Redakcijā vērsās lasītājs Igors Kols, ar laikraksta starpniecību vēloties noskaidrot, kādēļ atsevišķos gadījumos nedarbojas viņam parocīgākais taromāts Alūksnē. Tāpat viņš rosināja paplašināt depozīta sistēmā nododamo iepakojumu veidus.
Jāvēršas pie veikala darbiniekiem
“Man vairākkārt gadījās, ka taromāts veikalā “top!” Alūksnē, Torņa ielā, neņem pretī skārdenes, kas, manuprāt, atbilda visiem nosacījumiem, nebija nedz deformētas, nedz citādi bojātas. Kas varētu būt par problēmu? Turklāt ziņošana par šādiem gadījumiem ir sarežģīta – man kaut kur jāatstāj ziņa, un nav skaidrs, vai un kad es dabūšu atbildi uz savu jautājumu,” vaicā I. Kols, vēršoties redakcijā.
Pēc redakcijas lūguma veicot pārbaudi, SIA “Depozīta iepakojuma operatora” pārstāve Dārta Katrīne Salna skaidro, ka būtiski traucējumi Torņas ielas 9a depozīta punktā, kurā izvietots taromāts, neesot fiksēti. “Gadījumos, ja iepakojumu nevar nodot, jo nepieciešama taromāta apkope vai iztukšošana, aicinām vērsties pie veikala darbiniekiem. Tāpat atgādinām, ka nododamajam iepakojumam jābūt iztukšotam un bez būtiskiem bojājumiem, savukārt uz etiķetes jāatrodas skaidri nolasāmam svītrkodam un Latvijas depozīta zīmei,” saka atbildīgā pesona.
Savukārt gadījumā, ja nesaplacinātu iepakojumu ar Latvijas depozīta zīmi neizdodas nodot taromātā, viņa aicina sūtīt depozīta punkta adresi, veikala nosaukumu, nodošanas laiku un iepakojuma fotogrāfiju ar labi nolasāmu svītrkodu un depozīta zīmi uz e-pastu jautajumi@dio.lv vai numuru +371 20224214 lietotnē “WhatsApp”.
Varēs nodot arī sīrupa pudeles
Lasītājs arī rosina paplašināt depozīta sistēmā nododamo iepakojumu veidus. “Vai un kad nākotnē varētu būt iespējams nodot arī eļļas pudeles, sīrupa pudeles un varbūt arī piena un tamlīdzīgi, jo tas arī ir ievērojams daudzums plastmasas, kas netiek pārstrādāts,” jautā I. Kols. Uzņēmuma pārstāve atbild, ka depozīta sistēmā nododamo iepakojumu veidus nosaka Ministru kabineta noteikumi Nr. 519 “Depozīta sistēmas darbības noteikumi”. “Gan kaimiņvalstīs, gan arī pasaules mērogā dzērienu iepakojumu depozīta sistēma visbiežāk paredzēta tieši stikla, plastmasas un metāla iepakojumam, kas veido lielāko dzērienu iepakojumu īpatsvaru, turklāt ir arī visbiežāk sastopamais izmestais iepakojums dabā un uz ielām, sabiedriskās vai izklaides vietās. Savukārt tādi iepakojumi kā, piemēram, piena un jogurta pudeles, šampūnu pudeles, tetrapakas un burkas depozīta sistēmā nav iekļauti, jo tos visbiežāk patērē mājās. Papildus tam piena produktu īpašības būtiski atšķiras no citiem dzērieniem, jo tie ātri bojājas un pastiprināti rūgst, tādēļ pastāv vairāki higiēnas riski – šādu iepakojumu nodošana var radīt nepatīkamas smakas depozīta punktos, kā arī radīt higiēnas riskus tirgotājiem, kuru telpās depozīta punkti ir izvietoti,” stāsta D. K. Salna.
Taču atbilstoši grozījumiem Ministru kabineta noteikumos no 2023. gada 1. janvāra depozīta sistēmā varēs nodot arī sīrupa un alkoholisko kokteiļu, kas veidoti uz spirta bāzes (ar alkohola saturu līdz 15 %), stikla, plastmasas (PET) un skārdeņu iepakojumus, kā arī visu veidu alkoholiskos dzērienus plastmasas (PET) pudelēs vai skārdenēs. “Šī iemesla dēļ ir noteikti pārejas periodi – ražotāji jauno dzērienu iepakojumu gan ar depozīta zīmi, gan bez tās var laist tirgū līdz 2023. gada 31. martam, savukārt tirgotāji šos iepakojumus var darīt pieejamus mazumtirdzniecībā līdz 2023. gada 30. jūnijam. Šajā periodā veikalu plauktos atradīsies gan jaunie dzērienu iepakojumi ar depozīta zīmi, gan bez tās. Savukārt ar 2023. gada 1. jūliju uz visu depozīta sistēmā iekļauto iepakojumu etiķetēm būs jāatrodas Latvijas depozīta zīmei,” skaidro “Depozīta iepakojuma operatora” pārstāve.
Reklāma