Ceturtdiena, 25. decembris
Stella, Larisa
weather-icon
+5° C, vējš 2.68 m/s, Z-ZR vēja virziens
Aluksniesiem.lv bloku ikona

Trauslā un gleznainā noskaņa

Ir sācies Ziemassvētku gaidīšanas laiks – brīnumu laiks. Alūksnes muzejā jau vairākus gadus izveidojusies brīnišķīga tradīcija – svētku laikā veidot izstādes par Ziemassvētku tēmu. Šogad ikviens aicināts izjust visiem tik ilgi gaidīto sajūtu izstādē “Ziemassvētku brīnums”.

Dekorē ar kristāliem un pusdārgakmeņiem
Aleksandra Čudnovska ir dizaina zīmola “ALC ART” dibinātāja, mākslinieces un kolekcionāres Tamāras Čudnovskas meita. Viņu ģimenē saglabājušās senlietas no 19. un 20. gadsimta, kas arī bijis kā iedvesmas avots māksliniecei A.Čudnovskai, lai radītu mūsdienu lietišķās mākslas dizainu – ar roku apgleznotus un dekupētus eglīšu rotājumus un to aksesuārus.
Arī Ziemassvētku rotājumu turētāji ir ļoti īpašs juveliera darbs – to veidošanai izmantotas jūgendstilam raksturīgās vijīgās ornamentu formas, dekorējumos izmantoti kristāli un pusdārgakmeņi.
Alūksnes muzeja izstāžu zāles centrā ir skaista Ziemassvētku egle, kas rotāta ar zīmola “ALC ART” rotājumiem, kurus darinājusi T.Čudnovska. Šī gleznainā un sievišķīgi trauslā izstāde ir abu mākslinieču kopdarbs.

Saplīst sena relikvija
“Esmu pateicīga Alūksnes muzejam par uzaicinājumu šeit veidot mūsu izstādi. Sadarbojos ar dažādiem māksliniekiem – piedāvāju savas idejas un vīziju, lai viņi to realizētu. Šie eglīšu rotājumi ir roku darbs – sākot no stikla bumbas līdz rotājumu turētājiem,” izstādes atklāšanas pasākumā teica A.Čudnovska.
Viņa lepojas, ka viss tiek radīts tieši Latvijā. “Es visu mūžu esmu dzīvojusi blakus senlietām un unikāliem priekšmetiem. Arī ceļojot pa pasauli, man vienmēr ir interesanti apskatīt muzejus un smelties jaunas idejas. Man gribētos, lai manis veidotie mākslas darbi paliek kā vērtība arī turpmāk,” teica māksliniece.
A.Čudnovska padalījās ar kādu stāstu par notikumu, kas bijis pirms sešiem gadiem. “Mammas kolekcijā bija kāds sens eglīšu rotājums, ko atceros jau no savas bērnības. Man tas ļoti patika, es to vēlējos vest uz savu māju, un mamma man to uzdāvāja. Diemžēl man tas izkrita no rokām un saplīsa. Pēc šī negadījuma es jutos ļoti slikti, jo apzinājos rotājuma vērtību,” stāstīja māksliniece un uzsvēra, ka tas bijis kā atspēriens, lai sāktu veidot savus eglīšu rotājumus.

Katrs rotājums – vienā
eksemplārā
Ir patīkami izstādē redzēt mammas un meitas kopdarbu. “Man prieks, ka mana mamma Tamāra piekrita izveidot egli ar saviem rotājumiem – tā ir radīta īpaši Alūksnes muzeja izstādei. Katrs rotājums ir tikai vienā eksemplārā,” teica A.Čudnovska.
Viņas mamma T.Čudnovska pastāstīja par eglīšu rotājumu trauslumu. “Šīs bumbas ir ļoti smalka stikla, ir bijis, ka, apgleznojot ar cietāku otu, stikls ir saplīsis. Šajā izstādē ieguldīts liels un smalks darbs,” atzina T.Čudnovska.
Muzejā var apskatīt arī dažas lelles no mākslinieces pagājušā gadsimta divdesmito gadu kolekcijas, kā arī pašas autorlelles. “Esmu tās radījusi pēc citu mākslinieku darbu motīviem. Man patīk dažādas klasiskās mākslas tehnikas parādīt lellēs,” teica T.Čudnovska.
Abas mākslinieces uzsvēra, ka viņām ir prieks būt viesmīlīgajā Alūksnē.

Izstādi “Ziemassvētku brīnums” var apskatīt līdz 2019. gada 19. janvārim.

— Teksts un foto: Laura Felša

Aluksniesiem.lv bloku ikona Komentāri