No 9. februāra daudzdzīvokļu māju atkritumu konteineru laukumos novietots vēl viens – brūnais – konteiners, kas paredzēts bioloģisko atkritumu šķirošanai. Tomēr daudzi alūksnieši vēl to nav ielāgojuši, jo tajos izmet arī citus sadzīves atkritumus, plastmasas, stikla izstrādājumu. Vienā no tiem atrasti pat lielizmēra būvgruži.
Atkritumu apsaimniekotājs SIA “Lautus vide” daudzdzīvokļu māju apsaimniekotāju SIA “Alūksnes nami” informējis, ka pirmajā bioloģisko atkritumu konteineru izvešanas reizē neatbilstošs saturs bija piecos no 31 konteinera. Arī konteineru piepildījums zems – 580 kilogrami, kas ir tikai viena desmitā daļa no visu konteineru tilpuma.
Lasītāju zvani uz redakciju liecina – pirmās nedēļas bioloģisko atkritumu šķirošanā parādījušas, ka ne tuvu visi alūksnieši bioloģisko atkritumu šķirošanas nosacījumus ir apguvuši. Šķirots ļoti maz, bet citos sabērti sadzīves atkritumi polietilēna maisiņos. To pamanījis arī alūksnietis Dzintars Salaks, kurš kā savas daudzdzīvokļu mājas Vidus ielā iedzīvotāju pilnvarotā persona ir ieinteresēts atkritumu šķirošanā. “Ja likums nosaka ar šo gadu atsevišķi šķirot bioloģiskos atkritumus, cilvēkiem tas ir jāiemācās un jādara. Pašlaik, ieskatoties atkritumu konteineros, redzu, ka tas nenotiek. Iespējams, iedzīvotāji vēl ir par maz informēti, nesaprot, ka brūnajos nedrīkst bērt sadzīves atkritumus vai virtuves atkritumus ar visiem polietilēna maisiņiem,” saka Dz. Salaks. Viņš atgādina, ka noteikumi paredz brūno atkritumu konteineru izvešanu vienu reizi nedēļā, neatkarīgi no tā, vai tie ir pilni vai piepildīti tikai daļēji. “Tas atsaucas uz iedzīvotāju maciņiem. Tiem, kuri plāno savus izdevumus, jākoncentrējas atkritumu šķirošanai, jo pašlaik mēs maksājam par tukšu gaisu – par konkrēta tilpuma atkritumu konteinera izvešanu, neatkarīgi no tā, vai tas ir pilns vai tukšs. Aicinu iedzīvotājus būt atbildīgiem un pievērst lielāku uzmanību atkritumu šķirošanai,” saka Dz. Salaks.
Ir jārunā arī par to, kā tiek plānots vidējais saražoto bioloģisko atkritumu daudzums mājsaimniecībā. Alūksnē ir situācija, ka daudzi māju dzīvokļi netiek apdzīvoti, bet tie tiek skaitīti kopējā saražoto atkritumu daudzumā jau n-tos gadus. Tāpat dzīve ir iegājusi tādā gultnē, kur daudzi (it sevišķi tie, kuri dzīvo dzīvokļos) mājās nemaz vairs negatavo un atklāti saka, ka to nemaz vairs negrasās darīt. Rēķināt visu pēc kaut kāda vidējā saražoto atkritumu daudzuma, tas ir tāpat kā rēķināt vidējo algu valstī.