Piektdiena, 30. janvāris
Tīna, Valentīna, Pārsla
weather-icon
+-19° C, vējš 1.15 m/s, A-ZA vēja virziens
Aluksniesiem.lv bloku ikona

Nerimst diskusijas par mācību līdzekļiem

Lai gan izmaiņas Izglītības likumā, kas paredz nodrošināt skolēniem bezmaksas mācību līdzekļus, tika pieņemtas augusta sākumā, vēl joprojām turpinās neskaidrības, diskusijas un pārpratumi, ko pirkt un vai pirkt. Vecāki ir apjukuši, tāpēc vēlas skaidrību.

 
“Mūsu klasē vecāki naudu grāmatām un darba burtnīcām savāca jau maijā, kad vēl nebija izmaiņu likumā. Protams, nezinu, vai skolotāja visu bija iegādājusies līdz likuma izmaiņām. Mācību gada sākumā viņa mums pateicās, ka bijām tik atsaucīgi,” stāsta kāda Alūksnes sākumskolas audzēkņa māmiņa. Viņa atzīst, ka uzticas skolotājai un nav arī iebildumu pret mācību līdzekļu iegādi, jo tiek izskaidrots, kāpēc tie ir nepieciešami. Citā sākumskolas klasē vēl nesen vecākiem esot likts pirkt grāmatas un darba burtnīcas. Vecāki to arī izdarījuši, lai gan zināja – viņiem nav jāpērk mācību līdzekļi.

Joprojām skolotāji aicina un vecāki pērk
“Es interesējos, kāda ir situācija pilsētas bērnudārzos. Vecāki teica, ka “Sprīdītī” un “Pienenītē” viņiem nekas nav jāpērk. Alsviķu pagasta “Zemenītē” vadītāja informēja, ka atsevišķi materiāli nodarbībām ir jāpērk tad, ja bērni pēc tam nes darbiņus uz mājām. Savukārt šī paša pagasta bērnudārzā “Saulīte”, kuru apmeklē arī mans dēls, vecāki tika aicināti iegādāties krāsas un krītiņus apmēram 3 latu vērtībā. Turklāt tika atzīts, ka tie ir nepieciešami mācību procesa nodrošināšanai,” skaidro Alūksnes novada domes deputāte Jana Zilkalne. Tiesībsargs ir lūdzis vecākus ziņot, ja liek vai pieprasa, nevis lūdz vai aicina. J.Zilkalne secina, ka tādējādi mainās tikai forma, nevis būtība. “Ja likums nosaka, tad nav ne jālūdz, ne arī jāaicina. Vecāki, protams, neiebilst ne prasībai, ne lūgumam, jo baidās, ko par viņiem domās vai teiks,” uzsver deputāte.

Tiesībsarga birojs sniedz skaidrojumu
Saskaņā ar jauno regulējumu Izglītības likumā vecākiem ir jāpērk vienīgi individuālie mācību piederumi, tātad arī kancelejas piederumi. Diemžēl nevienā normatīvajā aktā nav skaidrojuma, kas ir kancelejas piederumi. Tāpēc J.Zilkalne nosūtīja jautājumu Tiesībsarga birojam, lai saņemtu atbildi – kas ir kancelejas preces, kuras jāiegādājas skolēniem un bērnudārzu audzēkņiem. Tiesībsarga ieskatā kancelejas piederumi ir tie, kas nav saistīti ar izglītības programmas apguvi. Savukārt izglītības satura apguvei mācību līdzekļus nodrošina izglītības iestāde par pašvaldības līdzekļiem. “Es varu nopirkt visu, ko bērnudārza audzinātāja lūdz. Taču pazīstu mammas, kuras saņem pabalstu vai minimālo algu, ar ko var izdzīvot. Ja viņai par šo naudu ir vēl jāpērk mācību līdzekļi, domāju – ir jāiebilst,” saka J.Zilkalne. Viņa nepiekrīt atrunai, ka trūkst līdzekļu. Izglītības ministrijā skaidro, ka šim gadam paredzētā valsts mērķdotācija mācību literatūras iegādei ir pārskaitīta, turklāt tiks saņemts arī papildu finansējums.

Pagaidām pārkāpumus skolās neatklāj
Alūksnes novada domes priekšsēdētāja vietnieks Aivars Fomins atzīst, ka šobrīd vēl trūkst detalizēta skaidrojuma skolotājiem un vecākiem. Viņš prasījis skaidrojumu Alūksnes sākumskolas direktorei Uvai Grencionei, jo vecāki ar neskaidriem jautājumiem bija vērušies Tiesībsarga birojā. Tagad saņemts biroja atzinums, ka sākumskola nav pieļāvusi pārkāpumus. Izglītības pārvaldes vadītājai Guntai Kupčai uzdots noskaidrot situāciju visās novada izglītības iestādēs un līdz šodienai sagatavot informāciju. “Kad būs apkopojums par visām skolām, varēsim izdarīt secinājumus, kas vēl darāms vai labojams. Manuprāt, nereti pietrūkst skaidrojuma, jo skolotāji nespēj dot precīzas atbildes. Tiek gaidīta ministrijas informācija, lai direktoru sanāksmē varētu par visu informēt,” norāda A.Fomins. Ir zināms, ka turpmāk par mācību grāmatām pielīdzināmām tiks uzskatītas tikai tās darba burtnīcas, no kurām var apgūt zināšanas un kuras var izmantot, pildot uzdevumus. To iegādei finansējumu nodrošinās no valsts budžeta līdzekļiem. Starptautiskā komerciālā profesionāla vidusskola veic pētījumu, kā likums tiek pildīts, un aicina vecākus piedalīties aptaujā, aizpildot anketu. Tā atrodama “htttp/visidati.lv/aptauja/861199509”. ◆

Aluksniesiem.lv bloku ikona Komentāri