Abonē e-avīzi "Alūksnes un Malienas Ziņas"!
Abonēt

Reklāma

Ķirbis – veselības simbols

Foto: pixabay.com

Uz šo rakstu mani pamudināja paziņa, kura piezvanīja, vai es nevēloties ķirbi. Viņa pašlaik dalot lielu milzeni un vienu esot jau atdevusi, tas bijis tik liels, ka knapi vīrietis to varējis panest. Es nevarēju iepriecināt laipno devēju, toties viņa man deva iemeslu vairāk painteresēties par lielisko rudens velti.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.
Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ķirbis ir viena no rudens vērtīgākajām un veselīgākajām dārza veltēm. Tajā ir daudz vitamīnu, kālija, šķiedrvielu un beta karotīna. Ceptus un vārītus tos ieteicams lietot sirds un asinsvadu slimību, aterosklerozes un aptaukošanās gadījumā. Ķirbju novārījums mazina slāpes un pazemina ķermeņa temperatūru. Augļos ir liels karotīna daudzums. To sastāvā ietilpst hlorīdi, kas veicina nieru darbību, tāpēc ieteicami arī kuņģa un zarnu trakta slimību ārstēšanā.

Lai attīrītu organismu no kaitīgām vielām, speciālisti iesaka lietot ķirbju sulu 10 dienas pa ēdamkarotei trīs reizes dienā pirms ēšanas. Īpaši labi esot Tibetas ķirbīši “Turks Turban”. Dietologi iesaka izmantot ķirbju mīkstumu kopā ar ogu, ābolu, burkānu, seleriju un pētersīļu sakņu sulu. Šāds maisījums uzlabo paškontroles spējas, veicina loģisko domāšanu un sekmē saules pinuma darbību.

Ķirbju sula normalizē kuņģa un zarnu darbību, stimulē ūdens un sāļu apmaiņu, likvidē vēdera aizcietējumus, tos izmanto vielmaiņas traucējumu, aptaukošanās un cukura diabēta gadījumā.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Vērtīga ir arī ķirbju miza, kas labi ietekmē kaulus, zobus, nagus un matus. Miza satur arī organisko želatīnu, kas nepieciešams kaulu un skrimšļu stiprībai.

Košļājot ķirbju sēklas, tiek dezinficēts mutes dobums. No sēklām iegūst arī eļļu, kas satur antioksidantus, neaizvietojamās taukskābes un cinku. Ja ir alerģija, mazasinība, artrīts, diabēts, zarnu čūla, ieteicams ēdienam pievienot pāris ēdamkarotes ķirbju eļļas. Ikdienas uzturā ķirbjus var pievienot zupām, biezputrām, sacepumiem.

  • 85 grami grauzdētu ķirbju sēklu satur tikpat šķiedrvielu, cik viens tomāts.
  • Ķirbju sēklas ir viens no bagātākajiem cinka avotiem augu pasaulē. Šī minerālviela ir svarīga imūnsistēmas nostiprināšanai.
  • Sauja ķirbju sēklu satur ¼ daļu sievietei ieteicamās dzelzs devas (100 gramos sēklu ir 15 miligramu dzelzs).

Ķirbi var izmantot arī kosmētikā – maska no svaiga vai vārīta ķirbja kopā ar augu eļļu noderēs jebkura tipa sejas ādai.

Saturs turpināsies pēc reklāmas.

Ja ķirbi redz sapnī – varat paļauties uz draugiem. Liels ķirbis nozīmē bagātību, zaļš ķirbis – lielu prieku.

Līdzīgi raksti

Reklāma

Atbildēt

Paldies, Jūsu ziedojums EUR ir pieņemts!

Jūsu atbalsts veicinās kvalitatīvas žurnālistikas attīstību Latvijas reģionos.

Ar cieņu,
Alūksniešiem.lv komanda.