Ar simbolisku soļojumu pa liepu aleju, sirsnīgiem atmiņu stāstiem, skanīgām dziesmām, jubilejas kliņģera baudīšanu aizvadīti izcilā soļotāja Ādolfa Liepaskalna 110 gadu jubilejas atceres pasākumi viņa piemiņas vietā Alsviķu pagasta Karvā un Liepaskalnu dzimtas kapos Opekalna kapsētā.
Vērtības, kas nezūd
Izcilā soļotāja piemiņas vietā Alsviķu pagasta Karvā atceres brīdi vadīja Alūksnes novada Kultūras un sporta nodaļas vadītāja Sanita Eglīte un pašvaldības sporta darba organizators Vilnis Veļķeris, sniedzot ieskatu Ādolfa Liepaskalna dzīves gājumā un sportiskajos sasniegumos. “Nepiepildīts palika Liepaskalna sapnis piedalīties Olimpiskajās spēlēs, taču nezūdoša vērtība ir viņa sportiskie sasniegumi, atziņas, viņa savdabīgais raksturs,” uzsvēra V. Veļķeris.
Savās atmiņās par Ā. Liepaskalnu pasākumā dalījās Alūksnes novada domes priekšsēdētājs Arturs Dukulis, atceroties ne tikai viņa sportiskos sasniegumus, bet arī to, ka Liepaskalns savulaik nelaida garām nevienu balli Pilssalas estrādē. Kādreizējais vieglatlēts Harijs Buliņš stāstīja par gājienu uz “Avotenēm”, kur kādreiz dzīvoja Liepaskalni, un par tajās atrastajām Ādolfa rakstītajām, saņemtajām un arī nenosūtītajām vēstulēm, viņa dzejoļiem, kuros palika ierakstītas Liepaskalna dzīvē nepiepildītās ilgas.
Koferītis ar ķieģeļiem
Par soļotāja piederību Trapenei runāja Maija Miķele, kura arī atminējās skolas laiku Trapenē un Apē, kad viņš soļojis gar skolu ar savu slaveno koferīti, dažkārt arī diviem, kuros salikti ķieģeļi un starp tiem – pudeles, lai ķieģeļi nešūpotos. “Liepaskalns bija cilvēks, kurš ar savu enerģiju un entuziasmu aizrāva citus,” teica M. Miķele. Alsviķu pagasta pārvaldes vadītāja Ingrīda Sniedze pauda prieku, ka piemiņas vieta izcilajam soļotājam ir tieši Alsviķu pagastā, un solīja, ka šo vietu arī turpmāk turēs cieņā un godā. Viņa arī atcerējās laiku, kad, apmeklējot Alūksnes Bērnu un jaunatnes sporta skolu, tajā apguvusi arī soļošanas tehniku “Jebkurš sportists, iepazīstoties ar Ādolfa Liepaskalna dzīvi un izlasot grāmatu par viņu, varētu mācīties uzņēmību un neatlaidību,” sacīja I. Sniedze, paužot cerību, ka soļošana kā sporta veids vēl atdzims.
Pieminēs arī pēc 40 gadiem
Liepaskalna izcilību pasākumā akcentēja kultūrvēsturnieks Jānis Polis, kurš uzrakstījis grāmatu “Ādolfa Liepaskalna mūža soļi”, pieskaroties arī pretrunīgajam laikam, kurā sportists dzīvoja un kaldināja savas uzvaras. Pasākumā piedalījās arī Ā. Liepaskalna brālēna dēls Guntis Liepaskalns. Viņš pateicās visiem, kuri joprojām atceras Ādolfu Liepaskalnu un pauda cerību – ja Liepaskalnu piemin 110 gadu jubilejā, tad pieminēs arī 120., 130., 140. un 150. gadadienā.
Ar dziesmām pasākuma dalībniekus priecēja Kolberģa tautas nama vokālais trio – Elizabete Baldiņa, Tīna Sloģe un Liega Emīlija Zālīte (kolektīva vadītāja Inese Krūmiņa). Muzicēja arī Sandis Krūmiņš.
Simboliskā goda sardzē pie sarkanbaltsarkanā karoga piemiņas vietā stāvēja Alūksnes Bērnu un jaunatnes sporta skolas audzēkņi.
Laiks – visiem kopā
Atceres pasākums turpinājās Opekalna kapos, kur atklāja atjaunoto Liepaskalnu dzimtas kapa vietu. Klātesošos uzrunāja Apes novada domes priekšsēdētāja vietniece Astrīda Harju. “Šodien dzirdējām dažādus viedokļus, liecības par laiku un notikumiem. Satikāmies no pagātnes uz šodienas ceļa. Laiks, kas ir piederējis Ādolfam, pieder mums visiem kopā. Kā savā grāmatā raksta Jānis Polis, pasaules ainas daudzkrāsainību rada īpatņi. Varētu teikt – Ādolfs Liepaskalns bija viens no viņiem un ar savu gribasspēku, neatlaidību un askētismu darīja brīnumus,” sacīja A. Harju.
Piemiņas brīdi vadīja Apes tautas nama vadītāja Ilva Sāre, kura kopā ar Mareku Grandavu ieguldījusi lielu darbu, lai šī vieta atdzimtu. Savukārt Alūksnes un Apes novada fonda valdes priekšsēdētāja Dzintra Zvejniece uzsvēra, ka sabiedrība paveikusi daudz labu darbu, bet šis ir īpašs sirdsdarbs un to paveikuši erudīcijas spēles “Prāta laboratorija” dalībnieki, ziedojot Liepaskalnu dzimtas kapu atjaunošanai. Projekta vadītāja Vizma Supe pastāstīja, kā norisinājusies šīs vietas atjaunošana un aicināja klātesošos arī turpmāk nepaiet garām šai vietai. To iesvētīja LELB Gulbenes iecirkņa prāvests, Apes konventa draudžu mācītājs Vilnis Sliņķis. Piemiņas brīdī skanēja Apes tautas nama jauktā kora dziedātās dziesmas, tā noslēgumā visi pasākuma dalībnieki vienojās kopīgam foto un cienājās ar jubilejas kliņģeri pie Opekalna baznīcas.
Jubilejas pasākumus organizēja Alūksnes novada un Apes novada pašvaldības, Alsviķu pagasta pārvalde, Alūksnes un Apes novada fonds, Opekalna evaņģēliski luteriskā draudze, atbalstīja erudīcijas spēles “Prāta laboratorija” dalībnieki, SIA “Ēdenes dārzs” un zemnieku saimniecība “Sprogas”.
Reklāma