Piektdien Mārkalnes tautas namā prāvs pulciņš mārkalniešu tikās ar Alūksnes novada domes pārstāvjiem. Lielāko satraukumu mārkalnieši pauda par gaidāmajām izmaiņām skolēnu pārvadājumu sistēmā novadā, jo tas var būtiski ietekmēt pagasta pamatskolas skolēnu skaitu.
Mārkalnes pagasta pārvaldes vadītāja Inta Ņikitina iepazīstināja, kādi darbi pagastā gada laikā paveikti. Viņa vērsa uzmanību uz tautas nama telpu apkures problēmām – pašlaik tās apsilda ar elektrību, bet tas izmaksā ļoti dārgi, tādēļ bija iecerēts rekonstruēt apkures sistēmu. Novada domē šo mārkalniešu ieceri nesen uz laiku noraidīja, prioritāri atbalstot citas vajadzības, bet, kā norādīja Attīstības nodaļas vadītāja Arita Prižavoite – novadā šī mārkalniešu sāpe neesot aizmirsta. Mārkalnes pagasta teritorijas attīstības speciāliste Daiga Vītola informēja, kādi projekti šajā laikā Mārkalnē īstenoti – pamatskolai iegādāti jauni datori, remontēti ceļi par Eiropas naudu, drīzumā iegādāsies jaunu sporta inventāru brīvā laika dažādošanai jauniešiem, kā arī pastāstīja par iecerēm.
Skola ir vajadzīga
Sanāksmē diskutēja arī par novadā iecerētajām izmaiņām skolēnu pārvadājumos. Deputāte Sandra Zeltiņa atzina – ja pašvaldībai būtu vairāk līdzekļu, šāds jautājums nemaz nebūtu dienaskārtībā. “Mārkalnes pamatskolā 24 bērni ir braukātāji. Novada attīstības programmā viena no prioritātēm ir izglītības iegūšana tuvāk dzīvesvietai, tajā pašā laikā pašvaldība apmaksā transportu skolēniem, kas nemācās tuvākajā skolā. Gala lēmumu novadā pieņems maijā, bet joprojām gaidām vecāku, skolu ierosinājumus,“ sacīja S.Zeltiņa un rosināja klātesošos vecākus izteikt viedokļus. Kāda vecmāmiņa uzsvēra, ka Mārkalnes skolu izvēlas internāta dēļ, jo vecākiem ir nakts maiņu darbs. Turklāt skolas kolektīvas ir mazāks un bērnam vieglāk tajā iekļauties. Kāda māmiņa atzina – ja Mārkalnes skolā vairs nebūs šo 24 bērnu, skolēnu skaits būtiski samazināsies un skolas pastāvēšana būs apdraudēta. Deputāte Zinaīda Silirava rosināja rūpīgi izvērtēt plānotās izmaiņas, lai ieguvums tomēr būtu lielāks nekā zaudējums. “Mācoties Mārkalnes skolā, bērni neklīst pa Alūksnes ielām, bet ir pie vietas, mācās, ir paēduši un uzmanīti. Skola katrā pagastā ir kā gaismas stariņš,” viņa uzsvēra. Savukārt Mārkalnes pamatskolas direktore Daina Gailāne apšaubīja, vai gadījumā, ja reforma notiks, bērni absolvēs skolas Alūksnē, jo no Alūksnes viņi esot atnākuši uz Mārkalnes skolu. “Visi redz
30 000 latu, ko maksā skolēnu transports uz tālākajām skolām, bet aiz šīs naudas netiek saredzēts cilvēks,” secināja D.Gailāne. S.Zeltiņa uzsvēra, ka nevajagot domāt par skolas darbības apdraudējumu, jo mērķis esot rast labāko risinājumu visiem.
Uzslavē mārkalniešus
Sapulcē runāja arī par ceļu stāvokli, tostarp par ceļu Vecagas – Cirakalns – Šūpalas. To pērn rudenī SIA “Sorma” renovēja, apgūstot Eiropas fondu līdzekļus, bet šopavasar tas nebija izbraucams. I.Ņikitina norādīja, ka šonedēļ uzņēmums pārbūvēs bojātās autobusu pieturas, bet ceļa segums jau ir salabots. Iedzīvotāji pauda, ka nepieciešams izvietot norādījuma zīmi “Mārkalne” Pils un Pleskavas ielu krustojumā, izbraucot no Alūksnes. Pašvaldības izpilddirektore Janīna Čugunova norādīja, ka šādu ceļa zīmi “Latvijas Valsts ceļi” minētajā krustojumā nesaskaņoja, bet ieteica tur uzstādīt informatīvo zīmi – ceļu shēmu, kur ietverts arī ceļš uz Mārkalni. Sanāksmē diskutēja arī par citiem jautājumiem, bet tās noslēgumā Alūksnes novada domes priekšsēdētājs Aivars Fomins uzslavēja Mārkalnes pagasta pārvaldes darbiniekus par prasmi problēmas vispirms risināt iekšēji un tikai tad meklēt novada palīdzību – visos novada pagastos tā neesot.