%) un Ludzas rajonā (49,5%).

Sandra Apine

Latvijas ceļš uz ES

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Pieteikums par Latvijas uzņemšanu ES tika parakstīts 1995. gada 13. oktobrī.

1999. gada Helsinku Eiropadomē Latvijai izteica ielūgumu uzsākt pievienošanās sarunas, bet 2002. gada 13. decembrī ES Padomes Kopenhāgenas tikšanās laikā Latvija kopā ar vēl deviņām valstīm oficiāli pabeidza iestāšanās sarunas ES.

Latvijas iestāšanās līgums ES parakstīts Atēnās 2003. gada 16. aprīlī.

2003. gada 20. septembrī Latvijā notika referendums par dalību ES.

Latvija par ES dalībvalsti kļuva 2004. gada 1. maijā.

2007. gada 21. decembrī Latvija pievienojās Šengenas līgumam, kas nodrošina robežkontroles atcelšanu līguma dalībvalstu pilsoņiem ES iekšējās robežās un ostās. Savukārt 2008. gada 30. martā robežkontroli atcēla arī lidostās, sniedzot iespēju Latvijas pilsoņiem brīvi pārvietoties Šengenas zonā.

2014. gada 1. janvārī Latvija pievienojās eirozonai, nacionālo valūtu latu nomainot pret Eiropas vienoto valūtu – eiro.

Avots: mfa.gov.lv

Ko rāda aptaujas

Latvijā 74 % aptaujāto uzskata, ka valsts no dalības ES ir ieguvusi, kā galvenos iemeslus minot miera un drošības stiprināšanu (39 %), jaunas darba iespējas cilvēkiem (33 %) un Latvijas ekonomiskās izaugsmes veicināšanu (31 %). 44 % Latvijā aptaujāto ir pozitīvs priekšstats par ES.

57 % aptaujāto Latvijā uzskata, ka ES lēmumi ietekmē viņu ikdienas dzīvi. Kā EP darba prioritātes Latvijas pilsoņi minējuši sabiedrības veselību (44 %), cīņu pret nabadzību un sociālo atstumtību un atbalstu ekonomikai un jaunu darbavietu radīšanai (abām 40 %).

Avots: Aptauja “Parlameter 2023”

Portāla “Alūksniešiem.lv” lietotāji aptaujā par ieguvumiem no ES visvairāk atzīmējuši iespēju brīvi ceļot.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.